Presunúť na hlavný obsah

Ombre, melír alebo balayage: Akú techniku by ste mali zvoliť pre vaše vlasy a viete, aký je rozdiel medzi nimi?

Krása

Všetky tri sú stále populárne, no nie sú rovnaké. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Určite ste sa s stretli s týmito pojmami, no viete, aký je zásadný rozdiel medzi nimi?

Balayage

Technika, ktorá je náročná, ale ak sa prevedie správne, výsledok stojí za to. Za technikou balayage stoja francúszki kaderníci. Jej názov sa odvodzuje od francúzskeho balayer, čo značí zametať alebo prenesene vytvárať ťahy štetcom. Ide o variáciu melírovania, t.j. vytvárania svetlejších pruhov vo vlasoch. Všetko však musí do seba zapadať ako puzzle a pôsobiť ako také malé umelecké dielo. Balayage má odlišný postup ako klasícke melírovanie - pramienky sa držia voľne v jednej ruke a druhou sa na nich nanáša farba plynulými ťahmi štetca. To umožňuje vytvárať farebné spojenia rôznej intenzity, výsledkom je žiarivý look. Korienky vlasov však zostávajú takmer nedotknuté. Veľmi často sa vytvára efekt, akoby slnkom pobozkaný a ideálna je táto technika pre ženy, ktoré majú svoju prirodzenú farbu špinavú blond a chcú len jemne zosvetliť pramene na svojej hlave.

Mohlo by vás zaujímať: Rozhovor: Najsledovanejšia make-up artistka Lucia Sládečková: Toto sú jej tipy na vytvorenie dokonalého obočia

Ombré

Trend, ktorý bodoval pred pár rokmi, no stále je na vrchole popularity. Ombré je založené na gradácii: tmavé korienky alebo aj dĺžky - záleží na tom, kde začína farebný prechod – a zosvetlené končeky. Ak svetlé vlasy začínajú pri korienkoch a menia sa na tmavší odtieň – zvyčajne v polovici dĺžky – potom ide o dvojtónový look. No na rozdiel od balayage nepracujú ombré ani dvojtónový look s jednotlivými pramienkami. Farbenie začína na úrovni uší, prípadne nižšie či vyššie, a pokrýva celú zvyšnú časť vlasov. Výsledkom je úchvatný look. Dva odtiene sa pri ombré a dvojtónovom looku jasne odlišujú, no pri technike balayage vytvárajú svetlé a tmavšie pramienky doslova umelecké dielo a navodzujú prirodzený dojem. Najlepšie vynikne na svetlých brunetách, ktorým sa počas leta prirodzene sfarbujú končeky do zlatista. Prechod musí tiež pôsobiť veľmi prirodzene, takže úplne tmavovlásky rozhodne nemali voliť svetlé pramene, ale skôr držať sa trendu tón v tóne.

Prečítajte si: Vlasové štýly z prehliadkových mól: Tieto trendy podľa profesionálnej vlasovej stylistky ovládnu ulice

Melír

"Stará-známa" technika, ktorá je stále v kurze a ak sa urobí skutočne precízne, je to tiež ideálny spôsob, ako si zafarbiť vlasy. Výhodou je, že ak máte po ruke naozaj šikovného kaderníka, môžete sa do melíru pustiť, aj keď máte tmavšie vlasy. Ale naozaj musí ísť o skúseného kaderníka, ktorý vám namieša farbu stvorenú ako pre vás. Táto technika je ale pre vlasy náročnejšia, keďže sa melír robí úplne od korienkov. Preto, ak nemáte vlasy v top forme, nepúšťajte sa do tejto techniky.

Neprehliadnite: Lob a bob patria medzi najobľúbenejšie účesy. Tieto Slovenky ich nosia najlepšie!