Presunúť na hlavný obsah

Švihadlo ako povinný nástroj karantény. Dosiahnite s ním neuveriteľné výsledky už za pár dní

Lifestyle

Milovali sme ho ako deti - no mnoho z nás na túto ľahkú, mimoriadne praktickú pomôcku najmä pri tvarovaní postavy, v dospelosti zanevrelo. Prečo by sme sa však mali k švihadlu vrátiť?

Skákanie cez švihadlo je na prvý pohľad jednoduchou fyzickou aktivitou, ktoré bez problémov zvládne aj malé dieťa. Nie nadarmo patrí tento druh pohybu medzi obľúbené najmä na detských ihriskách. Faktom však je, že vzdávať by sme sa ho nemali ani v dospelosti, práve naopak. Ak túžite po tom, aby ste si postavu vytvarovali čo najrýchlejšie - a to najmä v pohodlí vášho domova, švihadlo by malo byť vašou prvou voľbou. 

Prečítajte si: Vytvarujte si krásne štíhle nohy už za pár minút denne. Výsledok budete milovať

Ponúka viac výhod ako cvičenie 

O tom, že pravidelné skákanie cez švihadlo dokáže spáliť omnoho viac kalórií, než beh priemernou rýchlosťou, sa zrejmre baviť nemusíme. Okrem iného však ponúka švihadlo oveľa viac výhod, pre ktoré sa jednoducho oplatí začať; dokáže zlepšiť koordináciu nášho tela, posilní kardiovaskulárny systém, zvýši kondíciu a vytrvalosť a v neposlednom rade dokáže pri správnych kombináciách podporiť nielen spaľovanie tukov, ale zároveň aj tvarovanie svalov. Znie to ako sen, čo poviete?

Samozrejme tak, ako pri každej fyzickej aktivite, aj pri skákaní cez švihadlo je potrebné zvyšovať náročnosť a aktivitu istým spôsobom obmieňať, inak si naše telo a svaly na daný pohyb zvyknú - a výsledky sa dostavia pomalšie. Ak ste nedočkavá a efekt chcete vidieť čo najskôr, skúste tento tréningový plán:

  • Vydržte skákať na švihadle minútu vkuse. Ešte predtým, než sa do toho pustíte, je potrebné, aby ste sa poriadne rozcvičili - a ak ste švihadlo dlhší čas nevyužívali, nacvičte si skákanie predtým. Skoky by totiž mali byť plynulé a prirodzené - bez toho, aby ste sa potkýnali alebo zle dopadali na chodidlá. 
  • Dajte si minútovú pauzu a následne zopakujte skákanie zmnožno. Po tom samozrejme naspäť následuje pauza. 
  • Vyskúšajte si skákanie na jednej nohe - na začiatok vydržte 30 sekúnd. Nohy po rovnako dlhej prestávke prestriedajte. Časom ku skokom pridávajte ďalších 5 sekúnd.
  • Pustite sa do variácií, ktoré si pamätáte z detstva. Skákanie dozadu, do bokov či s dvojitým otočením švihadla - kreativite sa medze nekladú. Ak vám zo začiatku príliš nejdú, vráťte sa ku klasickým skokom. Prvý tréning by mal trvať približne 10 minút s tým, že časom zvyšujeme náročnosť - a trávime so švihadlom viac času. 

Pozor tak, ako pri každej aktivite, aj pri švihadle je potrebné, aby ste sa na začiatku rozcvičili. Ak chcete efekt urýchliť, doprajte si po tomto cvičení, ktoré naštartuje svalstvo, ešte zopár brušákov či drepov. 

Neprehliadnite: Najčastejšie chyby, ktoré nám bránia mať super brucho: Získajte užší pás o niekoľko centimetrov

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe