Presunúť na hlavný obsah

Šikovná Slovenka Kamila tvorí kabelky pod značkou Ammyla. Nápadité kúsky si zamiluje každá žena

Kariéra

Krajčírske remeslo sprevádza Kamilu Gemerskú v podstate celý život. Tak, ako sa mu kedysi venovala jej rodina, v tejto tradícii pokračuje aj ona - a aj vďaka tomu máme na Slovensku kvalitné, dizajnové kabelky, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube.

Netradičný dizajn, nápadité farby a materiály, slovenská výroba.. aj tak by som možno definovala značku Ammyla ja. Ako ju definujete vy?

V podstate veľmi podobne. Všetky naše kabelky, batohy a tašky vyrábame ručne, teda nejde o pásovú výrobu. Dalo by sa povedať, že každý jeden kus „poznáme osobne“.

Čo všetko predchádzalo takémuto vzniku značky? Respektíve – čomu všetkému ste sa venovali dovtedy a ako prišiel ten impulz vytvoriť si vlastný brand?

Ammyla vznikla hneď po mojom ukončení vysokej školy, vlastne sa začala formovať už počas štúdií. Dovtedy som sa venovala skôr maľbe, no už vtedy som inklinovala k textilným technikám. Na veľkorozmerných obrazoch som kombinovala tlače so strojovou výšivkou. Po skončení školy som už mala čiastočne rozbehnutú výrobu a predaj kabeliek, takže som v tom prirodzene pokračovala.

Prečítajte si: Veronika vytvára nápadité svadobné šaty. Ako vyzerá výroba najdôležitejších šiat pre ženu?

Inak ten proces výroby kabelky ma zaujíma...

Prvotný je nápad. Inšpirácia prichádza kedykoľvek, občas bez varovania. Vytvorí sa strih, niekedy papierový model a následne sa vyrobí skúšobný prototyp. Vyberá sa typ kože, kovania, zapínanie, zipsy, prípadne tkanina. Tento prvý výrobok sa potom testuje, skúša či je praktický, či má správne proporcie, menia a doťahujú sa detaily. Keď je verzia finálna, posúva sa kolegom, ktorí majú na starosti výrobu. Kabelka prechádza niekoľkými rukami kým je finálny výrobok hotový. Napríklad jedna kolegyňa koženú kabelku reže, podlepuje. Ďalšie ruky ju ušijú, potom sa pridávajú zapínania a kovania, vyrazí sa logo a posledná kolegyňa výrobok zabalí a odošle zákazníkovi. 

Dnes už teda stojí za touto výrobou, ale aj celou produkciou, tvorivý tím. Bolo ťažké ho zostaviť?

Áno, ako som už spomínala v predošlej otázke, momentálne je nás v tíme šesť a každý z nás má svoje úlohy, takže všetko funguje ako dobre namazaný stroj. Ja som s ročnou prestávkou už piatym rokom na materskej dovolenke, takže keď sa mi narodil druhý syn, moju úlohu prebral môj manžel, ktorý zanechal prácu v IT a pustil sa do riadenia firmy. Teraz aj navrhuje a vyrába niektoré typy kabeliek.

Musím povedať, že v Ammyle sa stretla úžasná partia mladých ľudí, ktorí majú radi svoju prácu a robia Ammylu tým, čím je. Pribúdali postupne, prirodzene, akoby si našli oni našli nás, nie my ich. Keď mi už objednávky prerastali cez hlavu, ako prvá mi začala vypomáhať šiť švagriná Martina po spontánnej debate na vianočnom posedení. Keď sa mi narodil prvý syn, do rozbehnutého vlaku naskočila Aďka. Po druhom synovi prebral úlohu riadenia manžel Peter. Neskôr pribudol do tímu môj švagor Ivko, ktorý sa zaúčal šiť úplne od nuly a teraz šije tie najkomplikovanejšie kožené kabelky. Naša posledná, najmladšia členka Paťka k nám prišla len minulý rok a má na starosti potlače tričiek, objednávky, balenie a odosielanie balíkov. 

Ja som síce na materskej, ale stále mám na starosti navrhovanie, fotenie produktov a sociálne siete.

To by bol tím, ako si však zostaviť, vybudovať klientelu? Pamätáte si na prvého klienta?

Pamätám si nejaké tie svoje prvotiny, občas sa k nim pri rôznych príležitostiach vraciam a vždy ma zarazí akú dlhú cestu sme za tých 12 rokov prešli. Bolo pre mňa veľkým prekvapením, že niektoré zákazníčky tieto kabelky dodnes nosia.

Dnes už máme širokú klientelu, no máme zákazníčky, ktoré sú s nami od úplného začiatku a počítajú naše kabelky na desiatky kusov. Veľmi si to vážime a verím že aj do budúcnosti bude takýchto spokojných zákazníkov stále pribúdať.

To je určite pocta. Viete povedať, čím sa možno odlišujete od ostatných značiek?

Ammyla si za tie roky vybudovala svoj špecifický a rozpoznateľný štýl. Dávame dôraz na kvalitné vypracovanie, nápaditosť strihov, dlhú životnosť a kvalitné materiály. Snažíme sa neplytvať materiálom a využijeme každý centimeter kože, či látky. Zbytky, ktoré už nevieme použiť, potom posúvame na miesta, kde majú druhotné využitie. Pri navrhovaní nových modelov tiež chceme byť originálni, no zároveň sa snažíme zachovať si určitý vlastný rukopis.

Taká tá všeobecná otázka na záver - aké sú vaše ambície, ciele?

Radi by sme pokračovali aj naďalej v tom, čo nás baví a robí nám radosť. Tešíme sa z každej vecičky, ktorá sa niekomu páči a ktorá si nakoniec nájde svojho šťastného majiteľa.

Neprehliadnite: Katarína navrhuje topánky, ktoré obúva aj naša prezidentka Zuzana Čaputová: Jej lodičky sa stali ikonickými

- Najčítanejšie -