Presunúť na hlavný obsah

Škandinávsku diétu si zamilujete:Radí sa medzi najúčinnejšie a najefektívnejšie, pre toto funguje

Chudnutie a diéty

Škandinávska diéta je založená na jednoduchých princípoch, ktoré sú overené a fungujú. Pokiaľ chcete schudnúť s výsledkami, toto je cesta!

Jednoduché princípy, ktoré fungujú

Severská diéta je spôsob stravovania, ktorý kladie dôraz na čerstvé, plnohodnotné potraviny. Hlavnou myšlienkou je jesť miestne produkty s vysokým obsahom živín a pokiaľ možno nespracované. V mnohých ohľadoch je tak trochu podobná stredomorskej strave. Hlavným rozdielom medzi touto a severskou stravou je, že stredomorská verzia obsahuje olivový olej. Namiesto toho sa severská zameriava na repkový. 

Rastlinné sezónne potraviny so zdravou dávkou rýb, morských plodov a obmedzením spracovaných potravín sú pri tomto type stravovania,  kľúčovými zložkami. 

Dôležité je pri nej jesť chudé bielkoviny, komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom a zdravé tuky. Tak isto si treba dopriať veľa listovej zeleniny, ktorá má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny, odporúča sa jesť aj repu a koreňovú zeleninu, ktorým sa pri diétach niekedy vyhýbame.

Čítajte tiež: 7 vecí, ktoré zaručene spomaľujú metabolizmus: Kvôli tomuto sa na vás lepia tuky zbytočne, je čas zmeniť to!

Aj keď táto zelenina môže byť kalorická, obsahuje dôležité živiny, ktoré nášmu telu často chýbajú. Človek by si mal tiež dopriať hrach a fazuľu, pretože sú vynikajúcim zdrojom kvalitných živín vrátane komplexných sacharidov, bielkovín a vlákniny.

Tento štýl stravovania je založený na daných zásadách:

  • Viac ovocia, zeleniny a sezónnych a organických potravín, ak je to možné
  • Viac celých zŕn
  • Viac rýb
  • Kvalitnejšie mäso a menej
  • Menej spracované, menej sladké jedlá
  • Varenie doma

Hlavným zdrojom bielkovín v severskej strave sú však mastné ryby, ako je nórsky losos, makrela a sleď. Obsahujú bielkoviny aj esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie celkovo. 

Príklad jedálnička:

  • Raňajky: ovsená kaša s čučoriedkami a lyžicou bieleho jogurtu
  • Obed: jačmenná polievka, ľahký lososový šalát s jogurtom, avokádom a celozrnným chlebom
  • Večera: filet z tuniaka s pečenou zeleninou, quinoou

Neprehliadnite: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Pokiaľ si nastavíte takýto jedálniček a stane sa pre vás prirodzeným, začnete aj rýchlejšie spaľovať a uvidíte úbytok na svoje váhe, bez toho aby ste museli rátať kalórie. Takéto druhy jedál, vyvolávajú pocit sýtosti na dlhší čas, takže prirodzene zjete menej.