Presunúť na hlavný obsah

Svet snov je fascinujúci, čo však s tým, komu sa nesníva? Podľa expertov to niečo znamená a môže to mať viac príčin

Lifestyle

Samotný svet snov je pre mnohých fascinujúcou neznámou. Koľkí z nás hneď po prebudení premýšľajú nad tým, čo vlastne znamená to, čo sa nám práve snívalo? Čo nám chce ten sen naznačiť? A čo naopak znamená, keď sa nám nesníva jednoducho nič?

Prečo sa mi nič nesníva? Možno si niektorí z nás kladú aj takúto otázku. Ak ste sa teda zamysleli a zistili, že v poslednom čase sa vám už skutočne dlho nič nesnívalo, tu je niekoľko potenciálnych dôvodov, prečo tomu tak môže byť.  

Sny sú celé o spracovaní a ukladaní údajov 

Ako informuje portál mindbodygreen.com, sny sú pre snívajúceho rovnako tajomné ako pre odborníkov. Čo však vie odborník oslovený pre ten istý portál s istotou je, že sny sú neurobiologický proces, rovnako ako samotné myslenie: „Sny sú výsledkom zvýšenej aktivity v našom neokortexe, najvzdialenejšej vrstve nášho mozgu.“ Odborník tiež hovorí, že snívanie je celé o spracovaní a ukladaní údajov: „Jedným z funkčných účelov snívania je presúvanie informácií z vašej krátkodobej do dlhodobej pamäte. Myslíme si, že tento pohyb údajov je reprezentovaný vo vašom mozgu ako tento druh fantastických snímok, ktoré nazývame sny,“ opisuje hneď na úvod. Mnohí zase vidia sny aj ako bohatý zdroj kreativity a inšpirácie, s čím len súhlasíme. 

Mohlo by vás zaujímať: Takto alkohol v skutočnosti ovplyvňuje náš mozog: Čo to pre nás znamená?

Prečo sa mi však nesníva?

Realita je podľa odborníka taká, že každý sníva a každý má schopnosť si svoje sny aj pamätať. Väčšina našich nočných snov sa odohráva počas REM spánku alebo fázy spánku s rýchlymi pohybmi očí. Podľa odborníka sa asi 80 % REM spánku strávi snívaním, hoci snívať môžete aj v iných fázach spánku: „Je pravdepodobné, že ak zobudíte niekoho v REM, bude to uprostred sna,“ dodáva. Ak sme aj presvedčení, že sa nám nič nesníva, v skutočnosti zažívame hlboké zabudnutie: „Väčšine ľudí sa stane, že keď sa zobudia, niečo spôsobí, že výkonná funkcia vymaže to, čo majú v hlave... Neprirodzené prebudenia ako je alarm alebo hladné dieťa môžu ľahko brániť vybavovaniu snov,“ vysvetľuje ďalej. 

Čítajte tiež: To, koľko hodín spíte, prezrádza všetko o tom, ako funguje vaše telo: Zistite, čo sa skrýva za vašou spánkovou rutinou

Menej REM spánku, menej materiálu na vybavovanie snov

Odborník hovorí, že existuje niekoľko dôvodov, prečo zabúdame, že snívame a sme presvedčení že sme vlastne ani nesnívali. Existuje vraj hneď niekoľko scenárov, ktoré môžu znížiť  úroveň REM spánku a následne aj snívanie: „Lieky, akýkoľvek druh prerušovaného spánku, úzkosť, depresia alebo dokonca lieky proti bolesti majú dramatický vplyv na zníženie REM spánku. Menej REM spánku znamená menej materiálu na vybavovanie snov a niektoré doplnky, alkohol a kofeín môžu mať tiež menej ako ideálny vplyv na REM spánok,“ popisuje na záver odborník. 

Neprehliadnite: Spánok zbavuje náš mozog škodlivých toxínov: Týmto všetkým počas noci prechádza naše telo

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorým sa v poslednej dobe už dlhšie nič „nesnívalo“?

spolu hlasovalo 76 ľudí

Áno
40
Nie
36

 

- Najčítanejšie -