Presunúť na hlavný obsah

Anna Amenová pred 10 rokmi a dnes: Kedysi som bola na seba exrémne prísna, musela som sa naučiť milovať samú seba

Slovenské celebrity

Nádherná podnikateľka a dvojnásobná mama, Anna Amenová pred pár dňami oslávila 37. narodeniny. No dnes je už úplne inou ženou ako kedysi. Prezradila, v čom sa zásadne zmenila, čo ovplyvnilo jej život a na čo nedá pri výchove dcérok dopustiť. Jej nový pohľad na život je naozaj inšpirujúci.

Nedávno si oslávila 37. narodeniny. Aká bola Anna Amenová pred 10 rokmi a aká je dnes?

Minule som sa nad tým tak zamýšľala a prišla som na to, čo sa tak rapídne zmenilo. Je to určite postoj k sebe. Určite som viacej sebavedomá - vedomá samej seba, naučila som sa viacej milovať samú seba, naučila som sa sebaláske, čo mi trvalo dlhých 37 rokov a stále sa to učím. Takže to je pre mňa rozhodne najväčšia zmena.

Nastavila som si svoje hranice a takisto som sa naučila viac vnímať iných ľudí. Aj keď som bola vždy empatická, niekedy som bola veľmi citlivá na svoju osobu a teraz sa už konečne snažím nebrať veci osobne. 

Neprehliadnite: Moderátorka Lenka Raimanová leto zbožňuje: So svojimi tromi chlapmi si užila akčnú dovolenku

V čom si sa najviac zmenila? 

Práve v tej sebaláske. Už si verím, už si doprajem veci, ktoré mi robia dobre. A takisto samozrejme pozerám aj na druhých ľudí, ale skrátka si cením samú seba. Potom to vidím aj na opačnej strane, čiže si ľudia cenia aj mňa. 

Čo by si odkázala svojmu mladšiemu ja?

Určite by to bolo, nech sa nedržím starých vecí, starých vzťahov, priateľstiev alebo vecí, čo mi neslúžia. Lebo niekedy to proste zo života nechceme pustiť, ale deje sa to práve pre nás, len to ešte v daný moment nevidíme a bojíme sa zmeny.

Takže by som odkázala samej sebe - neboj sa zmeny a pusti sa niektorých vecí. Uvidíš, že sa to zamení za niečo lepšie. 

Si mamou dvoch dievčatiek, ktoré rovnako ako všetky ženy, budú riešiť svoj vzhľad, rôzne emócie. Na čom si pri ich výchove, nechávaš najviac záležať?

Najdôležitejšie pre mňa je, aby boli autentické, čo vlastne naučili aj mňa, resp. som v tom procese učenia sa. Pretože ma vrátili do tých čias, keď som bola sama sebou, kedy som si dovoľovala prežívať svoje emócie, hoci som ich kontrolovala. Lebo nás v detstve učili kontrolovať to. Nebyť nahnevaný, museli sme potláčať smútok a všetky tie emócie, ktoré vlastne teraz vydeľujeme - tak to ma moje deti učia, lebo oni to prejavujú stále.

Ja som sa zase naučila, aby som im to nepotláčala, hoci mne je to niekedy nepríjemné. Ale nechávam im priestor, aby tú emóciu spracovali skrátka samé a nehaním ich za to. 

Že keď som smutná, tak plačem, keď som nahnevaná, tak som nahnevaná a keď som veselá, tak som veselá a aj to prejavujem navonok. Zo začiatku som to ešte nevedela, ale teraz sa to učím a oni to učia aj mňa. Za čo som im veľmi vďačná.

Máš nejakú radu pre ženy, ktoré sú so sebou neustále nespokojné a stále na sebe vidia len nedostatky?

Určite aby sa naučili sebaláske, lebo ak je človek kritický sám k sebe, tak je kritický aj k druhým ľuďom. A pritom nemusíme byť vôbec kritickí. Je to na nás, keď sa tak rozhodneme. Ani nám to  v konečnom dôsledku neprospieva.

Keď sa prijímame takí, akí sme, naozaj so všetkým, aj s tými vecami, ktoré nám robí problém na sebe akceptovať, tak vtedy dokážeme prijať a milovať aj tých druhých ľudí okolo nás. A je to veľmi oslobodzujúce si priznať, akí v skutočnosti sme. Mne osobne to tiež veľmi pomáha. 

Prečítajte si: Mám 22 a budem mama: Nádherná Tereza Bizíková sa po tom, čo prezradila, že čaká bábätko, stretla s mnohými predsudkami

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe