Presunúť na hlavný obsah

Obľúbený cvik pozícia loďky posilní celé vaše jadro: Precvičí brušné svaly, uvoľní ramená a napäté boky

Zdravie a relax

Dokáže to len jedna jediná jogová pozícia... zoceliť celé vaše vnútro. Ak hľadáte jogový pohyb, ktorý slúži aj ako strečing, aj ako cvičenie, potom si ľahnite na podložku a vyskúšajte túto. Avšak pozor, treba ju robiť správne, preto sa vyvarujte aj týchto chýb!

Precvičí brušné svaly, uvoľní ramená a napäté boky, zlepší stabilitu 

Navasana alebo jogová pozícia loďky... Už ste možno o nej počuli, možno ju aj praktizujete, ale viete o nej všetko? „Táto viacúčelová poloha nielenže precvičí vaše brušné svaly, ale je to tiež ideálny spôsob ako uvoľniť napäté boky a ramená a zároveň zlepšiť vašu celkovú stabilitu,“ oboznamuje nás hneď na úvod učiteľka jogy oslovená portálom bustle.com. Pozíciu loďky robíte v sede, pri ktorej  prenášate rovnováhu na kostrč, zatiaľ čo zdvihnete nohy zo zeme: „V závislosti od toho, ako robíte pózu, môže byť mierne zložitá alebo úplne náročná, vďaka čomu je skvelá pre všetky úrovne,“ dodáva. 

Mohlo by vás zaujmať: Vytvaruje postavu, zlepší ohybnosť: Návod, ako sa vďaka strečingu dostať do formy. Držte sa týchto pravidiel

Podporujete ňou lepšie držanie tela a vyrovnanie 

Pozícia loďky je efektívnym spôsobom, keď sa nakloníte dozadu, zdvihnete prsty na nohách, pozeráte sa pritom na ne a pracuje nielen priamy brušný sval, ale aj priečny a dokonca šikmé svaly: „Zapojením týchto svalov si vybudujete pevný základ pre ďalšie jogové pozície a každodenné aktivity. A pretože pozícia lode vyžaduje, aby ste našli svoje ťažisko, je to dobré na zlepšenie celkovej stability.“ Učiteľka jogy tiež hovorí, že týmto vysokým sedením a predĺžením trupu podporujete lepšie držanie tela a vyrovnanie, čo môže tiež zmierniť bolesť chrbta a nepohodlie. 

Ako ju urobiť správne? 

Začnite v sede s nohami na podlahe a pokrčenými kolenami.

Zapojte svoje jadro, keď sa pomaly opierate o sedacie kosti.

Uveďte chrbticu do 45-stupňového uhla.

Keď sa cítite stabilne, zdvihnite jednu nohu z podložky a potom druhú.

Pokrčte ich v kolenách a držte túto pozíciu.

Ak vám to telo dovolí a cítite sa na to, nohy následne vystriete v sede celkom a držíte 3 – 5 nádychov a výdychov. Samotné dýchanie je opäť veľmi dôležité.

Čítajte tiež: Yogalates ako cesta k perfektnému telu: Sila, ohybnosť, správne držanie tela a ubýtok na váhe v krátkom čase

Chyba číslo 1

Ako sme spomínali vyššie, môžete nechať nohy v sede pokrčené, zarovno ramien. Ale môžete ich aj vystrieť. Rozhodne však učiteľka jogy neodporúča sa preceňovať, najmä, ak ste začiatočník v joge: „V skutočnosti môže narovnanie nôh predtým, ako si vyviniete silné jadro, spôsobiť nežiadúci tlak na spodnú časť chrbta. Takže si určite doprajte dostatok času, aby ste sa dostali na túto úroveň,“ odporúča. Vaším hlavným cieľom v jogovej póze loďky je udržať chrbát po celý čas vystretý, aj keď sa budete chcieť zaobliť dovnútra. 

Chyba číslo 2

Tiež hovorí, že je dôležité uistiť sa v tejto pozícii, že váš hrudník zostane otvorený a zdvihnutý: „To vám pomôže udržať správne zarovnanie a zabezpečí efektívne zapojenie vášho jadra. Zostať rovno vám tiež zabráni zadržiavať dych, čo môže byť veľmi lákavé, keď sú vaše svaly napäté,“ objasňuje. 

Neprehliadnite: 30-dňová výzva na posilnenie a vytvarovanie vášho jadra: Potrebujete len podložku na jogu a 5 minút denne

Chyba číslo 3

Častou chybou je aj to, že sa pozornosť nevenuje krku. Odborníčka na záver navrhuje, aby sme sa pozerali priamo pred seba, neskrútili sa, nenamáhali krčné svaly pri pohľade nadol alebo nahor. 

Praktizujete aj vy túto jogovú pozíciu loďky alebo navasany pravidelne a pociťujete benefity pre svoje telo?

spolu hlasovalo 60 ľudí

Áno
14
Nie
46

 

- Najčítanejšie -