Perfektné ploché brucho počas leta: Tieto pohyby vám ho vytvarujú bez toho, aby ste si to uvedomovali
Ak hľadáte motiváciu na cvičenie, skúste využiť jedinečnosť leta a vyskúšať si paddleboarding. Odmenou vám bude perfektne vypracované brucho a labutie držanie tela.
Iste mi dáte za pravdu, že stále hľadáme niečo nové a nepoznané, čo by nás pobavilo, ale zároveň prinieslo aj nejaký úžitok. Jednou z týchto noviniek je aj paddleboarding, čo je v podstate skvelý vodný šport, pri ktorom sa pobavíte, môžete si vychutnávať pokojnú hladinu (napr. na jazere), kochať sa okolitou prírodou a ešte urobíte niečo pre svoje zdravie.
Je totiž známe, že jazda na paddleboarde pomáha s tvarovaním postavy a prispieva k chudnutiu. Ak ste si teda dali ako novoročné predsavzatia, že chcete schudnúť, určite by ste tento druh športu mali zaradiť do svojho tréningového plánu.
Skúste zavrieť oči, predstaviť si svoje obľúbené miesto, kam sa radi vraciate počas dní voľna (samozrejme také, kde je aj vodná plocha) a zapojte fantáziu, aby ste mohli v duchu vidieť sami seba na doske uprostred jazera alebo rieky. Plávate po hladine, v slúchadlách máte pustenú obľúbenú hudbu alebo len načúvate jemnému šumeniu vody, spevu vtákov a nemyslíte vôbec na nič, len na pádlovanie.
Nie je to nádhera to úžasné ticho a možnosť relaxácie bez každodenného zhonu? No a ešte pri tom môžete aj schudnúť, čo viac si priať? Poďme sa teraz v stručnosti pozrieť na to, čo to vlastne ten paddleboarding je a čo k nemu potrebujete.
Čítajte tiež: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne
Čo je vlastne paddleboard?
Paddleboard alebo tiež SUP (Stand Up paddleboard) je v podstate nafukovací alebo aj pevný plavák, čo je vlastne základné vybavenie, ktoré budete potrebovať. Kúpite ho v rôznych veľkostiach a v mnohých tvaroch. Ideálne je, že sa hodí na akúkoľvek vodnú plochu, takže sa dá pokojne vyraziť na jazero, rieku alebo napríklad rybník, ale pokojne si môžete trúfnuť aj na more a oceán.
Jediné, čo budete potrebovať ako pomôcku je dlhé pádlo, ktorým sa budete vo vode odrážať. Výhodou paddleboardu je aj to, že si na neho môžete položiť potrebnú tašku s desiatou alebo malý chladiaci box, aby ste mohli dodržiavať pitný režim.
Kto môže na paddleboard jazdiť?
Na paddleboardingu je úžasné, že je ideálny pre každého bez ohľadu na vek či pohlavie. Takže na neho môžete vziať svojho potomka, ale pokojne si na dosku naskočí aj senior, pokiaľ mu to jeho pohybový aparát dovolí. Veková hranica nie je v tomto prípade stanovená, až na to, že u detí je samozrejme vždy nutný dohľad dospelej osoby. Jazda na plaváku (paddleboard) je taká jednoduchá, že to zvládne v podstate každý. Stačí pár minút na doske a uvidíte, že vám to pôjde tak skvele, ako keby ste to robili od narodenia.
Prínos paddleboardingu
Zásadná je samozrejme zábava, relaxácia a načerpanie nových síl. Každý, kto sa rozhodne s paddleboardingom začať, si užije veľa zábavy a zo začiatku sa občas aj nechtiac vykúpe, než sa s paddleboardom naučí zaobchádzať. Ako sa ale hovorí, žiadny učený z neba nespadol a opakovanie je matka múdrosti. Pokojne, aj keby ste stokrát za sebou spadli do vody, vylezte znovu na dosku a skúšajte to znova a znova. Než sa to naučíte, nasmejete sa, a ako vieme, smiech predlžuje život.
Počas jazdy je potrebné zapojiť kľúčové svalové systémy, tzn. lýtkové svaly, brušné svaly, a keď sa to vezme, tak sa zapája celá horná polovica tela. Nielen, že si znateľne zlepšíte svoje motorické schopnosti, hlavne stabilitu a koordináciu, ale dokonale posilníte svalstvo. Paddleboarding je skvelou prevenciou bolesti chrbta i kĺbov, ale aj ďalších zdravotných neduhov. Navyše, keď sa naučíte správnu intenzitu i štýl pádlovania, budete neustále zlepšovať svoju fyzickú kondíciu, vytvarujete si postavu a zhodíte nejaké to kilo.
Nie je to však len o námahe, ktorú je potrebné počas pádlovania vynaložiť. Paddleboard ľudíia využívajú k rôznym činnostiam. Niekto má túto dosku ako ležadlo, na ktorom sa uprostred jazera opaľuje alebo si na ňom prečíta svoju obľúbenú knihu, zatiaľ čo nohy zmáča vo vode. Dokonca existujú aj takí, ktorým slúži paddleboard ako náhrada za loďku pri rybárčení. Skrátka doplávajú na stred vodnej plochy a už nahadzujú návnadu.
Poznám aj pár ľudí, ktorí nejakú dobu na doske brázdia jazero či rieku a potom niekde, ako sa hovorí, zaparkujú uprostred vody a cvičia jógu, vždy záleží na tom, aký typ paddleboardu si zaobstaráte. No a prečo sa na dosku neposadiť a neurobiť pár snímok okolitej prírody, či už prostredníctvom fotoaparátu, smartfónu alebo napríklad dronom, ktorý si so sebou pokojne môžete na paddleboard vziať tiež.
Typy paddleboardov
Na trhu narazíte na mnoho druhov paddleboardov, dokonca niektoré aj v kombinácii s windsurfingovým plavákom. Ja vám načrtnem len niekoľko základných.
Univerzálny (All Round paddlerboard)
Hodí sa do akýchkoľvek podmienok, bez ohľadu na to, či ste v stojatej vode, rozvlnenej rieke alebo mori alebo napríklad na jazere. Tento typ dosky si poradí so všetkým. Má strednú šírku v rozmedzí 80 - 90 cm a dĺžku tak 3 - 3,2 metrov.
Špička je trochu zdvihnutá a býva do guľata. Dobre sa s ním manévruje, takže siamôžete vyhrať, ako sa vám zachce. Kúpite ho v pevnom či nafukovacom variante. Využiť ho môže začiatočník, pokročilejší jazdec, ale pokojne aj rodina s deťmi.
Závodný paddleboard
Ako už názov napovedá, je to doska na preteky, a to ako na krátke, tak dlhšie vzdialenosti. Predok je špicatý a dĺžka je medzi 4 - 4,4 metre, zatiaľ čo šírka je 58 - 64 cm. Vďaka týmto rozmerom je jeho odpor na hladine minimálny a ľahšie sa s ním pláva. Vo väčšine prípadov ho kúpite v pevnom variante, ale problémom nie je ani ten nafukovací. Pokiaľ chcete pretekať alebo si len chcete vychutnať rýchlu jazdu, vyberte tento typ.
AirVenture
Je to vlastne paddleboard na dlhšie trasy, ktorý sa tvarom podobá tým závodným. Síce je dosť dlhý a špicatý, ale oproti pretekárskemu oveľa širší. Jazdec tak prejde bez problémov dlhú vzdialenosť, bez toho aby sa zbytočne veľa namáhal. Oproti iným tvarom má väčší výtlak, čím poskytuje dokonalý komfort pri dlhších trasách. Takže si pokojne môžete nabaliť poriadnu desiatu do batohu a vyraziť na 20 až 30 kilometrov dlhú plavbu.
Vlnový
Patrí k najmenším paddleboardom a je tiež najkratší. Výtlak nepresahuje 160 l. Zadok je trochu zúžený a vybavený tromi plutvami. Skvele sa s ním zatáča a krásne s ním môžete chytať vlny. Na rozvlnenom mori je to perfektná voľba. Tento paddleboard je najlepšie pre skúsených jazdcov, ale bez problémov si na ňom môže zajazdiť aj začiatočník.
Paddleboard na cvičenie
Ide o tzv. joga tvar, ktorý má najväčší výtlak a je oveľa širší ako ostatné, pretože slúži najmä na cvičenie. Chýba mu stredový úchop a hmotnosť by mala byť pod 9 kilogramov. Pokiaľ chcete dosku, na ktorej môžete cvičiť jogu alebo posilňovať a udržiavať sa tak v kondícii, máte víťaza. Tento typ paddleboardu si kupujú hlavne ženy.
Neprehliadnite: Slovenka Andrea odišla do sveta a dnes organizuje Eco Yoga pobyty: Ozdravuje nimi telo i planétu zároveň
Ako na to:
1. Kvôli stabilite môžete začať v kľaku. Odpádlujte kúsok od brehu a potom si opatrne postavte, kolená nechajte povolené.
2. Pádluj do písmena L, na prove kolmo k doske a potom pozdĺž.
3. Aby ste zatočili, zopakujte niekoľkokrát začiatok záberu. Pádlujte k sebe, alebo od seba, pádlo môžete prehodiť aj na druhú stranu.
4. K vlnám sa točte čelom. Keď budete strácať stabilitu, kľaknite si.