Presunúť na hlavný obsah

Princíp 5 faktorovej diéty si zamilujete: Sľubuje sexi telo bez hladovania a odopierania

Chudnutie a diéty

Je založená na veľmi jednoduchom princípe a dosiahne vďaka nej krásne a sexi krivky naozaj každý. 5 faktorovú diétu miluje Katie Perry, Kim Kardashian aj Olivia Wilde.

Kim Kardashian, Katy Perry, Olivia Wilde, či Rihanna na ňu nedajú dopustiť. 5 faktorová diéta, ktorú vytvoril Harley Pasternak, tréner celebrít a odborník na výživu v USA, má lákavý už samotný slogan: Hollywood's Hottest Eating Plan a sľubuje, že vám pomôže zhodiť kilá a zlepšiť si kondíciu bez toho, aby ste sa cítili hladní alebo príliš unavení. My sme sa pozreli na to, čo všetko je za ňou a aké sú jej najväčšie benefity. 

Princíp 5 faktorovej diéty

V 5 faktorovej diéte je veľa päťiek. V podstate ide o päťtýždňový plán, ktorý zahŕňa päť jedál denne, z ktorých každé obsahuje iba päť ingrediencií a príprava trvá iba päť minút. 

Každé jedlo musí obsahovať jeden chudý proteín, jeden kvaltiný sacharid s nízkym glykemickým indexom, jeden zdravý tuk, jeden zdroj vlákniny a vodu bez cukru. Počas tohto obdobia máte jeden cheat day za týždeň, kde môžete vrámci jedného z piatich jedál zjesť čokoľvek, na čo máte chuť.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Príklad jedálnička:

 • Raňajky: omeleta z vaječných bielkov s brokolicou, pšeničný chlieb bez múky s avokádovou nátierkou plus nesladený čaj
 • Desiata: toast bez múky s lososom a tvarohom, avokádom, voda
 • Obed: miska s grilovaným kuracím mäsom, čerstvým avokádom, quinoou a ružičkovým kelom plus voda, prípadne sóda
 • Olovrant: ovsené vločky s nakrájanými jablkami, vlašskými orechmi a srvátkovým proteínovým práškom plus nesladený čaj
 • Večera: šalát s kapustou, morčacie mäso, varené vaječné bielka a dresing z olivového oleja plus voda

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť:

 • Vysokotučné bielkoviny: tučné kusy hovädzieho alebo bravčového mäsa, slanina, plnotučné mliečne výrobky, vaječné žĺtky, vyprážané mäso
 • Rafinované sacharidy: biele cestoviny, biela ryža, hranolky, krekry, chlieb alebo tortilly vyrobené z múky
 • Sladkosti: cukríky, čokolády, sušienky, koláče, zákusky, muffiny
 • Nasýtené tuky: kokosový olej, maslo, ghee, bravčová masť, palmový olej
 • Spracované potraviny: hotové jedlá, rýchle občerstvenie, raňajkové cereálie, instantné polievky, spracované mäsové výrobky
 • Nápoje sladené cukrom: sladký čaj, sladená káva, energetické nápoje

Fitness rutina počas 5 týždňov

Pokiaľ ide o cvičenie, tento režim je nastavený tak, aby ste každý deň robili 25-minútový tréning, rozdelený do piatich cvičení, z ktorých každé robíte päť minút. Má to zahŕňať zahriatie, po ktorom by mali nasledovať silové cvičenia na hornú, dolnú a strednú časť tela a záver má patriť kardio tréningu.

Čítajte: Letný diétny jedálniček pre ženy zostavený fitness trénerom: Takto prijmete denne 1200-1500 kcal a udržíte si fit postavu

Tento spôsob stravovania vám pomôže zabezpečiť správnu rovnováhu makro a mikroživín, vďaka čomu sa budete cítiť dobre aj zvnútra. Dôraz na rýchle a ľahké jedlá je ďalším pozitívom, lebo to znamená, že je celý tento systém udržateľnejší. Takisto je fajn, že vďaka tomu máte energiu na pravidelnú fyzickú aktivitu. A výsledky naozaj na sebe uvidíte extrémne rýchlo.