Presunúť na hlavný obsah

Vzájomná podobnosť u potenciálnych partnerov navodzuje pocit spriaznenosti: Prečo majú vzťahy s takými mužmi silu zotrvať?

Zábava

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, v čom vám je partner emocionálne, ale aj fyzicky podobný? Podľa odborníkov je to element, ktorý má vplyv na to, či spolu vydržíte.

Nám podobní ľudia, nás už v počiatočnom štádiu zoznamovania viac priťahujú

O manželských pároch a dlhoročných partneroch sa hovorí, že rokmi na seba začínajú čoraz viac podobať. A to nielen v správaní, používaní gestikulácie, emocionálnom vystupovaní a prežívaní, ale aj po fyzickej stránke. Tím odborníkov z University of Michigan pod vedením psychológa Roberta Zajonca skúmal fotografie manželských párov na začiatku manželstva a po 25 rokoch spoločného života. 

Čítajte tiež: Jedna noc so sexi cudzincom zmenila môj život od základov: Po rozvode mi vrátil esprit do života

Prišiel na to, že vo výraznej miere sa črty tváre zbiehajú u ľudí, ktorí spolu žijú dlhší čas. Avšak už na začiatku majú značne podobné rysy, čo sa časom skrátka len upevňuje. Zároveň odhalil, že nám podobní ľudia, nás už v počiatočnom štádiu zoznamovania viac priťahujú a považujeme ich za oveľa atraktívnejších a príťažlivejších. Čiže už podvedome si takéhoto človeka k sebe vyberáme. Jednoducho a laicky povedané, ľudí s podobnou tvárou považujeme za oveľa atraktívnejších.

"Vzájomná podobnosť u potenciálnych partnerov navodzuje pocit spriaznenosti, inštinktívne sa s takými osobami cítime komfortnejšie a zdieľame s nimi pocit blízkosti, čo je pre rozvoj romantického vzťahu značná výhoda."

Zároveň široko rozšírená hypotéza o fyzickom vzhľade predpokladá, že vzhľad tváre dlhodobých partnerov sa časom zbližuje ešte viac, vďaka ich spoločnému prostrediu, emocionálnym mimikám a synchronizovaným aktivitám. 

"Takéto dvojice majú tendenciu byť si podobní v širokom rozsahu charakteristík, od fyzických a fyziologických až po demografické a psychologické. Ukázalo sa, že dlhodobí partneri sú si podobní z hľadiska výšky, hmotnosti, zdravia, stravy, veku, fyzickej príťažlivosti, vzdelania, schopností, inteligencie, psychickej pohody, osobnosti, postojov, hodnôt, náboženstva, sociálnej triedy, etnickej príslušnosti."

Toto všetko má potom vplyv aj na to, že dané vzťahy sú pevnejšie a trvácnejšie ako keď máme po svojom boku človeka, s ktorým nás od začiatku dané črty nespájali.

Mohlo by vás zaujímať: Divoká dámska jazda sa skončila inak, ako som chcela: Vyspala som sa s mužom, ktorý mal byť pre mňa absolútne tabu

- Najčítanejšie -