Presunúť na hlavný obsah

Šiltovka ako kráľovná letného šatníka: Ktoré kúsky sú aktuálne IN a ktorým sa radšej vyhnúť?

Móda

Šiltovky sú momentálne veľkým hitom a nájdeme ich v kolekciách snáď všetkých najznámejších návrhárov. Ako sa však v tejto módnej spleti rôznorodosti vyznať a vybrať si tú, ktorá skutočne podčiarkne našu osobnosť?

Rok 1940 ako miľník, kedy si získali popularitu okolia

Azda najobľúbenejšia pokrývka hlavy v histórii, je tu s nami od druhej polovice 19. storočia, keď sa baseballový team Brooklyn Excelsiors objavil na zápase s niečím, čo možno považovať za predchodcu dnešných šiltoviek.

Modernú podobu, v akej ich poznáme dnes, však dostali až v roku 1940, kedy sa začala používať latexová výstuž. Odvtedy zasiahli skutočne módny svet vo veľkom. Menil sa mierne ich tvar, dĺžka šiltu, varebné variácie, či vzory. Hoci kedysi sa radila najmä k športovým aktivitám, dnes je súčasťou aj mnohých elegantných lookov. 

Neprehliadnite: Štýlové topánky, ktoré ocenia všetky milovníčky módy. S týmito budete vždy o krok vpred

Mimoriadne obľúbený sa stal už minulú sezónu takýto plastový šilt, ktorý ovládol aj svetové móla. Nevynechali ho v kolekciách Dior, či Chanel a jeho popularita stále narastá. Dobre vyzerá k športovejším a ležérnejším outfitom a treba podotknúť, že sa hodí skôr mladším ženám do 35 - tky. S jeho farebnosťou treba byť opatrnejší a ideálne je staviť na žltú, modrú, či sivú. Už len preto, že ho viete potom lepšie variovať. 

Ideálny model pre každého

Základným typom bola tzv. fitted čiapka, ktorá presne sadne na hlavu. Vyrába sa na mieru dodnes, no jej cena sa samozrejme potom od toho aj odvíja. Jej menej náročnou verziou je snapback (má plastové zapínanie vzadu), ktorá sa dokáže prispôsobiť. Okrem plastového zapínania, si môžete zvoliť aj verziu s remienkom (strapback) alebo so suchým zipsom (zipback). Strihy vychádzajú zo základného 6-panelového, ktorý sa skladá zo šiestich častí zošitých k sebe, s prišitým gombíkom na vrchu. 

Skvelé je, že ju dokážete kombinova ku všetkému. Tento typ je tým, ktorý sa hodí úplne každému a azda na každú príležitosť. Pokojne ju môžete nosiť aj k šatám, či sukni. Je to len na vás. Samozrejme pri elegantnejšej verzii siahnite po jemnejších tónoch samotnej šiltovky, či klasickej čiernej. Fajn je voliť ju v danom prípade bez viditeľného loga. 

Ženská a elegantná éra

Model, ktorý obľubujú najmä Francúzky, pripomína skôr baretku a hodí sa ženám, ktoré udprednostňujú nežnosť, eleganciu a ženskejšie modely. No rady ho vyhľadávajú aj rebelky, keďže predsa len nejde o úplnú klasiku, avšak podčiarkuje výnimočnosť celého outfitu.

Menia sa pri nej aj materiály a mimoriadne obľúbený je zamat, či koža. Hoci tie nie sú úplne dokonalou voľbou na leto, vyzerajú naozaj skvele. 

Čítajte tiež: Tri tajomstvá krásy Parížaniek: Pre toto majú dokonalú postavu a žiarivú pleť a vždy pôsobia pôvabne

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe