Presunúť na hlavný obsah

Cviky na uvoľnenie kŕčov počas menštruácie: Vyskúšajte tieto pozície, budete mať lepší pocit zo svojho tela

Fitness

Už na škole sa mnoho dievčat vyhováralo na menštruáciu, aby nemuseli cvičiť. Je to však nutné? Fitnes tréner Michael Achberger odporúča ženám tieto cviky na uvoľnenie svalstva v okolí podbruška.

O cvičení počas menštruácie naďalej koluje mnoho mýtov, ale všeobecne sa zdá, že je cvičenie prospešné. Veda plne neurčila dopady menštruácie na cvičenie, ale vyzerá to, že mierne cvičenie zmierňuje predmenštruačné napätie a kŕče. Teda vo všeobecnosti nie je nutné vysedávať alebo byť v pokoji len preto, že máte periódu.

Čítajte tiež: Omyl, ktorého sa ešte stále veľa žien zľakne: Keď budete veriť tomuto mýtu, nikdy nebudete mať krásne telo

Príprava na cvičenie

1. Berte na vedomie,  že cvičenie počas menštruácie je bezpečné. V skutočnosti môže byť cvičenie počas periódy výhodné, čo zahŕňa zmiernenie kŕčov a väčšej odolnosti voči bolesti. Hormonálne zmeny navyše nemajú vplyv na vašu silu alebo výdrž. Takže hoci sa môžete cítiť unavená, môžete sa cítiť lepšie, keď si to namierite do posilňovne. Navyše, ako všetci vieme, cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré spôsobujú šťastie, pravdepodobne sa teda budete po cvičení cítiť tiež radostnejšie. 
Ak sa cítite naozaj zle a máte silné kŕče, nenúťte sa k cvičeniu. Keď si niekedy telo hovorí o odpočinok, je to preto, že všetko, čo naozaj potrebuje, je trocha odpočinku.
Ak si stále nie ste cvičením isté, skúste počas periódy nejaké ľahké cvičenia a prejdite k náročnejšiemu, až menštruácia skončí.

2. Použite správnu ochranu. Všeobecne je jednou z najväčších obáv pri cvičení počas menštruácie "čo, ak vložka pretečie?" Hoci budete pohybovať telom takým spôsobom, ktorý môže spôsobiť väčší prúd, môžete použiť pomôcky, ktoré udržia váš menštruačný cyklus mimo zraku ostatných. Zvoľte použitie menštruačného kalíška alebo tampónu radšej ako vložku alebo intímku; tieto varianty zachytia krv ešte predtým, než opustia vaše telo, vďaka čomu bude pretečenie menej pravdepodobné. Ak máte stále obavy, zdvojte ochranu použitím kalíška alebo tampónu spolu s intímkou.
Menštruačné kalíšky sú pre ochranu pred pretečením lepšie ako tampóny, ale ich aplikácia nemusí byť pohodlná pre všetkých. Vložte si nový tampón tesne pred cvičením, aby ste mali väčšiu šancu, že nepretečie.

3. Noste správne oblečenie. Jedným krokom ako sa vyzbrojiť ochranou proti pretečeniu je nosiť správne oblečenie. Zvoľte nohavice tmavej farby (čierna vždy funguje najlepšie). Vyhnite sa kraťasom alebo čomukoľvek čo je príliš tesné, pretože v prípade pretečenia to bude oveľa lepšie vidieť v oblečení ako je toto. Siahnite po teplákoch alebo jóga nohaviciach, vyhnite sa legínam alebo šortkám na bicykel. Noste svoje športové vybavenie pod šortkami chlapčenských strihov, aby ste pridali ďalšiu vrstvu; tangá alebo čipkované nohavičky nie sú v kombinácii s vašou periódou vhodné.
Hoďte na seba tmavú mikinu alebo bundu než si to namierite von; ak budete mať nehodu akéhokoľvek typu, môžete použiť zvršok obviazaný okolo bokov.
Počas periódy vyberajte voľné strihy topov; pevné zvršky môžu prezradiť nadúvanie a tlačiť na už takto stiahnutý žalúdok.

Cvičte bezpečne

1. Vystrečujte sa. Pomôže to zmierniť kŕče. Ale uistite sa, že sa pretiahnete aj PO inom cvičení ako je silový tréning. Vyskúšajte niekoľko pozícií z jógy ako je regeneračná pozícia, pozícia mačky alebo pozícia s kolenami pritiahnutými k hrudníku, aby ste pretiahli brušné svalstvo a zmiernili kŕče.
Pre dosiahnutie regeneračnej pozície si sadnite na zem s nohami natiahnutými tak, aby sa vám dotýkali päty / bruška palcov. Potom si pomaly ľahnite na chrbát, držte nohy pri sebe a ruky pozdĺž tela. Takto vydržte a dýchajte zhlboka.
Pozícia mačky sa vykonáva kľaku na všetkých štyroch, s nahrbenými chrbtom a hlavou pritiahnutou k hrudi.
Pozícia, keď máte kolená pritiahnuté k hrudi, sa vykonáva presne tak, ako znie; ľahnite si na chrbát a pritiahnite kolená k hrudníku, držte si holene rukami.

2. Vykonajte ľahké kardio cvičenie. Hoci môžete počas periódy naozaj cvičiť  normálne, možno sa na túto výzvu nebudete cítiť. Skúste sa prebehnúť alebo ísť na rýchlu 30-minútovú prechádzku, keď budete udržiavať rovnakú rýchlosť a náročnosť po celú dobu. Tým, že sa budete vyhýbať prestávkam a budete udržiavať rovnakú rýchlosť, bude cvičenie pohodlnejšie pre kŕčovité brucho a budete mať pocit, že robíte menej práce (čo pomôže, ak už sa cítite unavená).

Neprehliadnite: Série 5 cvikov zostavené na základe vašej hmotnosti: Takto budete spáľovať tuky ešte do leta

3. Skúste si zaplávať. Aj keď tu neuplatnite opatrenia ohľadom oblečenia, tak  plávanie je  výborným spôsobom, ako sa zbaviť menštruačných bolestí, zatiaľ čo vykonávate skvelé cvičenie. Ak je to možné, namierte si to na plaváreň a zaplávajte si pár bazénov, zhruba 30 minút. Voda je jemná na stuhnuté kĺby (vrátane dolnej časti chrbta) a pomáha masírovať váš žalúdok počas práce. Ku koncu plávania si ani nespomeniete, že máte menštruáciu a budete sa cítiť tak dobre.

4. Zdvíhajte nejakú váhu. Jedným z pozitívnych vedľajších efektov menštruácie je, že sa stretávate s niekoľkými dňami, keď lepšie znášate bolesť vďaka prívalu niektorých hormónov. Preto to, čo vám zvyčajne príde ťažké, môže byť počas periódy jednoduchšie. Vykonajte pravidelnú posilňovaciu rutinu alebo cvičte nohy a ruky a využite výhody svojich bezbolestných schopností. Pamätajte, že by ste nemali skúšať výrazne viac, než ste bežne schopní. Vyhnite sa akémukoľvek posilňovaniu, ktoré kladie nároky na žalúdok alebo chrbát, pretože by to mohlo byť počas menštruácie viac nepríjemné.

5. Dodržujte pitný režim. Počas periódy môže byť ešte dôležitejšie ako zvyčajne, aby ste nezostali dehydrované, obzvlášť počas cvičenia. V priebehu cvičenia pite vodu a pokračujte aj potom. Dodržiavanie pitného režimu pomôže tomu, aby ste predišli bolesti hlavy alebo únave, ktoré môžu byť tiež vedľajším efektom menštruácie. 

Varovanie

Obzvlášť intenzívne cvičenie, ako také, ktoré podstupujú profesionálni športovci, môže spôsobiť amenoreu, alebo prerušenie menštruačného cyklu. Toto prerušenie, z dôvodu cvičenia, je zvyčajne dočasné a vráti sa prirodzene, akonáhle sa režim cvičenia zmierni. Trvalé intenzívne cvičenie môže tiež spôsobiť oneskorenie začiatku periódy u mladých dievčat. Vzhľadom na to, že existuje veľa dôvodov pre amenoreu, ak je vaša menštruácia nepravidelná, porozprávajte sa s lekárom, radšej než predpokladať, že je to spôsobené režimom cvičenia. Z tohto dôvodu sa však nevyhýbajte cvičeniu; radšej načúvajte svojmu telu, chudnite postupne a trénujte rozumne. 

- Najčítanejšie -