Presunúť na hlavný obsah

Vyštudovala prestížnu školu, možnosť rastu doma však nevidí. Slovenka Lila o tom, ako to u nás (ne)funguje

Kariéra

Má 23 rokov, vyštudovanú uznávanú školu v Škótsku, jazykovú zdatnosť, sľubnú budúcnosť pred sebou... len nie vo svojom rodnom meste.

Štúdium v zahraničí - čoraz častejšie vyhľadávaná možnosť, ktorú si využila ty. Prečo? A kde konkrétne si strávila svoje študentské obdobie ty?

Vyštudovala som na University of Aberdeen v Škótsku odbor Business Management. Nikdy som nebola 100% rozhodnutá, či chcem študovať na vysokej škole, no časom som si povedala, že to skúsim. Anglický jazyk som ovládvala, nakoľko som žila v detstve v Írsku. Napriek tomu som sa však pochopiteľne počas maturity venovala angličtine intenzívne

Na univerzitu ma prijali a ja som sa rozhodla, že to skúsim - aj keď som si dávala minimálne šance. Hlavné dôvody, ktoré som brala do úvahy, bolo zlepšenie jazyka, možnosť si privyrobiť, skúsiť život v inej krajine a titul, ktorý bude platný medzinárodne.

Prečítajte si: Má pred sebou úspešnú kariéru doktorky, no na Slovensku nemá uplatnenie. Rozhovor so slovenskou chirurgičkou Júliou

Čím sa líši štúdium v inej krajine?

Ťažko sa mi to porovnáva, keďže som na vysokej škole na Slovensku neštudovala. Viem to porovnať iba so skúsenosťami známych. 

Aj to niekedy stačí...

Myslím si, že vzelávací systém je úplne iný. V prvom rade je počet predmetov oveľa menší -  a tým pádom počet hodín strávených v škole neporovnateľné s tými na Slovensku. Prístup profesorov sa zrejme nedá porovnať. Profesori k nám vždy pristupovali s rešpektom a úctou, nikdy nám nedali pocítiť, že sme menejcenní. Taktiež si myslím, že nás učili vždy veci, ktoré neboli zastaralé a dôležitou súčasťou vzdelávacieho procesu bolo tiež kritické myslenie.

Štúdium bolo efektívne a nebolo neprimerateľne stresujúce. Keď počujem hovoriť o škole mojich spolužiakov doma, neviem si predstaviť, či by som niečo také ešte vedela a vôbec chcel absolvovať.

Mohlo by vás zaujímať: Biznis mamy a dcéry: Jej kolekcie milovali v Dubaji, či New Yorku, napokon sa rozhodla vydať úplne inou cestou

To je jedna stránka - štúdium. Vieš si však predstaviť, že by si mla v zahraničí ostať? Plánuješ to teraz, po skončení štúdia?

Kvôli situácií s koronou som sa rozhodla stráviť posledný semester doma s rodinou vďaka online výučbe. Nikdy som nebola úplne rozhodnutá kam ísť po škole. Na jednej strane mi veľmi chýba rodina, kamaráti a všeobecne Slovensko. Na druhej strane som si na určité veci v zahraničí zvykla a neviem ako dlho by mi trvalo sa zas prispôsobiť. Preto tomu nechávam voľný priebeh a snáď sa čoskoro rozhodnem. Ako so všetkým v živote, všetko má svoje plusy a mínusy.

Čiže možnosť vrátiť sa a zúžitkovať svoje vedomosti doma si nezavrhla.

Nad touto možnosťou som často rozmýšľala. Viem si predstavit tu žiť bližšie pri rodine a užívať si (konečne) krásne teplé letá na Slovensku. Bohužiaľ ma odrádza mentalita niektorých ľudí. Je jasné, že nemôžem hádzať všetkých do jedného vreca, ale vždy keď prídem domov som nemilo prekvapená. Ľudia k sebe nevedia byť často len tak, nezištne milí. Hneď na prvej zastávke na benzínke na mňa skoro vždy teta nemilo zhučí, lebo stojím v zlom rade a v tom si hneď poviem, že som doma. Okrem tohto, Slovensko milujem a rada tu trávim čas!

Ja o tebe viem, že pochádzaš z menšieho mesta na východnom Slovensku. Ako vnímaš podmienky pre mladých ľudí vo svojej domovine a jej okoliu?

Úprimne, v mojom okolí je to veľmi zlé. Pokiaľ sa chce človek zamestnať, tak je to väčšinou po známostiach - a takto by to fungovať nemalo. Keďže je to malé mesto, je samozrejmé, že pracovných miest nie je všeobecne veľa. Prebiehajúca situácia, ktorá stále panuje vo svete, tento fakt nezlepšuje. 

Aj to je jeden z dôvodov, prečo som chcela vždy ísť do väčšieho mesta alebo krajiny, kde budem mať viac možností pre prácu a voľný čas. Rada by som sa však taktiež dostala domov v relatívne krátkom čase.

Neprehliadnite: Filip varil pre arabského princa: Slováci si často neuvedomujú, aký poklad máme v našich kuchyniach

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe