Ako sa zbaviť prebytočného tuku na lýtkach? Vďaka týmto cvikom dosiahnete štíhlejšie nohy
Profesionálny tréner Michael Achberger vás dnes nasmeruje na správnu cestu, vďaka ktorej sa vám podarí dosiahnuť štíhlejšie lýtka. Pokúste sa aspoň o tieto zmeny a výsledok bude zaručený!
Lýtka sú partie, ktoré staviame na obdiv počas významnej časti roka, preto je nad slnko jasnejšie, že chceme, aby pôsobili pevným a estetickým dojmom. Ako sa môžeme zbaviť prebytočného tuku a získať vyšportované lýtka?
Čítajte tiež: VIDEO: Prečo cvičiť s kettlebellom a spáliť tak najviac tuku: Tréningový plán pre začiatočníkov
Chudnutie tuku na lýtkach pomocou aeróbnych cvičení
Pre spaľovanie tuku musíme zvoliť adekvátnu aktivitu, a to aeróbnu činnosť, ktorá je pre spaľovanie tukových zásob úplne ideálna. Mnoho ľudí sa domnieva, že čím intenzívnejšej drine sa oddajú, tým viac schudnú – to je však zásadný omyl a nepochopenie.
Cvičenie, pri ktorom sa maká, až div nevypustíte dušu, má totiž naopak na spaľovanie tuku len veľmi malý účinok. Takejto forme činnosti sa hovorí anaeróbna – je to skôr krátkodobá (alebo intervalová) aktivita vykonávaná veľmi vysokou intenzitou. Typickým príkladom je šprint, ale aj silové športy, posilňovanie či väčšina bojových športov.
Pri týchto športoch zaznamenáte významný nárast svalovej hmoty, zvýšenie sily a anaeróbnej kondície, ale spaľovanie tukov je minimálne, pretože telo potrebuje rýchlu energiu, tú si berie zo sacharidov.
Aeróbna činnosť je naopak dlhodobá, ale s relatívne nízkou intenzitou. Nedochádza pri nej obvykle k nárastu svalovej hmoty (niekedy naopak k jej úbytku), ale k jej spevňovaniu a zvyšuje sa svalová vytrvalosť, takisto dochádza samozrejme k zvyšovaniu aeróbnej kondície, kapacity pľúc a aeróbne cvičenie má priaznivý vplyv na srdce. Ak chcete vidieť rozdiel v praxi, stačí porovnať telá olympijských šprintérov s bežcami na dlhú trať (v extréme s maratóncami).
Beh samozrejme nie je jediná aeróbna činnosť. Zvoliť môžete tiež jazdu na bicykli či korčuliach –alebo rotopede, páse, veslovacom trenažéri či ľahké posilňovanie zložené z komplexných cvikov (cviky na viac svalových partií).
Ak chodíte do posilňovne, spaľovanie tuku podporíte, ak aeróbna činnosť (napr. rotoped) zaradíte tak na začiatok, tak aj na koniec tréningu.
U aeróbnej činnosti nie je dôležité, či pri nej dochádza priamo k významnému zapájaniu svalov lýtok. Tuk sa z tela spaľuje rovnomerne, a preto k chudnutiu lýtok dochádza napríklad aj pri veslovaní na trenažéri, kde sa tieto svaly angažujú minimálne.
Cviky na posilnenie lýtok
O tom, ako spáliť tuk, sme si už povedali. Iste ale nechcete iba vychudnuté lýtka. Pomocou posilňovacích cvikov im preto dáme patričnú formu.
Ak ste v posilňovni, môžete využiť špeciálne stroje. Existujú v zásade dva druhy a obaja sú určené na vykonávanie výponov so záťažou. U prvého stroja sedíte, záťaž nesú stehná, a vykonávate výpony na špičkách. U druhého stroja prevádzate výpony postojačky a záťaž nesú ramená. Naložte si iba takú záťaž, aby ste boli schopní uskutočniť 15-20 výponov v 2-3 sériách.
Neprehliadnite: Odložte činky! Toto sú najlepšie cviky na ramená, vďaka ktorým budete pôsobiť štíhlejšie
Ak nie sú k dispozícii stroje, môžete výpony vykonávať s veľkou činkou na ramenách alebo s jednoručnými činkami.
Ak nemáte k dispozícii ani činky, môžete cvik sťažiť vykonávaním na jednej nohe (je vhodné mať sa čoho pridržiavať) alebo napríklad na okraji schodu, kde je možné hlbšie napnutie a cvik sa stáva obtiažnejším.
Veľmi tiež záleží na postavenie nôh pri výponoch. Ak smerujú špičky viac k sebe, sú zaťažovaé vonkajšie strany lýtkových svalov, ak smerujú ak od seba, zaberá viac strana vnútorná. Pri výponoch v sede je významnejšie zaťažený sval soleus zodpovedný za mohutnosť partie. Postojačky sa zapája prevažne iba vonkajší lýtkový sval, ktorý určuje lýtkám tvar.
Ideálnym riešením je rôzne postavenie a varianty cvikov kombinovať, aby dochádzalo k rovnomernému rozvoju. Rôznorodosť rozloženia záťaže tiež oveľa viac stimuluje vývoj svalov, než ustrnutie na jednom cviku a jedinom spôsobe realizácie.