Presunúť na hlavný obsah

5 typov chudnutia: Ktoré je to vaše a ako ho optimalizujete?

Zdravie a relax

Aj vám sa už stalo, že ste sa pokúšali schudnúť a očakávali ste nejaký pokrok, ale bez výsledku? Potom je pravdepodobné, že ste urobili tú istú chybu ako robia aj mnohí iní. Používate prístup, ktorý nie je prispôsobený vašim individuálnym potrebám.

Kľúčovým je toto pochopenie 

Hneď na úvod prezrádza odborník oslovený portálom mindbodygreen.com, že kľúčovým bodom dosiahnutia zdravej váhy je jedna jediná vec... a síce, pochopenie toho, ako sa príroda, biológia a moderný život vzájomne ovplyvňujú: „Toto vám dokáže obnoviť vnútornú harmóniu a odomknúť vašu schopnosť dosiahnuť zdravú váhu a zlepšiť metabolickú pohodu, na ktorej ste pracovali,“ objasňuje. 

Cieľom je optimalizácia 

Podľa skúseností odborníka dochádza k udržateľnému chudnutiu vtedy, keď optimalizujete stravu, hormóny, cvičenie a dokonca aj myslenie. Hovorí o personalizovanom chudnutí podľa individuálnych potrieb každého človeka. Na margo množstva diét, ktoré dnes poznáme hovorí: „Jednu vec majú všetky diétne výstrelky spoločnú... zanedbávajú najdôležitejšiu premennú, vás!“ 

Na základe tohto poznania vytvoril 5 jedinečných typov chudnutia, ktoré sú založené na ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne, klinických poznatkoch  o hmotnosti a chudnutí. Toto sú oni a takto ich optimalizujete. 

Mohlo by vás zaujímať: 3 chyby, ktorých sa pri chudnutí dopúšťame najčastejšie: Toto je dôvod, prečo sa nám nedarí zhodiť, tvrdia odborníci

Bojovník

Ak je váš typ chudnutia bojovník, dokážete zvládať životné stresory celkom dobre. Ale len do chvíle, kým sa nezačnete cítiť preťažene. Vtedy má vaše telo tendenciu ukladať tuk v črevách, čo vedie k tráviacim ťažkostiam a zápalom: „Bojovník by sa mal podľa odborníka teda zamerať na zdravie pečene, pretože tento orgán môže byť tiež jednou z vašich hlavných slabostí,“ vysvetľuje. Odborník tiež odporúča vyskúšať eliminovať zo stravy lepok a mliečne výrobky a uprednostniť zdravé tuky ako avokádo, olivový olej, orechy, semienka, kokos. 

Ochranca

Tento typ charakterizuje odborník ako človeka so strednou až veľkou postavou. Vo väčšine prípadov má vždy problém schudnúť. Ochranca preto, lebo má tendenciu uprednostňovať iných a na seba zabúdať. Typ chudnutia ochranca môže mať v tele premnoženú baktériu Candidu alebo podobné baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemné nadúvanie: „Ako ochranca pravdepodobne začnete chudnúť obmedzením cukru, rafinovaných sacharidov a alkoholu, aby ste znížili akúkoľvek prítomnú Candidu. Obmedzenie cukru tiež podporí zdravé hladiny inzulínu, čo je kľúčové pre zdravú váhu,“ hovorí. 

Kotva 

Presne ako typ ochranca, typ kotva tiež uprednostňuje iných pred sebou. Avšak máte výhodu, že ste stredobodom svojej komunity a ste orientovaný na cieľ. To vás však vie dostať paradoxne do väčšieho stresu, čo môže viesť k hormonálnej nerovnováhe, a tá ovplyvňuje vašu váhu. Podľa odborníka sa u vás môže vyskytnúť padanie vlasov, zhromažďovanie tuku na bruchu alebo vstávanie uprostred noci: „Kotvy sa snažia schudnúť, ale kortizol, estrogén a inzulín nie sú v zdravom rozmedzí. Kotvy si všimnú lepšiu duševnú jasnosť a zdravú váhu s prerušovaným pôstom, väčším množstvom bielkovín a množstvom zdravých tukov. Ako kotva budete pravdepodobne úspešní s nízkosacharidovým stravovacím režimom,“ objasňuje ďalej. 

Čítajte tiež: Aký ste metabolický typ? Podľa postavy zistíte, vďaka čomu chudnete a čo by mal obsahovať váš jedálniček

Kreatívec

„Stredné až menšie postavy, kreatívnejší a intuitívnejší typ chudnutia potrebuje štruktúrovaný stravovací režim a konzistentné bielkoviny počas dňa,“ opisuje odborník tento typ chudnutia. Kreatívec, ktorý je tiež náchylný na úzkosť a problémy so sústredením, je vystavený riziku, že bude mať počas dňa veľa vysokých a nízkych hodnôt cukru v krvi, čo potom ovplyvňuje celkovú náladu: „Kortizol je pre kreatívca rizikovým hormónom a príčinou brušného tuku, popoludňajších poklesov alebo nočnej únavy, alebo celodennej únavy. Takže na prerušovaný pôst by mal zabudnúť,“ dodáva. Mal by vyskúšať väčší príjem bielkovín, uprednostniť železo v strave, aby vyživil nadobličky a podporil stabilnú náladu. Mal by prijímať komplexné sacharidy zo sladkých zemiakov, quinoy alebo iných bezlepkových obilnín s vyšším obsahom bielkovín. 

Priekopník

Najdynamickejším typom chudnutia je kombinácia bojovníka a kreatívca stelesnená v priekopníkovi. Priekopník je inovatívny, orientovaný na cieľ, často podnikateľ alebo projektový manažér, profesionál vo svojej oblasti. Štruktúra a rutina je pre neho prvoradá. Priekopník môže v chudnutí vyskúšať jesť vyvážené jedlo s vysokým obsahom bielkovín približne každé štyri hodiny: „Zelené smoothie je prospešné, aby ste sa uistili, že vaše telo môže podporovať funkciu pečene spolu so zmesou zdravých tukov,“ pokračuje a dodáva, že môže skúsiť paleo stravu so zmesou bielkovín, zdravých tukov a rastlinných potravín. 

Neprehliadnite: Ako si udržať štíhlu postavu: Kombinácia týchto troch vecí funguje úplne u každého

Na záver odborník dodáva, že zdravá váha nie je to, čo vidíte navonok: „Optimalizácia stravy, cvičenia, hormonálnej rovnováhy a funkcie trávenia vám pomôže cítiť sa čo najlepšie a dosiahnuť svoje ciele v podobe silnej pohody.“ 

Do ktorej skupiny, typu chudnutia si myslíte, že patríte?

spolu hlasovalo 4 ľudí

Kotva
1

 

- Najčítanejšie -