Presunúť na hlavný obsah

5 vecí, ktorými princezná Diana zásadne menila svet: Nebola len ikonou štýlu, prepisovala dejiny

Zahraničné celebrity

Žena, ktorá v britskej monarchii spôsobila veľa rozruchu a takmer sa postarala o jej pád. Skrátka v kráľovskej rodine sa úprimnosť a autenticita voči verejnosti až tak nenosí. No Diane nechýbala odvaha prejaviť ju.

1. Vášnivo bojovala za zákaz nášľapných mín 

Len pár mesiacov predtým, ako zomrela pri autonehode, princezná Diana cestovala do Angoly a vykročila na aktívne mínové pole. Horlivo sa zasadzovala za zákaz nášľapných mín a z návštevy vzišiel ešte jeden ikonický obraz jej sedenia po boku mladého dievčaťa s amputovanou nohou. Táto návšteva a odvážne fotky sa stali pre svet zlomovým bodom, aby sa zameral na Angolu.

Neprehliadnite: Charles nebol stvorený na to, aby sa stal kráľom, mala kedysi povedať princezná Diana: Šťastie otca svojich detí videla inak

2. Horlivo zvyšovala povedomie o AIDS

Začiatkom 80. rokov sa pacienti s HIV/AIDS stigmatizovali, pretože choroba mala sexuálnu konotáciu. Princezná Diana však rozhodne nebola z tých, ktorí sa vyhýbali boju o zvyšovanie povedomia o tomto ochorení. Už v roku 1987 sme mohli vidieť jej empatickú stránku, keď navštívila pacientov s AIDS v nemocnici v Londýne.

Bola tiež videná, ako potriasla pacientovi rukou bez rukavíc, čím vyslala do sveta správu, že choroba sa nedá preniesť dotykom. Tento jediný čin princeznej, značne zmenil vnímanie takto chorých ľudí.

3. Pomáhala ľuďom bezdomova

Stala sa patrónkou organizácie Centrepoint, ktorá od roku 1992 pomáha mladým ľuďom a bezdomovcom. Neustále navštevovala útulky a brávala so sebou aj svojich malých synov, princa Williama a princa Harryho. Neskôr sa patrónom Centrepoint stal princ William. Ten je aj patrónom The Passage, ďalšej charitatívnej organizácie pre bezdomovcov, ktorej útulok navštívil so svojou matkou ako dieťa v roku 1993. 

4. Obhajovala povedomie o lepre

Rovnako ako jej návšteva v Angole, aj návšteva v nemocnici Sitanala Lepray v Indonézii bola najskôr preberaná ako maximálne kontroverzná. Nenechala sa však odporcami odradiť a posadila sa na lôžka pacientov s malomocenstvom v nemocnici, podávala im ruky a dotýkala sa ich rán, čím sa sústredila na veľmi potrebné povedomie o lepre na celom svete.

Princezná Diana bola od roku 1990 až do svojej smrti v roku 1997, patrónkou organizácie The Lepray Mission England and Wales. Podobne ako u pacientov s HIV/AIDS sa snažila odstrániť stigmu obklopujúcu malomocenstvo, čím dala najavo, že aj s danými pacientami treba zaobchádzať dôstojne a s láskou. 

5. Nebála sa povedať svoj názor alebo porušiť protokol 

Princezná ľudu ako ju mnohí volali, bola prvou medzi Royals, ktorá rázne vyslovila svoj názor, dokonca mnohokrát porušila protokol, aby chránila svoje deti. Väčšinu času radšej nenosila klobúky ani rukavice, najmä preto, aby cítila jednotu s ľuďmi, s ktorými si podávala ruky.

Čítajte tiež: Spomienka na Dianinu smrť je stále živá: Čo mohlo princeznej z Walesu pred 26 rokmi zachrániť život?

Neváhala prejavovať svoju náklonnosť vlastným synom na verejnosti a brávala ich so sebou na väčšinu kráľovských ciest, dokonca aj keď boli malé bábätká. A všetci vieme, čo sa stalo po jej rozvode s princom Charlesom, keď v neslávne známom rozhovore spomenula, že "v mojom manželstve bola tretia osoba".