Látky, ktorým by sme sa mali v beauty produktoch vyhýbať: Dokážu pleti viac uškodiť než pomôcť
Na trhu existuje tisícky výrobkov, ktoré garantujú zlepšenie kvality pleti, prvú pomoc pri akné či náznakoch prvých vrások. Mnoho z nich však nefunguje - a to najmä kvôli látkam, ktoré by v kvalitnej kozmetike nemali čo robiť.
Parabény ako najčastejšie zlo
Medzi najpopulárnejšie a najpoužívanejšie konzervanty v kozmetike sa radia najmä parabény. Najčastejšie sa v produktoch skincare objavujú druhy parabénov označované ako methylparaban, propylparabane, butylparaben a ehtylparaben.
Napriek tomu, že sú obrovskou súčasťou väčšiny krémov či pleťových masiek, čoraz viac výrobkov sa na obale pýši štítkom paraben-free. Niekoľko krajín Európskej únie vytrvalo už niekoľko rokov dokonca odporúča zakázaž ich používanie.
Dôvod je jednoduchý - parabény totiž dokážu svojou pravidelnou aplikáciou zabrániť tvorbe bakteriálnej DNA a RNA, čím majú baktericídny účinok, no zároveň narúšajú fungovanie hormónov. Počula o nich nepochybne každá tehotná žena, ktorej je už od začiatku odporúčané vyhýbať sa akýmkoľvek výrobkom obsahujúcim spomínanú látku.
Ďalšou obrovskou nevýhodou tejto lacnej a na jednej stranej strane aj spoľahlivej konzervačnej látky je fakt, že v kombinácií so slnečným žiarením dokáže narobiť našej pleti poriadnu neplechu. Štúdie ukázali, že väčšina parabénov vystavená slnečnému žiareniu totiž zvyšuje odumieranie buniek, čo nevedie len k predčasnému starnutiu pokožky, ale v najhoršom prípade aj k vytváraniu zhubných nádorov. Výnimkou nie sú ani alergie či ekzémy, ktoré sa môžu objaviť aj po dlhých rokoch bezproblémového používania.
Prečítajte si: Krajšia pleť v priebehu 10 minút: Táto rutina vám k nej pomôže
Silikónmi je ohrozená nielen pleť
Častou zložkou, ktorá sa objavuje vo väčšine kozmetických prípravkoch - a to nielen tým pri skincare, sú silikóny, známe tiež ako siloxány. Nájdete ich pod koncovkami -cone, -thiconol, -siloxane alebo -silane.
Do kozmetiky sa zvyčajne pridávajú preto, aby bola pleť po ich aplikácii na prvý pocit jemná a hladká. V prípade, že sú silikóny zastúpené v prípravkoch vo veľkej miere, hrozí potlačenie tvorby vlastných lipidov v pokožke, čím dochýdza k jej celkovému zhoršeniu. Obnovenie lipidovej vrstvy, ktorá má za úlohu chrániť našu pleť, trvá o čosi dlhšie, než by sa na prvý pohľad zdalo a rozhodne sa to na úkor používania silikónov nevyplatí.
Silikóny majú rovnako veľké zastúpenie aj v šampónoch a kondicionéroch, nakoľko pomáhajú vytvoriť silikónovú vrstvu aj na zničenom vlase. Navonok tak vaša hriva síce môže vyzerať oveľa lepšie a zdá sa, že večne rozštiepené končeky sa dokázali práve kvôli silikónom ''zoceliť''. Faktom však je, že vo vnútri je vlas stále rovnako poškodený, nedostávajú sa k nemu potrebné živiny, a tak ide len o dočasný efekt, ktorého výsledkom je ešte horší stav vlasov.
Neprehliadnite: Clean beauty: Dopracujte sa k nádhernej pleti a telu bez zbytočnej chémie, ktoré vecičky sú must-have?