Presunúť na hlavný obsah

Nie každý dokáže využívať home office: Pre koho je určený a na čom ľudia najčastejšie zlyhávajú?

Kariéra

Práca v lete predstavuje malého kazisveta všetkých letných plánov. Žiada sa nám vybehnúť k moru, do lesa, na piknik či na dámsku jazdu s kamarátkami. Preto si mnohé z nás, ktoré majú možnosť vziať si svoje povinnosti domov, myslia, že je to veľmi jednoduché a aj praktické riešenie. Je to pravda alebo máme pri „home office“ na očiach ružové okuliare?

Dovolenkové plány sú veľká vec. Myslíme na ne od začiatku prvých teplých dní a neváhame pre ne obetovať všetky ostatné ženské potreby. Namiesto kabeliek a nových šiat šetríme na pobyt pri mori a svoju prácu robíme len preto, aby dni prebiehali rýchlejšie a vysnený deň odchodu prišiel čo najskôr. 

Prečítajte si tiež: Očarujúca Silvia mení ženy na modelky: Sama by pritom pred objektívom uspela, svojou krásou vás ohúri

Mnohým pracujúcim matkám sa preto „home office“ alebo práca z domu zdá veľmi dobrým nápadom. Nielenže majú v mysli ideálnu predstavu trávenia času so svojimi ratolesťami, ale aj produktívnu prácu, pri ktorej veria, že ju zvládnu ľavou zadnou. Trend pracovania z pohodlia domova však určite nie je pre každého. Aké vlastnosti by sme si mali na sebe najprv všímať, než sa rozhodneme pre prácu na doma počas krásnych teplých dní?

Tri kávy denne na zachovanie energie

Práca doma sa začína prvým ranným budíkom. Pre mamičky je to plač dieťaťa či jeho smelé očká sledujúce ju ešte pri spánku. Práve v tomto bode je dôležité uvedomiť si, že aj byť mamou je samo osebe obrovským poslaním. Zvládnuť prácu a aj svoje deti môže byť preto náročné. Nielenže treba vymyslieť celodenný program svojim ratolestiam, treba sa aj pripraviť na skoršie ranné vstávanie či na večernú prácu podľa toho, ako vám to viac vyhovuje. Po budíčku by preto mala nasledovať poriadna dávka energie v podobe kávy, ktorá sa cez deň ešte zíde. 

Zodpovedný prístup aj pri bazéne

Radosť, ktorú čerpáte počas celého roka, teraz musíte pretaviť do poriadnej dávky odhodlania. Keď láka všetko, čo sa nachádza mimo domu, je niekedy ťažké zostať v pokoji svojej obývačky a premýšľať nad pracovnými zadaniami. Musíte si byť vedomá svojej vnútornej sily a lásky k svojej práci. Čarovná formulka „milujem svoju prácu, milujem svoju prácu,“ sa tak stane vašou dennodennou mantrou. Je dôležité uvedomiť si, že aj váš dom musí byť prispôsobený na prácu z domu. Ak pri nej sedíte za počítačom, myslite na to, že aj vaša domáca pracovňa by mala mať pohodlnú stoličku, na ktorej budete vedieť obsedieť. Neustále menenie miesta vás môže po čase nudiť a aj váš pracovný deň tak bude úplne rozsekaný. 

Viete, čo všetko obsahuje „time management“?

Okrem výberu pokojnej miestnosti s dostatkom svetla a pozitívnej energie je dôležité zamerať sa aj na svoje rozloženie dňa. Koľko pracovných hodín musíte za jeden deň odrobiť? Je vám ľahšie rozložiť si ich na menšie časové úseky alebo pracovať v časom bloku? Kedy máte možnosť sa medzi prácou najesť? Chcete si vybehnúť von s kamarátkou či s deťmi? Máte však možnosť dokončiť svoju prácu večer? Budete vládať? Toto sú jedny zo základných otázok, na ktoré musíte čo najskôr nájsť odpovede. Všetko sa však dá, ak máte dostatočné znalosti v time managemente. Kalendár s termínmi a rozpis na každý deň vôbec nie sú na zahodenie. Ak si budete svoje denné povinnosti vizualizovať a následne odškrtávať, môžete si tak vybudovať nielen vnútornú motiváciu, ale aj poriadok vo vašej mysli.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo nevieme prijímať od druhých kritiku a ako získať prácu snov?

Pokoj aj s malými deťmi

Prechádzka parkom, uloženie spinkať a večerné hranie. Aj detský režim musíte zadeliť do svojho dňa. Nezabúdajte, že deti potrebujú aj vašu starostlivosť a čas. Samozrejme, niektoré dni môžu tráviť so starými rodičmi, je však na vás, či ste ochotná obetovať svoj čas práci na úkor detí. Preto sa v takýto prípadoch odporúča pracovať v čase, keď deti spinkajú. Avšak čo vaše vyčerpanie? Práve preto nie je „home office“ pre každého. Musíte myslieť na dobro svojich detí a vytvoriť im krásne prázdniny, na opačnej strane nesmiete riskovať svoju prácu. Ženská myseľ však dokáže mnoho, ak chce. 

Viac pútavých letných tém ako stvorených na dovolenkové čítanie, nájdete v letnom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji.

- Najčítanejšie -