Presunúť na hlavný obsah

Silvestrovská noc je noc, kedy ľudia na celom svete prežívajú jednu zásadnú vec: Takto ju však môžete zmeniť

Lifestyle

Z 365 dní v neprestupnom roku je jeden jedinečne náročný na spánok. Omyl, nie je to ten, kedy sa prehadzujú hodiny dopredu či dozadu. Je to práve silvestrovská noc, ktorá dáva nášmu telu skutočne zabrať. Ako sa po nej vrátiť do normálu? Tu je pár tipov.

Do postele nie skôr ako nad ránom

Ako informuje portál mindbodygreen.com, Silvester je presne ten deň v roku, kedy ľudia na celom svete neustále dosahujú najnižšie skóre spánku. Spoločnosť Aura za rok 2022 uvádza, že to nie je noc, kedy sa prehadzuje čas, keď naše telo trpí nedostatkom spánku najviac. Toto žezlo prevzala práve silvestrovská noc, pretože do postele sa nedostaneme skôr ako nadránom.

Tipy na najlepší rok spánku

Hoci jedna noc zlého spánku neznamená koniec sveta, údaje spoločnosti Aura ukazujú aj to, že január je mesiac, kedy sa zvyčajne cítime najviac oddýchnutí a pripravení na nový deň. Takže v mene toho, aby sa rok 2023 začal správne (teda po 1. januári), tu je niekoľko tipov podložených odborníkmi, ako z neho urobiť najlepší rok spánku.

Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nespavosť? 5 Tipov, ako si vytvoriť prostredie na kvalitný spánok

Spánkový režim by ste mali začať ráno

V prípade, ak vás trápi zlý spánok v noci, odborníci odporúčajú dopriať si hneď ráno 3-minútovú studenú sprchu, po ktorej sa budete cítiť naozaj bdelo. Tiež to pomáha aj na vybudovanie duševnej odolnosti. Potom je najlepšie vystaviť sa cirkadiánnej účinnej dávke prirodzeného ranného svetla, napríklad tak, že pôjdete do práce pešo. V prípade, že takú možnosť nemáte, stačí sa pred vchodovými dverami na chvíľu zastaviť a nechať sa osvietiť touto rannou dávkou svetla.

Na svetlo sa oplatí byť prieberčivý

Boli by ste prekvapení, koľko nepotrebného svetla dokáže preniknúť cez škáry po stranách vašich okien. Spoľahlivým riešením sú aj závesy od vrchu až po zem, aby k vám nežiadúce svetlá noci, predovšetkým v mestách, neprenikali. Spálňu treba nechať celkom tmavú, zbavenú svetiel.

Namiesto melatonínu skúste radšej horčík

Melatonín je hormón, ktorý vylučuje vaša epifýza. Ak si ho dodávate vo vysokých dávkach v domnienke, že si privodíte lepšiu kvalitu spánku, prestaňte s tým. Je totiž dosť pravdepodobné, že si skôr vybudujete znecitlivenie príjmu melatonínu. Namiesto neho odborníci odporúčajú horčík, ktorý je šetrný k žalúdku a dostupný.

Čítajte tiež: Akupresúrny bod na hlave, ktorý funguje ako vypínač: Vďaka nemu docielite kvalitný spánok, keď už nič nefunguje

Ak sa zobudíte uprostred noci, pamätajte, že ide len o „stredný spánok“

Prebudenie okolo 2:00 v noci sa nazýva stredný spánok. Ide o normálne fyziologické  prebudenie medzi dvoma symetrickými blokmi spánku uprostred noci. Nejde teda o zlý spánok, ako sa mnohí domnievajú, ale treba si len dopriať napríklad pohár vody a pokúsiť sa znova zaspať.

Posledná vec, na ktorú myslíte pred spánkom, je dôležitá

Urobte z poslednej veci, na ktorú sa pozriete pred spaním, konštruktívnu. Posledná vec, na ktorú sa pozeráte, vizualizujete, a na ktorú myslíte, než zaspíte, má veľký vplyv na vaše podvedomie a vaše sny. To vedie k naštartovaniu mozgu, ktorý si vyberá, čo odfiltruje, označí ako dôležité, aby ste na druhý deň prosperovali.

Nebudete spať dokonale každú noc, aj to je v poriadku

Realita je taká, že drvivú väčšinu nocí nie je možné prežívať kvalitný spánok. V súvislosti s týmto hovoria odborníci aj o probléme, kde je v súčasnej kultúre spánok zobrazovaný ako myšlienka dokonalosti, že potrebujete dosiahnuť optimálnu kvalitu a trvanie spánku každú jednu noc. No nespať dobre každú noc, je v poriadku. Ak dosiahnete aspoň 4-5 nocí do týždňa dobrú kvalitu nočného spánku, je to skvelé.

Neprehliadnite: 4 veci, ktoré by spánková lekárka nikdy pred spaním nerobila: Robíte ich vy?

Vyskúšate po silvestrovskej noci tieto rady a odporúčania odborníkov ohľadom spánku na celý budúci rok?

spolu hlasovalo 35 ľudí

Áno
14
Nie
21