Presunúť na hlavný obsah

7 faktorov prečo nechudnete počas diéty prerušovaného pôstu: Robíte niektorú z týchto chýb?

Zdravie a relax

Diéta prerušovaného pôstu vás obmedzuje v tom, koľko hodín denne človek je. Tento typ stravovania je spojený s kognitívnymi funkciami, imunitným zdravím aj úbytkom hmotnosti. Pre väčšinu ľudí funguje, a ak nie, toto môže byť niekoľko faktorov, prečo vďaka nej nechudnete.

Ako informuje odborník pre portál mindbodygreen.com, na väčšinu ľudí tento typ stravovania skutočne funguje. No u niekoho sa môže stať aj to, že počas diéty prerušovaného pôstu nechudne. Odborník hovorí o 7 konkrétnych faktoroch, kvôli ktorým nielenže počas tejto diéty neschudnete, ale dokonca môžete aj pribrať. Ktoré to sú? 

Mohlo by vás zaujímať: Skryté chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri diétovaní: Ak ich eliminujete, konečne sa vám podarí zhodiť

 

Kalórie prijaté počas pôstu 

Pôst znamená, že budete konzumovať nulové alebo nule najbližšie kalórie počas hodín, kedy nemáte jesť. Niektorých ľudí môžu z diéty prerušovaného pôstu vyradiť aj také drobnosti ako sú trocha sladidla či smotana v káve. Či veríte alebo nie, aj kalórie z takýchto potravín, pridané vo vašich obľúbených nápojoch sa počítajú a spôsobujú, že počas tohto typu stravovania nechudnete, ale dokonca ešte aj priberáte. 

Prejedáte sa

Ako odborník prezrádza, pôst vám zvyčajne pomáha obmedziť príjem potravy bez počítania kalórií: „Jedna štúdia, ktorá skúmala účinky prerušovaného pôstu na chudnutie zistila, že jednotlivci, ktorí dodržiavali plán pôstu na druhý deň, sa počas obdobia jedenia zvyčajne neprejedali, čo viedlo k miernemu až strednému úbytku hmotnosti,“ vysvetľuje. Avšak niektorí z nás môžu prerušenie pôstu brať ako pozvanie na jedenie vysoko kalorického jedla. A to je chyba. 

Nepíšete si denník

Jednou z metód ako chudnúť pomocou diéty prerušovaného pôstu je, že si budete poctivo zapisovať a sledovať čo jete počas hodín, kedy máte jesť. Môže sa vám to skutočne vyplatiť, pretože sa naučíte ako si udržiavať plán tejto diéty: „Sledovanie príjmu potravy spolu s ďalšími meraniami, napríklad vašou fyzickou aktivitou alebo úrovňou nálady, vám tiež môže pomôcť určiť potenciálne prekážky vášho úspechu,“ hovorí odborník ďalej. 

Čítajte tiež: Čo chudne prvé pri diéte? A čo sa stane s telom, keď prestaneme chudnúť?

Príliš sa spoliehate na kofeín

Preukázateľným faktom je, že kofeín potláča chuť do jedla a zároveň zvyšuje hladinu energie. Ak si však doprajete šálku kávy s mliekom alebo smotanou alebo sladidlom zakaždým, keď máte zlú náladu, ste skutočne hladní alebo nemôžete od hladu spať, vedzte, že skôr priberiete, než schudnete: „Niektoré výskumy ukázali, že príliš veľa kofeínu môže zvýšiť hladinu glukózy v krvi a predĺžiť toto zvýšenie, vďaka čomu budete menej citliví na inzulín a s väčšou pravdepodobnosťou budete ukladať tuk,“ dodáva odborník. 

Jete nesprávne jedlá

Počas hodín, kedy môžete jesť, si vyberiete také, ktoré sú absolútne nevhodné ako napríklad pizza, hranolky, pár pohárov vína a ďalšie. Presne tie a im podobné, zrútia podľa odborníka vaše hladiny inzulínu a váš krvný tlak bude ako na horskej dráhe. Čuduj sa svete, počas pôstu sa vôbec nebudete cítiť sýti, pretože ide o prázdne kalórie a tieto jedlá vás zanechajú mrzutých a hladných. Platí jednoduché pravidlo: „Počas hodín, kedy jete, prijímajte dostatok vlákniny, bielkovín, dobrých tukov a to zo zdrojov ako je zelenina, ovocie, kvalitné mäso, ryby, orechy a semená či olivový olej,“ odporúča. 

Postupujete príliš rýchlo

„Okamžité ponorenie sa do 24-hodinového pôstu sa môže stať plnohodnotnou katastrofou. Namiesto toho začnite pomaly s menším pôstnym oknom,“ radí odborník. Hrajte sa s týmto oknom a postupne ho zvyšujte. Mnohí ľudia sa nakoniec rozhodnú pre efektívny, no udržateľný plán prerušovaného pôstu 16:8. To znamená, že 16 hodín pôstu a 8 hodín jedenia. 

Neprehliadnite: VIDEO: Je prerušovaný pôst najideálnejšia cesta k vytúženej postave? Odborník vám vysvetlí príklad jedálnička 16:8

Neudržiavate dobré návyky zdravého životného štýlu

Aby akákoľvek diéta fungovala, musíte dodržiavať spolu s ňou aj ďalšie návyky zdravého životného štýlu. Ide napríklad o kvalitný 8 hodinový spánok, primeraný spoločenský a duchovný život, meditácia, fyzická aktivita a iné. 

Robíte aj vy niektoré z týchto chýb počas diéty prerušovaného pôstu a preto sa vám nedarí efektívne schudnúť?

spolu hlasovalo 53 ľudí

Áno
41
Nie
12