Presunúť na hlavný obsah

Úspešná Jana Tvrdíková, ktorá predvádzala aj pre Chanel: Najdôležitejšie je zostať sama sebou

Modeling

Odkedy modelka Jana Tvrdíková vyhrala svetové finále Elite Model Look 2016, stala sa miláčikom prestížnych módnych domov. Akým heslom sa riadi a na čo popri modelingu nezabúda v osobnom živote?

Jedna z piatich Češiek, ktoré vyhrali svetové finále Elite Model Look, a to ešte len pred dvoma rokmi. Otvorilo jej to brány do modelingového priemyslu. Prehliadky pre značky Chanel a Valentino ju vyniesli rovno do ligy majstrov v modelingu. Anjelsky krásna Jana Tvrdíková v priestoroch Lapidária Národného múzea dokonale stelesnila nehu a ľudskosť. 

Prečítajte si viac: Skvelý úspech našich novodobých modeliek: Jana Tvrdíková a ďalšie opäť valcovali prehliadkové móla Paríža

Praha je nádherná a bohatá na históriu. Ako sa ti fotilo v unikátnych priestoroch Lapidária Národného múzea? Ako si sa cítila?

Musím povedať, že to bol pre mňa zážitok. Nikdy v živote som ešte nefotila v priestoroch, kde by bolo toľko histórie. Pred fotením som sa v rýchlosti stihla prejsť miestnosťou, sochy sú tam úchvatné.

Predstavovala si si niečo počas tohto fotenia? Predsa len lokalita vytvára určitý priestor na improvizáciu a náladu.

Počas fotenia som premýšľala nad tým, koľko to muselo dať práce tieto skvostné sochy vytvoriť. Chvíľami som si pripadala, ako keby som bola ja sama socha a nie len pre to, že mi bola trochu zima. 

Kariéru modelky robíš dva roky, odkedy si vyhrala národné finále súťaže Schwarzkopf Elite Model Look 2016, hneď nato svetové finále. Je niečo, čo si si myslela na začiatku, že bude jednoduchšie? Prekvapilo ťa na tejto práci niečo?

Predtým, než som začala s modelingom, som si myslela, že práca modelky je jednoduchá. Mýlila som sa a je to práca ako každá iná. Okrem dlhého cestovania trávim veľa času na kastingoch, čo je občas veľmi ubíjajúce. Na kastingu prestížnej značky býva niekoľko stoviek modeliek a čaká sa aj štyri a viac hodín.

Kedy si si po prvý raz uvedomila, že modeling je tvoja práca?

Zatiaľ to úplne ako prácu na plný úväzok nemôžem robiť, pretože študujem na gymnáziu a budúci rok ma čaká maturita, takže to tak v hlave stále nemám. 

Podarilo sa ti ihneď predvádzať na týždni módy v Paríži pre módny dom Chanel, čo je méta v módnom priemysle. Taktiež počas milánskych dní módy pre Valentina. Čo tomu predchádzalo a čo sa dialo na kastingoch, prezradíš tieto momenty?

Prvá sezóna je vždy pre každú modelku náročná. Do poslednej chvíle som si myslela, že to bude len o kastingoch. Počas týždňa módy som dostala veľa možností, ale žiadna z nich sa spočiatku nepotvrdzovala. Bola som najskôr trochu sklamaná, začala som pochybovať o tom, či na to mám. Potom prišla spolupráca s Valentinom, bola som nadšená a vďačná zároveň. Chanel prišiel sčista- jasna, bola som totiž na ceste na letisko, keď mi môj booker zavolal, aby som sa urýchlene vrátila, pretože mám fitting. A vyšlo to. Druhý deň som kráčala na prehliadke pre Chanel.

Aký je to pocit mať na sebe kúsok haute couture z dielne francúzskeho módneho domu Chanel?

Jedným slovom neuveriteľný! Vždy si premietam, či to nie je len sen. Ukázať šaty na móle celému svetu je priam fantastické. 

Ak by si mala charakterizovať tri svoje najlepšie vlastnosti, ktoré ti v kariére pomohli, aké by to boli?

Nemám problém sa rýchlo zbaliť  a byť tam, kde treba. Mám vo zvyku byť všade načas alebo najlepšie v predstihu. Neznášam nedochvíľnosť.

Pohybovať sa v takom veľkom svete, to musí byť neustála práca aj na svojom vnútornom „ja“. Akú najcennejšiu radu si dostala od svojich rodičov a má pre teba hlbší zmysel?

Moji rodičia mi dávajú veľa rád do života, ale vždy mi opakujú tú najdôležitejšiu: „Zostaň sama sebou.“

Existujú rôzne druhy krásy a múdrosť je jednou z nich. Aké sú tvoje vízie v štúdiu, čomu by si sa chcela venovať, čo ťa zaujíma?

Zatiaľ študujem na osemročnom gymnáziu v Prahe a nerozhodla som sa, aký odbor vysokoškolského štúdia si zvolím. Mám určitú predstavu, ale opýtajte sa ma o rok, ako som sa rozhodla :).

Hovorí sa, že stačí raz vycestovať do sveta a človek hneď veľa vecí pochopí. V čom ti pobyt v zahraničí rozšíril obzory?

Moja prvá pracovná cesta bola do Japonska a hneď na dva mesiace. Bol to pre mňa malý krst ohňom a bolo fajn, že so mnou cestovala mama. Musela som sa naučiť samostatnosti a dalo mi to veľa do života. Najskôr som si nevedela predstaviť, že by som cestovala do zahraničia úplne sama bez rodičov. Dnes sa zbalím a som schopná vyraziť kamkoľvek.

Sledujte: VIDEO: Oslnivá topmodelka Hana Jiříčková: Toto bol moment, keď sa rozhodla pomáhať ľuďom a môžeme tak všetci

Patríš medzi mileniálov. Ako by si charakterizovala túto generáciu?

Žijeme až príliš online. Závislosť od sociálnych sietí je na môj vkus až príliš veľká. Je to sebavedomá generácia, užíva si voľnosť a na nič sa neviaže.

Tolerancia. To je vlastnosť, ktorá spája mileniálov. Témou tohto nášho čísla je „Be Human“, teda „Byť ľudský“. Ako sa snažíš ty pomáhať tomu, aby tento svet bol lepším, krajším?

Občas vnímam neúctu k staršej generácii a to ma mrzí. Rovnako tak aj vzťah k životnému prostrediu. Nechcem však opakovať prázdne frázy, ktoré stále počujeme okolo seba. Začať musíme každý od seba.

Stretla si sa so svetovou modelkou a influencerkou spomedzi mileniálov Gigi Hadid. Aké bolo toto stretnutie, aká bola,  rozprávali ste sa aj o niečom?

Gigi pôsobí veľmi príjemne. Na prehliadke bola milá a priateľská. Nesprávala sa nadradene a pyšne, stojí pevne nohami na zemi. Nemala som veľa času sa s ňou porozprávať, len sme prehodili pár slov a odfotila som sa s ňou. Veľmi ma potešilo, keď ma nazvala svojou kolegyňou, keďže som popri nej začiatočníčka.

Zúčastňuješ sa rôznych módnych podujatí v Prahe alebo vo svete. Čo v tebe naposledy zanechalo silné dojmy?

Môj posledný zážitok je z Bangkoku, kde som bola na prehliadke Chanel Cruise. Prišla sa na nás pozrieť thajská princezná a na after párty vystúpil Pharrell Williams. Bolo to naozaj skvelé.

Keď si v zahraničí a práve v ten deň máš „day-off“, kam smerujú tvoje kroky, aký volíš program? 

Keď navštívim nové mesto a mám voľno, vždy vyrážam na prehliadku miestnych zaujímavostí, ochutnám tamojšie špeciality. Aj v Paríži, kde to viac-menej poznám, sa rada prechádzam pozdĺž Seiny alebo len relaxujem v niektorom z miestnych parkov.

Akú dôležitú úlohu hrá v súčasnosti Instagram v kariére modelky?

Pre modelku je Instagram pracovným nástrojom. Cez túto sociálnu sieť si klienti vyhľadávajú modelky. Okrem booku alebo compcard preskúmavajú aj Instagram. Ten povie o modelke viac, preto je dôležité zdieľať na Instagrame veci nielen z pracovnej sféry, ale aj niečo z osobného života.

Kto ťa inšpiruje na Instagrame, koho sleduješ, vieš nám prezradiť nejaké zaujímavé mená?

Na Instagrame ma zo sveta modelingu baví topmodelka Romee Strijd a z Česka určite profil Zuzany Stráskej, taktiež Chefkamu, Cukrfree a tiež projekt „Za normální holky“. 

Viac zaujímavých článkov čítajte v novom magazíne Feminity, malú upútavku si môžete prelistovať TU

Foto: Matúš Tóth
Styling: Milena Zhuravlova
Make-up & hair: Ivana Tokárska
Model: Jana T. / Elite Prague

- Najčítanejšie -