Presunúť na hlavný obsah

V živote sú aj dôležitejšie situácie, než trápiť sa nad chlapom. Lucid otvorene o výchove svojej dcérky bez partnera

Slovenské celebrity

Napriek tomu, že by svojej dcérke zniesla prvé aj posledné, mnoho ľudí na sociálnych sieťach rieši to, že nemá chlapa. Aj keď je to mimoriadne citlivá téma a mnoho žien by sa to dotklo, Lucia Sládečková, známa tiež ako Lucid si okolo seba a svojej rodiny vytvorila štít. Aj vďaka tomu pomáha ženám v podobnej situácii.

Lucid o tebe je známe, že aj keď veci zverejňuješ na sociálnych sieťach, svoje súkromie si strážiš a reguluješ to, čo na Instagram pridávaš. Chcela si zo začiatku zverejňovať aj info o svojich vzťahoch?

Neriešim, čo pridávam. Je to skôr také spontánne - ak mám chuť pridať s kým fungujem alebo pôsobím, nemám s tým problém, ak mi to celé dáva význam. Nemám sa za čo hanbiť a zverejňujem spontánne svoje reakcie. Nič však nie je plánované, pokiaľ teda nejde o spoluprácu.

Dnes sa z času na čas vyjadruješ k tomu, že vychovávaš dcérku bez chlapa. Čakala si, že niektorých ľudí dokáže ešte takáto vec pobúriť?

Áno. A hlúpi ľudia s hlúpymi názormi - a že je ich na Slovensku dosť, dokážu pobúriť aj mňa. Veľmi radi sa vyjadrujú, snažia sa prevychovať a písať názory, akoby to urobili oni. Každý však vychádzame z iného prostredia s inými vzorcami, s inými možnosťami. 

Vie ma pobúriť, ako sa dokáže niekto sprosto vyjadriť na adresu matky, ktorá sama vychováva dieťa. Je to veľmi nepríjemné, no pomaly si prestávam robiť z ľudí ťažkú hlavu. Vravím si - v mojom živote sú moje pravidlá.

Prečítajte si: Nela Pocisková ukázala figúru v plavkách. Dokonalá postava môže byť výsadou aj mamičiek

Je až šokujúce, že ti cudzí ľudia píšu, či je tvoj momentálny stav v poriadku a že to, že vychovávaš dcérku bez muža nie je ok. Akoby si to tak sama chcela... Úprimne, ako sa vtedy cítiš? 

Dokáže to napísať len hlúpy človek. Ľutujem ľudí, ktorí majú k tejto situácii blbý komentár. Aj keď to nie je príjemné, cítim sa ako silná žena, ktorá toho v živote zvládla veľmi veľa. Málokto si vie predstaviť, aké to je vychovávať  dieťa, keď máte rozbehnutý biznis - a do toho vás ešte niekto oklame.

Neriešim to, čo si ľudia myslia, potrebujem, aby som bola spokojná sama. Teraz spokojná som - aj keď bez chlapa. Som toho názoru, že nič netreba síliť. Musíte byť šťastný sám so sebou, k tomu nepotrebujete nikoho iného.

Momentálne som spokojná v našom ženskom kruhu, kde sme spolu mamina, ja a dcéra. Máme to dobre nastavené a funguje to. To, či by som chcela chlapa v budúcnosti určite nezamietam. Zatiaľ som nestretla takého, ktorý by mi vyhovoval - a ak som stretla, zisitila som, že je zadaný. Takže tam cesta neviedla. 

Máš pocit ty, ako mamina, ktorá pozná Lydku najlepšie, že jej niečo chýba?

Mojej dcére bude určite chýbať také to mužské pokolenie, otec. S tým sa však nedá nič robiť, nie sme spolu, som sama.. nemám to však ako posúdiť, uvidíme časom. Určite nám tie starodávne riekanky, pesničky a básničky s osloveniami milá maminka, milý tatinko, ktoré recituje,  nevyhovujú. Mám skôr pocit, že momentálne však Lydke nechýba nič, no v budúcnosti budú určite otázky - a jej ich vtedy pekne vysvetlím. 

Pre mňa si ty príkladom toho, že v živote sa dá otriasť zo všetkého a žiť spokojný a vyrovnaný život. Bolo to ale stále tak?

Ďakujem veľmi pekne. Áno, myslím si, že som príkladom ženy, ktorá dokáže podnikať ''z ničoho''začať a uchytiť sa tak, aby to fungovalo. Nehovorím, mám neskutočne veľké prekážky v živote a stretla som milión podrazákov a ani o tom ľudia nevedia, no je veľmi ťažké to ustáť. Prišla som o veľmi veľa kamarátov a známych a uzavrela som sa. 

Stále makám, dennodenne. Hlava mi nonstop pracuje, neviem oddychovať, možno aj preto som sa dala aj na zahradkárčenie, lebo je to aktivita, pri ktorej viem úplne vypnúť.

V živote sa však dá byť spokojný - ja som spokojná a šťastná. Mám všetko, čo by človek potreboval mať k dobrému životu, myslím si, že aj navyše. Nikto mi to nedal a ani mi to nepadlo z neba - vymakala som si to. Som šťastná, že mám svoju dcéru a mamu. To je moje skutočné šťastie.

Dnes fungujeme v stereotype z 80-tych rokov; nemáš chlapa, nemáš pravdy. Prečo to tak podľa teba nie je a my ženy dokážeme viac, než si myslíme? 

Myslím, že toho naozaj dokážeme veľa - a myslím si, že férovo môžem povedať, že som toho príkladom. 

Emancipácia nás dobehla - tak veľmi sme chceli mať privilégia, až sme otrokmi dnešnej doby. Stále hovorím. My ženy sa však nesmieme ľutovať, lebo keď ľútosti podľahneme, začne sa rúcať celý svet.

Nie si silná a samostatná len ty, ale aj tvoja mamina, ktorá ti už, ako si to tu prezradila, pri výchove pomáha. Akú ženu chcete vychovať z Lydky a akých zásad, múdrostí, presvedčení sa držíte?

U mňa je základ je to, že sme ženy s nohami a zemi. Môžme byť akékoľvek dobré, ale vieme dávame Lydke správne vzorce, aby nebola rozmaznaná, zlá, namyslená atď. Snažíme sa tu výchovu viesť spoločne aby som ani ja na niečo nezabudla, nepodcenila. Výchova je veľmi veľmi náročná. Moja mamina ma stále učila, aby som ľuďom nerobila zle, aby som nezávidela, neohovárala a pokiaľ sa ma niečo osobnostne netýka, ja sa do toho nestarám. To učím aj Lydku - to nie je naša vec. 

Chcem mať z Lydky ženu, s ktorou si budem rozumieť, nielen ako matka a dieťa, ale aj ženy. Ja podporujem ženy a dávam ich do postoja aby boli v poriadku, aby sa otriasli. Čakajú nás totiž dôležitejšie situácie ako byť nešťastná z toho, že si niekto nevie nájsť partnera alebo má kilá navyše. Snažím sa zachovať férovosť, načom si zakladám. Od tohto sa odvíjajú ďalšie rodinné vzorce.. uvidíme teda, či sa mi to podarí.

Neprehliadnite: Monika Beňová o svojom domácom kráľovstve: Za kvalitu sa musí priplatiť, no stojí to zato