Presunúť na hlavný obsah

Sociálnymi sieťami sa šíri nový typ diéty „dievčenská večera“: Dietológovia hovoria o škodlivom trende pre mladé dievčatá

Zdravie a relax

Je trend „dievčenskej večere“ zábavný alebo škodlivý? A vôbec... čo presne si pod týmto pojmom, ktorý sa stal veľmi populárnym trendom sociálnej siete Tik Tok, máme predstaviť? Odpoveď dávajú dietológovia.

Populárny trend sociálnej siete 

Ako informuje portál health.com, dievčenská večera je v podstate tanier s občerstvením, ktorý sa nemusí variť ani špeciálne pripravovať. Stal sa veľmi populárnym trendom sociálnej siete Tik Tok, no oslovení dietológovia sa zhodujú v tom, že na týchto tanieroch často chýba dostatok kalórií alebo makroživín, aby sa dali považovať za plnohodnotné jedlo. Preto sa oprávneene pýtajú, či tento trend nespôsobuje viac škody než úžitku. 

Mohlo by vás zaujímať: Ľudia podľahli novému zdravotnému výstrelku: Niektoré virálne trendy znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda

Ide to, ale... 

Odborníci hovoria, že takýto dievčenský tanier sa skutočne dá pripraviť naozaj vyváženým, nutričným spôsobom. Predovšetkým odporúčajú toto: „Pri vytváraní dievčenského taniera sa zamerajte na približne 500 kalórií a na chudé bielkoviny, sacharidy, zdravý tuk a čerstvé ovocie a zeleninu.“ 

Ako by mal teda vyzerať tanier dievčenskej večere, aby bol skutočne výživný a zdravý? 

1 šálka sacharidov ako ovocie, nakrájané bagety alebo krekry
½ šálky bielkovín ako krájané mäso, natvrdo uvarené vajcia, varené kura, pečený cícer, eidam syr alebo hummus
1 šálka zeleniny ako paprika, nakrájaná uhorka alebo zelerové tyčinky
¼ šálky tukov ako syr, tvaroh, avokádo alebo orechy

Čítajte tiež: Zdravý tanier podľa moderných vedeckých poznatkov: Koľko čoho by mal obsahovať na zachovanie zdravej váhy?

Nutričné potreby každého človeka sa líšia 

Ako však dietológovia zdôrazňujú, je dôležité brať do úvahy, že nutričné potreby každého človeka sa líšia. Preto nemôžeme s istotou tvrdiť, že jedna konkrétna porcia dievčenskej večere je zdravá pre každého na svete: „Ak sa rozhodnete pripraviť si vlastnú dievčenskú večeru, nezabudnite si pripraviť jedlo tak, aby uspokojilo vašu osobnú úroveň hladu a potreby živín na daný deň. Ak potrebujete pomoc s určením správneho množstva kalórií pre vás, požiadajte o radu registrovaného dietológa,“ dodáva jeden z dietológov. 

Problém v názve „dievčenská večera“ má určité následky 

Odhliadnuc od správneho pomeru živín a kalórií na dievčenskom tanieri, dietológovia upozorňujú ešte na ďalší nepriaznivý následok samotného pomenovania „dievčenská večera“: „Niektorí hovoria, že je to takto pomenované, aby umožnilo ženám zbaviť sa tlaku na varenie a vychutnať si jedlo, ktoré chcú, s minimálnym úsilím... Avšak samotný názov je skôr falošným predpokladom, že ženy by mali jesť menšie jedlá než muži. Tiež, že by sa mali ženy zamerať na nízkokalorické jedlá. Propagácia takýchto jedál ako „dievčenskej večere“ vyvoláva dojem, že ženy potrebujú jesť menšie porcie alebo špeciálny druh jedla v porovnaní s mužmi. To môže viesť ženy k nezdravému vzhľadu tela a zvýšiť riziko porúch príjmu potravy.“ 

Neprehliadnite: Počuli ste už o forme prerušovaného pôstu? Toto by ste o ňom mali vedieť!

Trend dievčenskej večere môže problém neúmyselne zhoršiť 

Varovanie dietológov ohľadom nielen trendu dievčenskej večere, ale aj ďalších, populárnych na sociálnych sieťach, treba brať vážne. Napokon všetci vieme, že sociálne siete patria medzi spúšťače problémov so stravovaním nielen žien: „Trend dievčenskej večere môže tento problém neúmyselne zhoršiť,“ dodáva na záver jeden z dietológov. 

Beriete stravovacie trendy sociálnych sietí s rezervou a snažíte sa vždy myslieť predovšetkým na svoje zdravie, ak ich aj skúšate?

spolu hlasovalo 59 ľudí

Áno
48
Nie
11

 

- Najčítanejšie -