Presunúť na hlavný obsah

Magický deň roka 2023: Deň, kedy môžete zistiť, aký je rozdiel medzi fikciou a realitou

Lifestyle

31. októbra 2023 sa do pozornosti dostáva magický deň, ktorý sa koná počas Národného magického týždňa. Ide o týždeň venovaný oslave kúzelníckeho remesla, najslávnejším iluzionistom a mágii. Inšpirujte sa aj tipmi ako magický deň osláviť.

Neškodná detská zábava, ktorá nás núti premýšľať o tajomstvách trikov a kúzel 

Pod mágiou si dnes stále mnohí z nás predstavia kúzelníkov a ich pomocníkov, ktorí vyťahujú zajacov z klobúkov. Pre mnohých je to úsmevná, neškodná možno až detská zábava, ktorá nás však núti premýšľať o tajomstvách skrývajúcich sa za trikmi a kúzlami. Ako informuje nationaltoday.com, mágia nám pripomína svet fantázií a mystických udalostí: „Mágia je nepochybne jedným z najstarších múzických umení na svete. Mágia je niečo, čo baví a mätie ľudí na celom svete. Od cirkusu po špecializované kúzelnícke predstavenia sa mágia v priebehu rokov stala neoddeliteľnou súčasťou zábavného priemyslu... Na druhej strane, len veľmi málo ľudí uznáva množstvo tvrdej práce a kreativity, ktoré praktizujú mágiu ako performatívne umenie.“

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Ako vznikli ikonické symboly Vianoc? Odhaľte tajomstvo Santa Clausa aj vianočného kamiónu

Magický alebo Houdiniho deň 

Oslava Národného dňa mágie môže byť mimoriadne zábavná záležitosť. Vďaka komu ho však každoročne môžeme aj oslavovať? Odpoveď... Vďaka príbehu snáď najznámejšieho a najväčšieho majstra kúzelníckeho remesla, Harrymu Houdinimu. Tento muž vládol magickej scéne až do svojej smrti: „Bola to práve jeho smrť, ktorá inšpirovala k pomenovaniu magického dňa ako Houdiniho dňa Spoločnosťou amerických kúzelníkov ku dňu mágie. Neskôr sa stal tento magický deň alebo Houdiniho deň finálnym dňom celého magického dňa,“ prezrádza portál.

Čítajte tiež: Halloweenske kostýmy a make-up: Kultové filmy a seriály či sci-fi ovládli svet novodobých masiek

Houdini chcel spochybniť realitu smrti tým, že ju riskoval znova a znova 

Houdini známy aj ako „kráľ pút“  kvôli jeho ohromujúcej schopnosti ich odomknúť, lákal ľudí na svoje magické predstavenia aj plagátmi so sloganom: „Neúspech znamená smrť utopením.“ Ako prezrádza newyorker.com ďalej, mágia spochybňuje náš zmysel pre to, čo je skutočné: „Houdini chcel spochybniť konečnú realitu smrti tým, že ju riskoval znova a znova. Toto riziko, ako neskôr napísal, je to, čo „nás priťahuje k mužovi, ktorý maľuje vlajkovú tyč na vysokej budove, alebo k ľudskej muche, ktorá šplhá po stenách tej istej budovy. Keby sme vedeli, že neexistuje možnosť, že by niekto z nich spadol, alebo ak by spadol, že by sa nijako nezranili, nevenovali by sme im o nič viac pozornosti, ako pestúnke, ktorá vozí dieťa. Preto som si povedal, prečo nedať verejnosti poriadne vzrušenie?" Houdiniho meno je dokonca zapísané na slávnom Hollywoodskom chodníku slávy. Po jeho boku sa vyníma ešte meno jedného slávneho kúzelníka, Davida Copperfielda. 

Neprehliadnite: Vianočný dom z filmu Sám doma v ponuke Airbnb na prenájom za pár drobných: Zažite sviatky v dome s filmovým kúzlom

Ako magický deň osláviť? 

Existuje viacero spôsobov... Môžete si pozrieť kúzelnícke programy v televízii alebo sú ľahko dostupné aj online. Môžete si zaplatiť kúzelnícke predstavenie u seba doma, ak ste vy alebo niekto z rodiny fanúšikom tejto zábavy. Možno prekvapenie pre vaše deti? Alebo jednoducho navštívte akékoľvek kúzelnícke predstavenie vo svojom okolí. Možno ešte zábavnejší nápad je zorganizovať párty s magickou tématikou s  rodinou a priateľmi. Fantázii sa medze nekladú. 

Plánujete oslavovať magický deň roka 2023?

spolu hlasovalo 21 ľudí

Áno
3
Nie
18

 

- Najčítanejšie -