Presunúť na hlavný obsah

TOP trendy v spálňach oživia obyčajnú slovenskú domácnosť: Vďaka šikovným trikom sa vyspíte do ružova

Bývanie

Kvalitný spánok predurčuje našu náladu a fungovanie počas nasledujúceho dňa. Prezradíme vám, na čo myslieť pri zariaďovaní spálne a čo odporúčajú odborníci.

Hniezdočko lásky, akým spálňa jednoznačne je, si zaslúži vašu pozornosť. Je to miesto, kde by ste mali byť uvoľnení v maximálnej možnej miere. Spánok a reset nášho mozgu je dôležitý na to, ako s bude náš nasledovný deň uberať. Naše nálady a činy sú priamo od neho závislé.

Inšpirujte sa: Záclony ako utkané zo sna: Štýly, ktoré ochránia vaše okná a prinesú do bytu náznak jarného vánku

Spánková rutina, ktorú by ste si mali osvojiť

Ruku na srdce, koľkí z vás majú presnú spánkovú rutinu? A koľkí z vás majú pri posteli smartfón, s ktorým v ruke rovnako zaspávate. Nehovoriac o notebooku, ktorý si do spálne niekto tiež nosí. „Je dobré zaspávať a ráno vstávať pravidelne v rovnakom čase. V odbornej literatúre je odporúčaný čas spánku od 6 do 8 hodín pre dospelého človeka, no nie je to pravidlom,“ odporúča Mgr. Karol Kováč, PhD. z Inštitútu stresu, ktorý zároveň v tejto problematike pokračuje: 
„Rovnako významná je aj predspánková rutina. 30-60 minút pred spánkom je vhodné venovať sa aktivitám, ktoré podporujú uvoľňovanie. Každý večer by ste mali tie isté aktivity nasledovať v tom istom poradí. Po čase dochádza k výraznému uvoľneniu, čo sa pozitívne odzrkadľuje na kvalite spánku,“ dodáva na záber Kováč.

Orientácia na svetovú stranu

Spálňa bez ohľadu na metre štvorcové by si mala zachovať vzdušnosť. Je to oáza pokoja, ktorú pri ideálnych podmienkach by ste mali orientovať smerom na východ. Izba tak nie je prehriata a vy si môžete vychutnať miesto dýchajúc osobitou atmosférou.

K bezchybnému spánku vám pomôže aj levanduľová očná maska, táto je z čistého hodvábu a zamatu. Aromaterapeutické účinky, aké levanduľa má budete zaspávať pokojne a pred sebou vás čaká hlboký spánok. Vstať totiž s pocitom energie je podmienené kvalite spánku.

Rolety a závesy zabránia prepusteniu svetla

Ak sa rozhodnete pre závesy, pod ktoré môžete zakomponovať aj záclony, obzerajte sa po tých, ktoré siahajú až po zem, v prípade, že máte v spálni veľké francúzske okná. Trend posledných dní poukazuje tiež na návrat v podobe roliet. Rolety v minimalistickom dizajnovom prevedení oslavujú comeback. Do interiérov severského štýlu alebo loftového newyorkského sú priam ako stvorené. Počas jesenných dní si doprajte atmosféru prevoňaného interiéru spálne, k čomu vám pomôžu vonné sviečky. 

Rozdelené matrace v manželskej posteli

Erognomický vankúš a kvalitné matrace sú základom pre pokojný, ale najmä zdravý spánok. Obzvlášť, ak žijete už ako manželia. 
„Ak sa napríklad delíte o posteľ s partnerom a máte rozdielnu hmotnosť, je lepšie mať v posteli dva samostatné matrace namiesto jedného spoločného. Pri výbere matraca je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, či uprednostňujete tvrdší alebo mäkší,“ odporúča Karina Hartai, dizajnérka pre IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Koberce majú v sebe kúzlo premeny

Dekoračný koberec, ktorý zároveň poskytne pre vaše chodidlá pocit ako v bavlnke po rannom prebudení sa. Koberce ukrývajú v sebe jedno kúzlo – dokážu opticky celkom zmeniť priestor na úplne iný a prekvapiť. Závisí od toho, čo ním chcete dosiahnuť, či priestor predĺžiť, zväčšiť alebo naopak zútulniť.

Rastlinné kvety ako oáza pokoja

Jednoducho povedané – zeleň. Retro návrat domácich kvetináčov, ale aj banánovníka zdobí chladnejšie interiéry, nevynímajúc ani spálne. Oáza pokoja v prepojení s prírodou, ktorej patrí budúcnosť. 

Neprehliadnite: Trendy v interiérovom dizajne pre rok 2019: Doprajte svojmu domovu záplavu farieb

- Najčítanejšie -