Presunúť na hlavný obsah

Ľudia podľahli novému zdravotnému výstrelku: Niektoré virálne trendy znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda

Zdravie a relax

Z času na čas sa objaví nový zdravotný výstrelok, ktorý sa stane virálnym, s tvrdeniami, ktoré znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda. Jedným z najnovších trendov, ktorý upútava pozornosť, je trend kávy a citrónu. Vraj skvelé na chudnutie, no je táto kombinácia inak vhodná?

Trend kávy s citrónom nielen na chudnutie 

Ako informuje portál mindbodygreen.com, ako mnoho iných výstrelkov zdravia, aj trend kávy s citrónom vznikol na Tik Toku: „Videá s hashtagom #LemonCoffee si spoločne nazbierali milióny videní, pričom ľudia tvrdia, že môžu pomôcť spaľovať brušný tuk, regulovať hladinu cukru v krvi a dokonca zlepšiť sexuálne funkcie,“ prezrádza portál na úvod. 

Oboje sú bohatým zdrojom antioxidantov

Samotná káva a citrón sú bohatým zdrojom antioxidantov: „Káva obsahuje polyfenoly ako je kyselina chlorogénová a kyselina ferulová, ktoré chránia kritické bunkové molekuly ako je DNA, proteíny a lipidy pred oxidačným poškodením,“ uvádza odborník na výživu oslovený pre spomínaný portál. Tiež dodáva, že neexistuje ale žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že pridanie citrónu do kávy by mohlo okrem zvýšenia príjmu antioxidantov ponúknuť ďalšie zdravotné výhody. 

Mohlo by vás zaujímať: Káva s mliekom alebo bez? Podľa najnovších zvestí by ste si toto konkrétne mali do kávy skutočne pridávať

Káva aj citrón bojujú proti oxidačnému stresu

Čo sa týka citrónov, hneď po pomarančoch a mandarínkach sú tretím najviac pestovaným citrusovým ovocím na svete: „Citróny sú bohatým zdrojom živín a antioxidantov a v tradičných kultúrach sa po stáročia používajú ako prírodný liek na liečbu všetkého od skorbutu, vysokého krvného tlaku, nepravidelnej menštruácie a reumatizmu až po nádchu a chrípku,“ informuje odborník. Pre nič za nič sa neodporúča na podporu imunity začať deň pitím teplej vody s citrónom, aby sa váš telesný systém prečistil. Okrem iného obsahujú citróny flavonoidy a kyselinu citrónovú, vďaka ktorým bojujú proti infekciám. Podporujú tiež syntézu kolagénu pre mladšiu a pružnejšiu pokožku. Práve vďaka spomenutým flavonoidom s antioxidačnými vlastnosťami je citrón podobný v zdravotných benefitoch káve: „Bojujú proti oxidačnému stresu a chránia vaše bunky pred škodlivými voľnými radikálmi,“ dodáva odborník. 

Čítajte tiež: Počuli ste už o proffee? Proteínová káva je hitom sociálnych sietí, čo na ňu hovoria odborníci?

Ide skôr o kávu samotnú, nie o jej kombináciu s citrónom 

Kombinácia kávy a citrónu sa stala virálnou kvôli tvrdeniam, že môže podporiť chudnutie, zabrániť cukrovke a zlepšiť sexuálne funkcie. Je to však pravda? Podľa odborníka opäť neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že pitie kávy s citrónom môže pomôcť pri chudnutí: „Ukázalo sa však, že káva samotná má určité potenciálne výhody pri chudnutí, ako je zvýšenie metabolizmu a zníženie chuti do jedla,“ objasňuje.  

Presvedčivé dôkazy neexistujú 

Keď príde reč na kombináciu kávy a citrónu ako prevenciu cukrovky, tiež neexistuje silný dôkaz. Opäť je to len káva samotná, ktorá vďaka kofeínu môže byť spojená so zníženým rizikom vzniku cukrovky 2. typu. Ak sa podľa odborníka sústredíme len na samotnú citrónovú šťavu, potom môže byť prospešné jej pridanie do jedál, pretože spomaľuje glykemickú reakciu alebo rýchlosť, akou vaše telo trávi škrobové sacharidy. 

Neprehliadnite: Káva, ktorá vám vyhladí vrásky a dodá silu vlasom i nechtom? Máme pre vás skvelý tip

Do tretice, kombinácia kávy a citrónu ako spôsob zlepšenie sexuálnej funkcie tela. Káva môže pomôcť znížiť riziko erektilnej dysfunkcie stimuláciou prietoku krvi. Opäť však neexistuje veľa dôkazov, ktoré by naznačovali, že pitie kávy s citrónom môže obzvlášť zlepšiť sexuálne funkcie. 

Verdikt? Ak si chcete kávu ozvláštniť práve pár kvapkami citrónovej šťavy, môžete to vyskúšať. Ale ak to robíte len kvôli trendu alebo presvedčeniu, že môžete trebárs schudnúť, nemusíte sa obťažovať. 

Vyskúšali ste už tento nový trend pitia kávy s citrónom?

spolu hlasovalo 98 ľudí

Áno
2
Nie
96