Presunúť na hlavný obsah

Pijete kávu na lačný žalúdok? Toto by ste podľa odborníkov mali vedieť

Zdravie a relax

Zvyknete piť kávu na lačný žalúdok? Môžete ju vlastne takto piť bez toho, aby ste si neprivodili radu zdravotných komplikácií? Na pitie kávy sa vo všeobecnosti názory ľudí aj odborníkov rôznia. Kde je teda pravda?

Názory na pitie kávy sa vo všeobecnosti rôznia 

Ako hovorí oslovený odborník portálom mindbodygreen.com, pitie kávy je spojené s množstvom zdravotných výhod. Od zníženia rizika ochorenia pečene až po zlepšenie kognitívneho zdravia. Na druhej strane priznáva, že záleží aj na spôsobe či čase, kedy kávu pijete. Niektorí odborníci varujú pred rannou šálkou kávy nalačno. Iní oponujú a tvrdia, že pitie kávy nalačno môže rozhádzať vaše hormóny aj žalúdok. Kde je teda pravda? 

Neexistuje veľa výskumov, ale... 

Ako odborník vysvetľuje ďalej, áno, môžete piť kávu aj nalačno. Podľa najnovšieho výskumu  je nepravdepodobné, že by si väčšina ľudí touto rannou šálkou kávy nalačno privodila zdravotné problémy alebo komplikácie. Pravdou však je, že u niektorých jedincov môže káva nalačno vyvolať tráviace problémy alebo zhoršiť príznaky ochorenia, na ktoré sa dotyčný lieči. 

Mohlo by vás zaujímať: Ľudia podľahli novému zdravotnému výstrelku: Niektoré virálne trendy znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda

Ranná šálka kávy nalačno nie sú raňajky 

Odborník tiež upozorňuje na to, že ranná šálka kávy nie je náhrada raňajok. Ak si ju aj doprajete, treba sa po nej naraňajkovať. Prvé jedlo dňa rozhoduje o energii na celý deň aj o rovnováhe cukru v krvi a ďalších procesoch pre správne fungovanie tela. 

Hoci neexistuje veľa konkrétnych výskumov ohľadom pitia kávy na lačno, ale skôr ohľadom pitia kávy vo všeobecnosti, odborník hovorí o možných pridružených príznakoch pitia kávy nalačno ktoré vás môžu postretnúť. 

Pozor na kombináciu káva nalačno a proteínový kokteil 

Jedným z nich je aj stres. Ak pijete kávu nalačno, môžete rýchlejšie absorbovať  kofeín: „Ak konzumujete kávu nalačno s napr. nápojom ako je proteínový kokteil, absorpcia kofeínu sa zase oneskorí, pretože vyprázdňovanie žalúdka sa spomaľuje po konzumácii živín ako sú bielkoviny a tuky.“ U ľudí sa potom môže prejaviť nervozita, úzkosť, nepokoj. 

Čítajte tiež: 6 potravín, ktoré v nás vyvolávajú úzkosť: Ktorých by sme sa mali strániť podľa nutričného psychológa?

Káva je kyslá, môže vyvolať pálenie záhy 

„Čo sa týka trávenia, káva nalačno môže vyvolať alebo zhoršiť príznaky gastroezofageálnej refluxnej choroby a to znížením tlaku dolného pažerákového zvierača. To je prstencovitý sval na dolnom konci pažeráka, ktorý zabraňuje spätnému toku prehltnutej potravy zo žalúdka a chráni pažerák pred žalúdočnou kyselinou,“ objasňuje odborník ďalej. Inými slovami káva je kyslým nápojom a môže zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny. Môže tiež vyvolať pálenie záhy. 

Ak ste ráno v strese, kávu nalačno nepite

Ďalším častým argumentom proti pitiu kávy na lačný žalúdok je, že môže negatívne ovplyvniť hladinu hormónov, konkrétne stresového hormónu kortizolu. Jedna štúdia zistila, že, nápoje s kofeínom ako je káva, môžu zvýšiť odozvu kortizolu na stres. Čiže, ak ste od rána v strese a nestíhate, potom radšej kávu nalačno vynechajte. 

Neprehliadnite: 3 podceňované tipy na vyváženie hormónov: Niekedy musíte byť svojím vlastným expertom a zistiť, čo vám vyhovuje...

Každý človek znáša rôzne potraviny, nápoje rôzne. Takže pokojne si dajte kávu nalačno ráno a sledujte reakcie svojho tela. 

Doprajete si rannú šálku kávy nalačno často?

spolu hlasovalo 1380 ľudí

Áno
1063
Nie
317