Presunúť na hlavný obsah

4 pravidlá opaľovania: Takto sa nespálite a predídete pigmentovým škvrnám

Krása

Letná sezóna je už teraz v plnom prúde a ak nechcete mať po nej problém s pleťou, pozrite sa spolu s nami, ako síce získate čokoládovú pokožku, no nie za cenu kožných defektov neskôr. Rady odborníčky vás naučia opaľovať sa zdravo a bezpečne.

Azda každá žena, túži najmä v letnom období po čokoládovej pokožke. No nie je úplne najjednoduchšie ju dosiahnuť zdravou cestou. Teda bez zbytočného spálenia, vzniku nových znamienok, či pigmentových škvŕn ak sa o to pokúšate, v krátkom čase. Preto je fajn, osvojiť si pár pravidiel opaľovania, ktoré vám pomôžu k nádhernej pleti, no samozrejme nie za cenu neskorších kožných defektov. 

1. Hydratácia a dostatok vody na prvom mieste

Na prvý pohľad opomínaný aspekt, no mimoriadne dôležiý. Práve v lete je nesmierne dôležité, aby ste pitný režim dodrživali viac ako na sto percent. Hydratácia zvnútra je totiž niečo, čím predíde presúšaniu pokožky na povrchu, týmpádom sa zníži a prehlbovanie vrások, najmä tých mimických a eliminujete aj vznik nových.

Mohlo by vás zaujímať:  Užite si leto v bezpečí a objavujte krásy Slovenska: Tu si horúce mesiace vychutnáte aj napriek tomu, že neprekročíte hranice

"Voda je v lete nesmierne dôležitá zabezpečuje správny tok lymfy, predídete tak zbytočným opuchom nôh, prstov na rukách a zároveň hydratáciou naozaj vplývate v značnej miere na ochranu pleti proti vráskam. Ideálne je vypiť aspoň 3,5 litra čistej vody denne, ak sa bavíme o ženách a horúcejších letných dňoch,"vysvetľuje MUDr. Gabriela Tomanická, internistka.

2. Slnečná ochrana

O tom, že správna slnečná ochrana je nevyhnutnosť, netreba veľmi diskutovať. Odborníčka však odporúča aplikovať určité kroky vždy, keď sa chystáte absolvovať dlhší pobyt na slnku. 

"Žiarenie od slnka vyvoláva nespočetné množstvo užitočných, no zároveň aj škodlivých biologických efektov. Každý človek, úplne prirodzene,  reaguje na UV žiarenie inak - a to aj v závislosti od množstva energie, ktoré samotná koža prijme zo slnka. Priaznivé reakcie ako syntéza vitamínu D sú opakom nežiaducich slnečných reakcií akými sú spáleniny kože, vznik nových znamienok, či vrások. Preto by ste si veľmi dôkladne mali vyberať aj samotný SPF faktor."

Prečítajte si: Známe Slovensky si už užívajú prvé popandemické uvoľňovanie opatrení: Kto tam vycestoval?

"Samozrejme všetko závisí od fototypu pokožky, no ak by som to predsa len mala generalizovať, ideálne je používať SPF 50 na tvár a minimálne SPF 30 na telo. Vždy si aplikujte krém aspoň polhodinu predtým ako sa na slnko chystáte. Rovnako po pobyte vo vode, opäť vrstvu krému obnovte. Inak vám ho stačí aplikovať každé dve hodiny. Používajte klobúk, šiltovku a slnečné okuliare, to všetko dokáže chrániť pred pigmentovými škvrnami."

3. Regenerácia

Takisto po samotnom pobyte na slnku je dobré dať si chladnejšiu sprchu, vyvarujte sa parfumovaným produktom, či peelingom a natrite sa kvalitným olejom. 

"Stále sa spomínajú rôzne kokosové, či prírodné oleje, z môjho pohľadu je najlepšia kombinácia aloe vera a bambuckého masla. Perfektne to pleť schladí, premastí a to je presne kombinácia, ktorú v dovolenkovom a veľmi slnečnom období naozaj potrebujete."

4. Odľahčenie nôh a predĺžnenie efektu opálenia

Bodkou na záver, má byť telový zábal, aspoň dvakrát do týždňa. Urobte si zábal z citrusových bandáží, ktorý vám nielen predĺži opálenie, ale zároveň aj pomôže pri pocite ťažkých nôh. Skutočne je to na oko drobnosť, ktorá však dokáže hotové zázraky.

Optimálna úroveň faktora ochrany pred slnkom závisí od niekoľkých faktorov, preto ich vždy zvážte a vyhodnoďte:

  • typ pleti
  • miesto pobytu
  • čas dňa ( Zostaňte v tieni medzi 11:00 a 15:00 a vyhnite sa slnečnému žiareniu)
  • trvanie slnečného žiarenia (Neprekračujte 45 minút, potom je ideálne schladiť sa a pobdunúť chvíľu v tieni)