Presunúť na hlavný obsah

Seriál The Crown si obľúbilo tisíce Slovákov. Ktoré veci v ňom sú však pritiahnuté za vlasy?

Lifestyle

Už krátko po tom, ako sa na Netflixe objavil seriál o živote kráľovskej rodiny, spôsobil ošiaľ. Niet divu - je to prvý dokumentárny seriál, ktorý dovolil nahliadnuť aj do medziľudských vzťahov britskej monarchie. Ktoré veci sú však v ňom nepravdivé?

Upozorňujeme, že v tomto článku sa nachádzajú spoilery.

Smrť Filipovej sestry

V retrospektívnych záberoch seriálu sa zoznamujeme aj s minulosťou manžela kráľovnej Alžbety, princa Filipa. V nich sa dozvedáme, že jeho rodina mala úzke vzťahy s nacistami. Spôsobila to najmä jeho staršia sestra Cecile, ktorá sa vydala za nacistického predstaviteľa. Vzhľadom na problémové detstvo a problémový vzťah s rodičmi mal Filip k svojej staršej sestre najbližšie z celej rodiny. Jej nečakaná smrť v roku 1937 ho zarmútila. Lietadlo, ktorého posádkou bola aj so svojím manželom, totiž havarovalo. Zatiaľ čo sa to v seriáli prezentuje aj ako chyba Filipa (pozn.autora, seriál zaznamenáva, že ak by Filip nedostal od školy trest, mohol by prísť za svojou sestrou a tá by nikde neletela), pravdou je, že je to zavádzajúca informácia a Cecile by sa na cestu vydala nezávisle od Filipovho správania. Jej smrť bola nešťastná náhoda a nikto ho z nej nevinil.

Prečítajte si: Urážky, ale aj vyhrážky. Ako to vyzeralo medzi princeznou Dianou a Camillou?

Pomer Filipa a jeho správanie k synovi

Na konci druhej série sa divákovi črtá otázka, či princ Filip skutočne podviedol kráľovnú Alžbetu. Seriál totiž ukazuje baletku, ktorá mala údajne pomer s manželom kráľovnej - táto udalosť sa však nezakladá na realite. Do dnešného dňa sa nepreukázalo, že by mal byť práve on tou osobu, ktorá sa objavila v novinách ako záhadný muž spolku, v ktorom sa striedali ženy jedna radosť. Okrem iného bola kráľovná pohoršená aj tým, ako bol Filip v obľúbených sériach vyobrazení, najmä vo vzťahu s Charlesom. „Kráľovnú vytočilo, že je Filip vyobrazený ako necitlivý otec, ktorý nemá so svojím synom zľutovanie. Rozčuľovala sa najmä na scéne, v ktorej Filip nemá sympatie k rozrušenému Charlesovi počas toho, ako s ním letí do Škótska. Tak sa to jednoducho nestalo,'' prezradil zdroj z blízkeho okolia kráľovskej rodiny.

Vlúpanie do kráľovskeho paláca

Seriál nezobrazuje len situácie ohľadom kráľovskej rodiny, ale aj tie, ktoré panovali v krajine. Zaznamenáva tak obrovskú krízu, kedy prichádzalo milióny ľudí o prácu. Jednou z týchto postáv je v tretej sérii aj Michael Fagan, ktorý sa počas epizódy vkradne do Buckinghamského palácu hneď dvakrát - a to len preto, že je zúfalý nezamestnanosti. Nikto zo sociálnych pracovníkov mu nedokáže pomôcť, a tak sa chce obrátiť na samotnú kráľovnú. Práve preto sa v noci prikradne do jej izby. V skutočnosti to však bolo inak a Michael nebol ovplyvnený žiadnym politickým úmyslom. Na otázku, prečo sa vlámal do spálne kráľovnej odpovedal médiám stroho: „Neviem, prečo som to urobil. Jednoducho mi to hlava povedala.'' Michael bol následne umiestnený a hospitalizovaný v sanatóriu na liečenie duševných problémov.

Zoznámenie Diany a Charlesa

V obľúbenom seriáli nastala scéna, kedy prišiel princ Charles za Dianinou sestrou (pozn.autora, predtým, než randil s Dianou, randil s jej staršou sestrou) do ich domu. V tom čase bola Diana oblečená v divadelnom kostýme a už od prvej chvíle preukázala svoju zvedavosť - čo bolo nepochybne hlavným aspektom, ktorý zaujal syna kráľovnej. V skutočnosti to však bolo trochu inak - princ Charles sa so svojou budúcou manželkou spoznal počas návštevy rodiny oficiálnou cestou. Pravdou však je, že aj takto naňho urobila dojem. „Pamätám si, ako som si o 16-ročnej Diane pomyslel, aká je veselá, zábavná a atraktívna. Bola plná života a radosti,'' zaspomínal si na ich stretnutie Charles. Ďalším faktom, ktorý v seriáli nesedí je to, aký bol pred začatím vzťahu s Dianou. Aj keď sa v seriáli spomína ako jeho jediná, osudová láska Camilla, v skutočnosti si prešiel hneď niekoľkými vzťahmi a bol známy ako veľký sukničkár.

Neprehliadnite: Dohodnuté divadlo? Princ Charles Diane ešte deň pred svadbou oznámil, že ju nemiluje

 

 

- Najčítanejšie -