Presunúť na hlavný obsah

Očami ajurvédskej expertky na krásu: Olej zo santalového dreva na akné, rast vlasov, aj podporu imunity a ďalšie

Zdravie a relax

Vzácny esenciálny olej zo santalového dreva má skutočne viaceré benefity a to nielen pre krásnu pleť a pokožku tela bez akné. Rovnako je skvelý aj na podporu rastu vlasov, zníženie zápalu, upravenie krvného tlaku, stresu, a ďalšie zdraviu prospešné veci.

Ajurvédska expertka na krásu oslovená portálom mindbodygreen.com nedá vo svojej skrášľovacej rutine dopustiť na jeden zázračný olej. Ide o olej zo santalového dreva, ktorého výhody sú skutočne mnoho početné a nielen pre krásu pokožky

Zlepšuje celkový stav pleti 

„Vďaka hlavnej zložke, alfa-santanolu olej zo santalového dreva inhibuje tyrozinázu a cholínesterázu. To sú enzýmy, ktoré katalyzujú produkciu melanínových pigmentov. Vďaka tejto aktivite je olej aktívnou zložkou niekoľkých produktov starostlivosti o pleť,“ opisuje odborníčka a dodáva, že olej je tiež obohatený o seskviterpenoidy, molekuly, ktoré dodávajú molekuly kyslíka bunkám, ktoré pôsobia na peť chladivo. 

Môže liečiť akné

Esenciálny olej zo santalového dreva má protizápalové, antimikrobiálne a antiproliferačné vlastnosti. Preto môže byť sľubnou liečbou akné a iných kožných problémov ako je ekzém, psoriáza, bradavice atď.: „Dospievajúci a dospelí jedinci so stredne závažným akné na tvári, ktorí používali santalový olej, zaznamenali zlepšenie symptómov bez akýchkoľvek vedľajších účinkov,“ vysvetľuje. 

Mohlo by vás zaujímať: Oleje v kozmetike: Tieto benefity prinesú vašej pleti, podstatné je však zistiť, ktorý je pre vás najvhodnejší

Môže stimulovať rast vlasov

Mnohé štúdie podľa odborníčky zistili, že olej zo santalového dreva znižuje počet žírnych buniek. Tieto bunky sú distribuované okolo vlasových folikulov a môžu byť zodpovedné za skrátenie fázy rastu vlasov. Dokonca vedci hovoria aj o santalovom zápachu, ktorý môže stimulovať určitý receptor v tele, ktorý môže predĺžiť rast vlasov. 

Môže podporovať spánok

Santalol, spomínaná aktívna zložka oleja, pomáha skrátiť celkový čas bdenia a zvyšuje celkovú fázu spánku bez rýchleho pohybu očí: „Santalol sa vstrebáva do krvi cez sliznicu dýchacích ciest, a preto je účinný pri podpore spánku. Esenciálny olej môže pomôcť jednotlivcom, ktorí majú problémy so zaspávaním,“ objasňuje odborníčka ďalej. 

Môže bojovať proti zápalu

„Olej zo santalového dreva inhibuje oxidačné enzýmy a chráni pred oxidačným stresom. Podľa výskumu olej potláča produkciu niekoľkých prozápalových chemokínov a cytokínov, zlúčenín vznikajúcich počas zápalu,“ hovorí. Okrem iného má tento olej aj antipyretické, antiseptické a diuretické vlastnosti a môže byť účinný pri liečbe ochorení močových ciest. Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam by mohol byť účinný aj pri liečbe bronchitídy, cystitídy a dyzúrie. 

Čítajte tiež: 5 najdôležitejších antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a predchádzať rakovine

Môže kontrolovať hladinu krvného tlaku

Mnohé vykonané štúdie tiež hovoria, že rôzne druhy esenciálnych olejov zo santalového dreva mohli výrazne znížiť systolický krvný tlak: „Olej spolu s ďalšími esenciálnymi olejmi tak môže pomôcť pri zotavovaní sa zo stresu. Je účinným pomocníkom aj pri meditácii,“ poznamenáva ďalej. 

Môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy

Esenciálne oleje majú špecifické vlastnosti, ktoré zmierňujú a vyrovnávajú symptómy menopauzy: „Olej zo santalového dreva obsahuje seskviterpenoly, ktoré pomáhajú upokojiť váš nervový systém, a to môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy ako sú návaly horúčavy,“ vysvetľuje. 

Môže pomôcť zmierniť žalúdočné problémy

Predpokladá sa, že esenciálny olej zo santalového dreva sa používal v čínskej medicíne na liečbu bolesti žalúdka a zvracania. Vraj práve antivírusové a antibakteriálne účinky oleja pomáhajú bojovať proti Helicobacter pylori, ktorá je hlavnou príčinou žalúdočných vredov a iných ťažkostí. 

Môže posilniť imunitu

Predpokladá sa, že aromaterapia s esenciálnymi olejmi ako je santalové drevo, zvyšuje vašu imunitu tým, že vedie vaše telo k samoliečbe: „Neoficiálne dôkazy naznačujú, že olej podporuje tvorbu bielych krviniek, bojuje proti mikroorganizmom a tiež zlepšuje imunitné reakcie vo vašom tele. V tomto smere je však potrebný ďalší výskum,“ podotýka odborníčka.

Neprehliadnite: Slabý imunitný systém? Podľa týchto objasnení odborníkov sa dozviete, či ho máte aj vy

Čo sa týka využitia oleja zo santalového dreva v kozmetike pre krásnu pleť, na výber máte rôzne druhy, ktoré si aplikujete podľa pokynov na tvár a pokožku tela. Ak však chcete vyskúšať užívať olej zo santalového dreva na vnútorné použitie, dávkovanie je nasledovné... Odborníčka odporúča užívať 1 až 1,5 g oleja každý deň, maximálne po dobu šiestich týždňov. 

Používate olej zo santalového dreva či už kvôli krásnej pokožke alebo iným zdraviu prospešným výhodám pre telo?

spolu hlasovalo 24 ľudí

Áno
3
Nie
21

 

 

- Najčítanejšie -