Presunúť na hlavný obsah

Hoci je pohyb kľúčový, prehnané cvičenie môže spôsobiť aj opačný efekt: Držte sa tohto pravidla, odporúča tréner

Chudnutie a diéty

Ak nechcete pri chudnutí stagnovať, mali by ste sa pozrieť aj na to, koľko pohybu si doprajete. Prehnané cvičenie, môže mať totiž opačný efekt, ako by ste chceli. Naordinujete si aj povinný oddych.

Ideálny model funguje a volá sa 5:2

Nastavili ste si režim, v ktorom sa chcete dopracovať ku krásnej figúre, zmenili ste jedálniček, zdravšie sa stravujete, cvičíte a hoci prvé týždne išli kilá rýchlo dolu, teraz už akosi stagnujete? Chyba môže práve zle nastavenom tréningovom pláne. Ak totiž cvičíte každý deň a nenecháte telu priestor na oddych, jednoducho sa dopracujete k spomínanej stagnácii.

"Mal som mnoho klientiek, ktoré práve s týmto bojovali. Perfektne nastavený jedálniček, každý deň makali, no odrazu sa zasekli v bode, z ktorého sa nevedeli dostať. Práve to, že telu nedávali priestor vydýchnuť, ho prestavilo na obranný mechanizmus, kedy akúkoľvek fyzickú aktivitu vnímalo ako niečo, na čo už bolo pripravené a nemalo tendencie spaľovať. Skrátka mu vytvorili návyk, v ktorom už išlo."

Prečítajte si: Najčastejšie chyby, ktoré nám bránia mať super brucho: Získajte užší pás o niekoľko centimetrov

"Preto vždy hovorím, že 5:2 je najideálnejší model. Organizmus a svaly skrátka potrebujú priestor na regeneráciu, to neoklamete. A okrem toho, nič iné veľmi intenzívnym tréningom ako stagnáciu a zastavenie v určitom bode nedosiahnete," vysvetľuje fitness tréner Mgr. Igor Prospešný.

Mnohé z nás si takisto myslia, že ak budú vo fitku robiť oveľa viac opakovaní, dopracujú sa ku krajšej figúre expresnejšie. Aj tu však táto rovnica neplatí. Nemusíte robiť 20 - 30 opakovaní z každého cviku, keď je vaším cieľom dopracovať sa ku krásnemu brušku Pri takýchto počtoch nestimulujete potrebné svaly, aby rástli a boli pevnejšie, ale zvyšujete im odolnosť voči tomu.

"Áno, toto je tiež pravda. Je  oveľa lepšie cvičiť s väčšou intenzitou a použiť vyššiu váhu. Vtedy vám úplne stačí 7-14 opakovaní a uvidíte, že tak dosiahnete, požadovaný efekt."

Na toto si treba dávať pri cvičení pozor

  • Necvičte s plným žalúdkom – jedzte najneskôr hodinu a pol pred tréningom.
  • Pri tréningu musíte cítiť námahu, v žiadnom prípade nie bolesť.
  • Optimálny počet tréningov za týždeň je 3 až 5-krát v trvaní 45 – 60 minút. 
  • Naordinujte si dva dni v týždni režim oddychu a nechajte telo v kľude.

Mohlo by vás zaujímať: Štyri potraviny, ktoré vymažte z jedálnička, ak nechcete vypuklé brucho: Následne si zmerajte obvod pásu