Presunúť na hlavný obsah

Čaj verzus káva: Je pre vás jedno z toho lepšie? Odborníci na zdravie a dlhovekosť v tom majú jasno

Zdravie a relax

Väčšina z nás začína svoj deň buď šálkou kávy alebo čaju. Ktorý z týchto nápojov je pre nás lepší? Odborníci na dlhovekosť skúmali oba tieto obľúbené nápoje z hľadiska ich zdravotných benefitov pre náš organizmus aj z hľadiska obsahu kofeínu, ktorý oba obsahujú. K čomu dospeli?

Odborníci na zdravú stravu a dlhovekosť sa pre portál mindbodygreen.com vyjadrili: „Bez ohľadu na to, po ktorom nápoji ráno siahnete, káva aj čaj sa hodia do vyváženej stravy a každý z nich je spojený s dlhým zoznamom výhod.“

Zdravotné benefity kávy 

Okrem dodania rýchlej dávky kofeínu do tela ponúka káva aj ďalšie zdravotné benefity. Zvyšuje energetickú hladinu a to tým, že obsahuje kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému. Bojuje tým proti únave: „Je zaujímavé, že niektoré výskumy zistili, že zahrnutie kávy ako pravidelnej súčasti vašej rutiny vás môže udržať aktívnym,“ prezrádza odborník. Ďalšie výskumy naznačujú, že medzi konzumáciou kávy a telesnou hmotnosťou môže existovať súvislosť. Vyšší príjem kávy je podľa viacerých štúdií  spojený s nižším telesným tukom, najmä u mužov, no u žien tiež: „Môže za to jeho obsah kofeínu, ktorý preukázateľne podporuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a znižuje príjem kalórií,“ hovorí ďalší odborník.

Mohlo by vás zaujímať: Ľudia podľahli novému zdravotnému výstrelku: Niektoré virálne trendy znejú až príliš dobre na to, aby to bola pravda

Vďaka antioxidantom, vrátane kyseliny chlorogénovej, sa káva spája aj so zníženým rizikom niekoľkých chronických stavov, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových chorôb a neurodegeneratívnych porúch ako je Alzheimerova choroba. Dokonca vraj káva zvyšuje sústredenie a znižuje námahu u športovcov počas každodenných tréningov:  „Z tohto dôvodu môže jednotlivcom pomôcť dosiahnuť ciele v oblasti fitness tým, že sa ešte viac zapojí do svojich tréningov,“ vysvetľuje.

Zdravotné benefity čaju 

Tak ako pri káve, aj pri čajoch existujú rôzne druhy a každý z nich môže mať aj trocha odlišné zdravotné benefity. Bez ohľadu na to, ktorý si vyberiete, všetky majú spoločných niekoľko hlavných zdravotných benefitov. Čaj je rovnako ako káva bohatý na antioxidanty: „Čaj je plný antioxidantov bojujúcich proti chorobám, vrátane tanínov a katechínov, ktoré sú zodpovedné za mnohé z potenciálnych výhod čaju. Napríklad epigalokatechín galát,  jeden z hlavných antioxidantov nachádzajúcich sa v zelenom čaji, preukázateľne bojuje proti rakovinovým bunkám, podporuje funkciu mozgu a chráni pred celým radom zdravotných problémov. Odrody čierneho čaju, matcha a bylinného čaju ako je ibištek, tiež poskytujú množstvo antioxidantov v každej šálke,“ objasňuje iný odborník. 

Čaj môže podporiť aj zdravie srdca a to vďaka skupine antioxidantov, flavonoidov, ktoré sú potrebné na zníženie rizika srdcových chorôb a spomalenie ich progresie. Zaujímavosťou je, že najmä zelený čaj môže mať výraznejší vplyv na nižšie riziko srdcových chorôb, infarktu či mŕtvice alebo nižšie hladiny LDL, zlého cholesterolu. Čaj vie tiež ponúknuť aj množstvo benefitov pre mozgovú funkciu a sústredenie: „Je to preto, že spája kofeín s L-theanínom, aminokyselinou nachádzajúcou sa v čaji s prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ktoré môžu pomôcť vyrovnať šum kofeínu,“ hovorí ďalší. 

Čítajte tiež: Zdravotné benefity pitia čierneho čaju: Zabíja baktérie, podporuje srdce a zlepšuje imunitu

Kofeín v káve verzus kofeín v čaji 

Ako rozpráva ďalej, hoci káva a väčšina druhov čaju obsahuje kofeín, presné množstvo sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov, vrátane konkrétneho druhu a nálevu. Jedna šálka kávy na raňajky poskytuje cca 92 mg kofeínu. To z nej robí ideálny nápoj na ráno, keď j vaša hladina energie naozaj nízka. Čo sa týka kofeínu v čaji, tu sa to viac líši: „Šálka zeleného čaju obsahuje približne 29 mg kofeínu, zatiaľ čo množstvo kofeínu v čiernom čaji je bližšie k 47 mg na šálku. Na druhej strane, bylinné odrody sú bez kofeínu, vrátane zázvoru, ibišteka a harmančeka,“ pokračuje.

Pre dlhý život aj káva aj čaj 

Ako odborník opisuje ďalej, ľudia v krajinách s najdlhším životom na svete pijú kávu aj čaj. Od pijanov zeleného čaju na Okinawe až po pijanov čiernej kávy v Kostarike. To naznačuje, že káva aj čaj môžu podporovať dlhovekosť a pomáhajú chrániť telo pred chorobami súvisiacimi s vekom. Avšak samozrejme, keď odborníci hovoria o káve, nemajú na mysli frapuccino plné cukru, ale skôr kávu tureckého typu z jemne mletých zŕn, nefiltrovanú, ktorá obsahuje vyššie hladiny určitých prospešných polyfenolov nachádzajúcich sa v káve. Čo sa týka čajov, má na mysli predovšetkým zelený čaj a rovnako aj oreganové, šalviové či rozmarínové čaje, ktoré sa pýšia protizápalovými, antioxidačnými a znižujúcimi vlastnosťami, čo sa týka krvného tlaku. 

Neprehliadnite: 4 veci, ktoré dokážu zásadne predĺžiť život: Na toto nedajú ľudia z krajín dlhovekosti dopustiť

Takže ak chcete odpoveď na otázku, čo je zdravšie, či káva alebo čaj, odpoveď je, oba nápoje v rovnakej miere: „Bez ohľadu na to, čo uprednostňujete, najdôležitejšie je užívať si kávu alebo čaj s mierou spolu so zdravou stravou, aby ste maximalizovali výhody svojho nápoja,“ dodáva na záver odborník. 

Ktorý z týchto dvoch obľúbených nápojov si doprajete ráno radšej?

spolu hlasovalo 348 ľudí

Káva
202
Čaj
146

 

- Najčítanejšie -