Presunúť na hlavný obsah

Ikonický spevák, ktorý zmenil slovenskú hudbu. Prínos Mira Žbirku ocenila prezidentka, ale aj zahraničné médiá

Slovenské celebrity

Nečakaná správa o smrti jedného z najpopulárnejších a najlepších hudobníkov Slovenka zarmútila mnohých. Napriek tomu už teraz možno konštatovať, že na diela Mira Žbirku sa tak skoro nezabudne.

Už od momentu, ako sa Miroslav Žbirka, familiárne označovaný ako Meky, objavil na slovenskej hudobnej scéne, od iných interpretov sa výrazne líšil. Keď sa ako mladý tínedžer dostal k spevu, sústredil sa najmä na covery známych piesní, ktoré pochádzali predovšetkým zo zahraničia. Aj keď sa veľká časť hudby na Slovenko v tom čase kvôli komunistickému režimu nedostala, Meky mal o čosi väčšie šťastie. Jeho otec, profesionálny vojak, si totiž za manželku zobral Angličanku Ruth, ktorú spoznal práve počas vojny. 

Známy spevák bol tak vychovávaný v dvojjazyčnej rodine - a okrem zvykov mal aj vzťah ku západnej kultúre, ktorú predstavovala jeho mama. Kapely ako Beatles či Rolling Stones mu boli inšpiráciou a podobný štýl muziky sa snažil priniesť aj na tu Úspešne. Aj keď bol od prvého momentu iný a verejnosť jeho skladby zo začiatku nevítala s otvorenou náručou, stále si išiel za svojim. Nie nadarmo dostal prívlastok moderne-nemoderný, ktorý poukazoval na jeho originalitu a zároveň jedinečnosť najmä na území našej krajiny. 

Prečítajte si: Dokument o princovi Philipovi odhaľuje, aký skutočne bol. Prehovorili nielen členovia kráľovskej rodiny, ale aj jeho priatelia

Človek, ktorý zmenil slovenskú hudbu 

Za svoj život získal Žbirka mnoho nemalých úspechov - vrátane prvenstva slovenského Zlatého slávika, uvedenia do Siene slávy či mnoho úspešných singlov a albumov, ktoré ocenili aj v zahraničí. Medzi najznámejšie patria nepochybne skladby Atlantída, Biely kvet, 22 dní či Balada o poľných vtákoch. Do dnešného dňa ho počúva nielen staršia, ale aj mladšia generácia, ktorú dokázal nenapodobiteľný umelec osloviť.

„Sveter, typické okuliare a úsmev. Vždy som mala pocit, že vôbec nestarne. Texty jeho piesní poznáme všetci naspamäť. Miloval hudbu, slovenčinu, Londýn a Beatles. Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo. V hlave počujem jeho Baladu o poľných vtákoch a som vďačná za to, že tu s nami bol. Od pôsobenia v skupine Modus, cez spoluprácu s Marikou Gombitovou, Lacom Lučeničom a aj počas sólovej dráhy vytvoril desiatky hitov, ktoré pozná celé Slovensko a Česko. Miro Žbirka nikdy nebol nemoderný chalan, ako o tom spieval v jednej zo svojich piesní. Naše spomienky na mladosť zostanú navždy spojené s ním,'' zverejnila dojemné slová naša prezidentka po tom, čo najbližšia rodina speváka oznámila jeho smrť prostredníctvom sociálnej siete. So spevákom sa stretla pred dvoma rokmi - a tak, ako aj ona, aj on bol zo stretnutia nadšený. 

To, že bol hudobník skutočne majstrom vo svojom odbore, nepotvrdzuje len počet smútiacich fanúšikov, ale aj zahraničné médiá. Zaspomínali si naňho aj naši susedia Češi, ale aj fanúšikovia z Veľkej Británie. Aj keď sa Meky primárne sústredil hlavne na Slovensko, jeho hudba rástla a nachádzala publikum aj v rodnej krajine jeho mamy.

Miroslav Žbirka zomrel vo veku 69 rokov na opakovaný zápal pľúc.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe