Presunúť na hlavný obsah

Prerušovaný pôst nás učí, ako zdravo hladovať: Schudnete však len vtedy, ak sa budete držať týchto pravidiel

Chudnutie a diéty

Skúšali ste niekedy prerušovaný pôst? Je to ideálny spôsob ako sa dostať do formy. Teda pokiaľ sa držíte určitých pravidiel.

Prerušovaný pôst je forma stravovania, ktorá v poslednom období naberá na popularite. Drží ho veľké množstvo ľudí, ktorí sa snažia zhodiť. Toto je forma, ktorá jednoznačne prináša výsledky a aj známe tváre na ňu nedajú dopustiť. Základom úspechu je však držať sa určitých pravidiel. Len vtedy totiž dosiahnete požadovaný efekt. 

Správne načasovanie a rozloženie prijatých kalórií

Intermittent fasting, čiže prerušovaný pôst alebo hladovka je štýl časovania jedál. V podstate je to veľmi jednoduché. Daný model nám neurčuje čo jesť, ale kedy jesť.

Základ je však 16 hodín neprijímať žiadne jedlo (zahŕňa to aj čas spánku) a zvyšných 8 hodín si môžete vlastne dopriať všetko na čo máte chuť. Tento pomer môže mierne kolísať, ale ideálne je ak sa ho držíte.

Mnoho ľudí vynechá raňajky a šetrí si kalórie na neskôr. Čiže ak si dáte prvé jedlo o 12:00, posledné si pokojne doprajte o 20:00. A áno, môže to byť aj burger. V tomto smere sa držte len mantry 16:8.

Počas celého dňa doprajte telu pocit zasýtenia

To, čo môžete prijímať neobmedzene počas celého času je káva, čaj, bezkalorické nápoje, voda, perlivá minerálka.

Neprehliadnite: Dajte si pozor na najväčšieho nepriateľa chudnutia: Ani zďaleka však nejde o jedlo

Teda všetko, čo nemá žiadne kalórie. Ideálne je práve popíjanie teplých bylinových čajov (obzvlášť počas letných mesiacov), ktoré žalúdok upokoja a zaženú prvotný vlčí hlad. Ideálna je mäta, medovka alebo materina dúška.

Nevynechávajte zámerne jedlo počas 8 hodinového stravovacieho okna

Toto je chyba, ktorej sa dopúšťa veľké množstvo ľudí. Skrátka si nedajú raňajky, obed a jedia až večer, no doprajú si nadmernú porciu nezdravého jedla. Musíte sa nastaviť tak, že vynechané jedlo nemožno doháňať. Jednoducho povedané, keď si nedáte obed, neznamená to, že by si  dáte väčšiu večeru.

Práve tam vznikajú nesprávne návyky a môžete si tým spôsobiť množstvo ťažkostí. Počas 8 hodín jedzte vyvážene a primerane ako to robíte počas normálneho režimu. Skrátka obvyklú veľkosť porcií je podstatné dodržať a zbytočne sa neprejedať.

Príklad jedálnička ak začínate raňajkami:

raňajky: smoothie z banánu, s jahodami, malinami a s trochou mlieka + croissant
obed: burger z kuracieho mäsa, polovičná hlava šalátu a paradajky

Príklad jedálnička ak začínate obedom:

obed: hubové rizoto s hoblinkami parmezánu a chilli
večera: sendvič z dvoch plátkov celozrnného chleba, polovice avokáda pokvapkaného citrónovou šťavou, paradajkami a plátkami lososa

Výhody prerušovaného pôstu

  • prispieva k správnej činnosti srdca
  • účinne redukuje hmotnosť a tuk
  • reguluje cukor v krvi a redukuje inzulínovú rezistenciu
  • zvyšuje produkciu rastového hormónu
  • podporuje zdravie v boji so zápalmi

Čítajte tiež: Ľudia, ktorí majú najviac energie, robia ráno jednu vec: Vďaka tomu žiaria krásou a ide z nich iskra

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe