Presunúť na hlavný obsah

Počuli ste už o forme prerušovaného pôstu? Toto by ste o ňom mali vedieť!

Zdravie a relax

Existuje veľmi veľa foriem diétnej stratégie známej ako prerušovaný pôst. Je to preto, že sa v posledných rokoch stal populárnym a toto sú rôzne metódy akosi ho prispôsobiť, trocha uľahčiť. Jednou z týchto jeho foriem je aj tzv. špinavý pôst. Aké má svoje zdravotné výhody, ale aj nevýhody?

Špinavý pôst je pre hlad príjemnejší 

Ako hneď na úvod informuje oslovený odborník pre portál mindbodygreen.com, špinavý pôst sa ľahšie dodržiava a je pre telo a predovšetkým náš hlad príjemnejší než jeho prvotná forma, prerušovaný post. Pre tých, ktorí by v tom ešte nemali jasno, prerušovaný pôst je termín pre stravovacie návyky, ktoré zahŕňajú pravidelne sa vyskytujúce obdobia s malým alebo žiadnym príjmom kalórií striedané s obdobiami normálneho príjmu energie: „Existuje niekoľko typov prerušovaného pôstu, každý má svoj vlastný súbor pravidiel, ale tradičné metódy vyžadujú úplné vyhýbanie sa kalóriám počas obdobia pôstu, ktoré môže trvať od 12 do 24 hodín. To znamená, že ak používate jeho tradičné, prísne metódy, zdržíte sa všetkých kalórií počas obdobia pôstu (vrátane nápojov ako káva),“ prezrádza odborník. 

Mohlo by vás zaujímať: Počuli ste už o kontroverznej diéte F faktora vytvorenej dietologičkou celebrít? Je vôbec bezpečná?

Zvyčajne 100 kalórií počas špinavého pôstu, ale prečo práve 100? 

Špinavý pôst je termín používaný na opis konzumácie niektorých kalórií počas obdobia pôstu. Aj keď špinavý pôst nemá stanovenú definíciu, možno ho považovať za upravený typ pôstu, pretože ľudia, ktorí používajú túto metódu, zvyčajne počas obdobia pôstu skonzumujú okolo 100 kalórií,“ objasňuje odborník ďalej. Hoci pripúšťa  a ďalší odborníci s ním súhlasia, že hranica 100 kalórií je diskutabilná. Prečo nie 150, 200 kalórií? Dokonca niektorí odborníci hovoria o tom, že ak pôst, tak by ste nemali v skutočnosti prijímať žiadne kalórie. No to sa už vraciame k tradičným prísnym formám prerušovaného pôstu. 

„Funguje“ špinavý pôst?

Existuje množstvo dôkazov na podporu zdravotných výhod aj špinavého pôstu, rovnako ako aj iných foriem prerušovaného pôstu, ktoré tvrdia nasledovné. Takéto stravovanie podporuje odbúravať tuky, zlepšuje hladinu lipidov v krvi a znižuje krvný tlak. Samozrejmosťou by malo byť pri dodržiavaní tejto formy stravovania, špinavom pôste, aj strata hmotnosti a zlepšenie stukovatenia pečene. „Niektoré štúdie navyše ukazujú, že pôst aj obmedzenie kalórií vo všeobecnosti môžu stimulovať autofágiu alebo samočistenie buniek, čo môže spomaliť starnutie a predĺžiť životnosť,“ dodáva odborník

Čítajte tiež: Vedľajšie účinky keto diéty: Nízky obsah sacharidov a vysoký obsah tukov sľubuje rýchle chudnutie, odborníci varujú

Účinky pôstu môžu/nemusia byť prítomné

Ako odborník podotýka ďalej, niektoré účinky špinavého pôstu môžu byť rovnaké ako tradičné metódy prerušovaného pôstu, ale niektoré účinky pôstu nemusia byť prítomné: „Ak špinavý pôst spôsobí, že niekto skonzumuje menej kalórií ako pri bežnom stravovacom režime, má to rovnaký účinok ako mnohé iné programy pôstu, ktoré niekomu pomáhajú dosiahnuť energetický deficit. To zase môže umožniť niektoré z následných účinkov energetického deficitu ako je strata tuku a možné zlepšenie niektorých klinických zdravotných markerov,“ vysvetľuje. 

Neprehliadnite: Počuli ste už o FODMAP diéte? Niektoré najzdravšie potraviny nie sú pre každého prospešné a nafukujú brucho

V konečnom dôsledku teda špinavý pôst môže poskytnúť niektoré z rovnakých zdravotných výhod ako tradičné metódy pôstu, napríklad chudnutie, ale nemusí ponúkať presne tie isté výhody ako úplné zdržanie sa príjmu kalórií počas obdobia pôstu.

Vyskúšali ste niekedy diétnu stratégiu prerušovaný pôst alebo jednu z jeho mnohých foriem?

spolu hlasovalo 116 ľudí

Áno
92
Nie
24