Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Uznávaný fotograf Robert Vano: Našiel spôsob, ako skombinovať nové technológie s umením klasickej fotky

Kariéra

Fotograf so slovenskými koreňmi je vo svete fotografie legendou, a to nielen v česko-slovenskom merítku, ale aj v tom celosvetovom. Dnes učí, ako umenie posúvať zase o krok dopredu… A či späť?!

Žijeme vo svete, ktorý sa každým dňom posúva míľovými krokmi dopredu. Progres, ktorý si niekedy vyžadoval celé desaťročia je dnes uskutočnený v diametrálne kratšom čase. Paradoxne, čím sa doba viac modernizuje, o to vzácnejšie sú pre nás práve veci klasické. Jedným z príkladov je hudba. A konkrétne jej zaznamenávanie. Od platní sme prešli k digitálu, aby sme sa znova po rokoch nadchýnali nad čarom klasického vinylu, ktorého analógovú autenticitu a emóciu z nej sálajúcu nedokáže nahradiť ani to najkvalitnejšie digitálne médium. Čaká podobný osud aj fotografiu?

Neprehliadnite: V tomto znamení sa rodia tie najtalentovanejšie deti: Máte aj vy doma malý talent?

Svet plný fotografov

Amatérskym fotografom je dnes v zásade úplne každý, kto vlastní smartfón. Tie svojou kvalitou dnes dosahujú úroveň techniky profesionálov, čo uznáva aj sám Róbert Vano, ktorého najnovšie technológie tiež neobchádzajú: Dnes na tom Samsungu S10 vie človek urobiť to isté, čo dokáže urobiť na akomkoľvek foťáku, a to aj technicky. Môže nastaviť clonu, môže nastaviť čas, môže nastaviť iso. Takže je to super v tom, že to môže mať všetko v jednom.”  

(Takmer) stratené umenie platinotypie

Fotograf Robert Vano sa radí k malej skupinke česko-slovenských umelcov, ktorý sa venuje jednej z najstarších fotografických techník – platinotypii. Táto technika sa stala jeho špecifickým podpisom a spájala sa s jeho túžbou po odlišnosti. Rokmi a častokrát aj učením na vlastných chybách si dokázal osvojiť toto unikátne umenie, ktoré dnes odovzdáva mladším generáciám. Platinografia je uznávanou technikou aj v umeleckých kruhoch svetových galérií, a to nielen pre vysokú životnosť takto zachyteného diela, ale aj pre jeho nenapodobiteľnú vizuálnu atraktivitu, ktorá k hodnote obsahu pridáva i hodnotu formy.

VIDEO: Pozrite si, ako prebiehal dvojdňový workshop platinografie s úspešným fotografom Robertom Vanom

Prečítajte si tiež: Zverokruh odhalí vaše superschopnosti: Viete, ktorou silnou stránkou disponujete práve vy?

Keď staré stretne nové

Práve Robert Vano je bezpochyby jedným z umelcov, od ktorých sa je o vzťahu medzi “starým” a “novým”, čo učiť. Tieto dva svety sa totiž nemusia vzájomne vylučovať, ale dokážu spolu koexistovať, a dokonca sa vzájomne podnecovať v záujme zvyšovania výslednej umeleckej hodnoty diela.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus