Presunúť na hlavný obsah

Kráľovná Alžbeta po tróne netúžila. Čo by robila, ak by sa nestala hlavou krajiny?

Zahraničné celebrity

Je momentálne najdlhšou vládnucou panovníčkou na svete. A trónu sa zrejme nevzdá. Napriek tomu však kráľovná Británie netúžila po korune.

Narodila sa síce do významnej rodiny, no napriek tomu žila bežným životom. Až do momentu, ktorý jej zmenil život. Ako mladé dievčatko príliš nerozumela tomu, prečo sa zrazu všetko zmenilo a prečo sa nemôže vzdelávať tak, ako jej sestra. 

Keď mala Alžbeta len 10 rokov, nastal v kráľovskej rodine veľký zvrat. Alžbetin strýko Edward sa totiž vzdal trónu kvôli láske a tým pádom sa kráľom krajiny stal jej otec, Juraj. O tom, že nebol na takúto dôležitú úlohu stavaný, svedčia aj historické pramene. Juraj mal totiž problémy so zajakávaním a už odjakživa bol považovaný za introverta, ktorý nemá rád pozornosť. Pre korunu sa však musel obetovať a vystúpiť z úzadia, kde dovtedy žil. Kráľovskému dvoru bolo jasné, že sa línia následovníctva mení - a na trón si zasadne žena. 

Prečítajte si: Aj ona bola poriadna rebelka. Aká bola kráľovná Alžbeta za mlada?

Chlapčenská duša 

Alžbeta bola stále svedomitým, poslušným dieťaťom, ktoré si plnilo svoje povinnosti. Na rozdiel od svojej sestry princeznej Margaret, bola zodpovednou a možno miestami mechanickou. Čo sa od nej očakávalo, to urobila. Nikdy na verejnosti neprejavovala výrazné emócie, za čo mohla nepochybne príprava, ktorá ju učila etikete a bontónu. Najšťastnejšia však bola tak, ako jej otec, mimo dosahu verejnosti, pri veciach, pri ktorých si mohla vyvetrať hlavu. Jej povaha sa dala označiť skôr za chlapčenskú, než typicky dievčenskú - odjakživa ju priťahovali mužské záľuby. 

O tom, že sa cítila lepšie v roli chlapca, svedčí aj divadelné predstavenie, ktoré predvádzala so sestrou. Zatiaľ čo Margaret stvárnila Popolušku, kráľovnej Alžbete sa ušla úloha princa, ktorá jej vôbec nevadila.

V čase, keď mala 21 rokov, otca presvedčila, aby jej povolil to, čo bolo dovtedy v kráľovskej monarchii tabu. Pripojila sa k vojenským silám, absolvovala vojenskú službu a následne si spravila vodičák na nákladné autá. Dlhé mesiace pôsobila na poste šoférky a zároveň mechaničky áut. Vozidlá ju fascinovali a fascinujú až do dnešného dňa. Niet pochýb o tom, že by sa zrejme v prípade nezdedenia koruny vybrala týmto smerom.

Okrem iného má však Alžbeta obrovskú záľubu v koňoch - a sama ich vlastní hneď niekoľko. Jedného z nich dostala aj pri návšteve Slovenska. Momentálne sa oň starajú v Topoľčiankách a podľa posledných medializovaných informácií má už 9 mláďat.

Neprehliadnite: Po boku svojej manželky stál vyše 70 rokov. Princ Philip a kráľovná Alžbeta mali náročný, no krásny vzťah

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe