Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Michaela má na cestovanie skvelý čuch: Ktorú časť v Chorvátsku by ste podľa nej toto leto nemali vynechať?

Cestovanie

Michaela Čajková už niekoľko rokov vedie blog Travelismus a cestuje po celom svete. Jej životný štýl plný exotických krajín a nových zážitkov je skutočne závideniahodný, nemyslíte?

Ľudia sa rozhodnú cestovať z rôznych dôvodov. Čo bol tým tvojím? Je za tým niečo špecifické?

U mňa bola hlavným dôvodom určite zvedavosť a túžba spoznávať svet. Aj preto bola jedna z mojich prvých väčších ciest práve do USA cez program Work and Travel, na ktorú som sa vybrala kvôli zážitkom, či lepšej angličtine a dodnes tento krok považujem za jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som urobila.

Dnes ma k cestovaniu motivuje aj rôznorodosť dní na cestách, vďaka ktorej prechádzam na úplne iné myšlienky, takže sa z nich vraciam vždy plná energie.

Precestovala si viacero kontinentov. Vedela by si povedať, čím sa od seba jednotlivé najviac odlišujú?

Myslím si, že tou najväčšou odlišnosťou sú práve kultúrne rozdiely a rozdielna mentalita ľudí. Páči sa mi, že v juhovýchodnej Ázii sú ľudia usmievaví a veľmi milí. Vlastnia toho oveľa menej než ľudia v Európe, či v USA, ale sú šťastnejší a to najdôležitejšie je pre nich rodina. Aj preto v jednom dome kľudne žije pokope niekoľko generácií, zatiaľ, čo u nás by to takto nefungovalo.

Nenechajte si ujsť: Tipy na slnečné dni pri mori: Vyberte sa na tieto čarovné miesta, ktoré si zamilujete na prvý pohľad

Na druhú stranu mi hrozne vadí, ako je Ázia extrémne znečistená. Osobne si myslím, že jeden z hlavných dôvodov je práve nevzdelanosť ľudí v tom, ako majú správne nakladať s odpadom, ktorého je tam po turistoch viac než dosť. Príkladom je to, že odpadky bežne nahádžu na kopu a zapália, ale to, že sa všetci naokolo nadýchajú škodlivín, už nikto nerieši.

Je určitá kultúra alebo národ, ktorý ti neuveriteľne prirástol k srdcu?

Áno, jednoznačne Taliansko. Milujem ich jazyk, kultúru, temperament ľudí a aj taliansku kuchyňu.

Hovorí sa, že ľudia, ktorí cestujú majú domov všade. Máš aj ty ten pocit alebo je to zakaždým v novej krajine výzva?

Cítim to tak, že mám vo svete domov už vo viacerých krajinách, ale určite nie všade. Väčšinou sú to miesta, kde som sa zdržala dlhšiu dobu a prirástli mi k srdcu. Príkladom je určite Bali a Miami. Nie je to ale tak, že prídem do novej krajiny a hneď sa tam cítim ako doma. Na začiatku potrebujem nejaký čas, kým si na ňu zvyknem.

Mohlo by vás zaujímať: Anna Tásler cestuje po svete a o svoje zážitky sa delí: Neprehliadnite jej tipy, ktoré rozhodne stoja za poznanie

Blíži sa nám čas letných dovoleniek a ľudia sa opäť pôjdu pozrieť do krajín okolo nás s prístupom k moru, ako Chorvátsko. Aj to si navštívila. Čo podľa teba treba v tejto krajine zaručene vidieť?

Chorvátsko bolo v detstve obľúbenou destináciou našich rodinných dovoleniek a keď som sa tam pred dvomi rokmi vrátila, potvrdilo sa mi, že je to krásna krajina s čistým morom. My sme navštívili severnú časť Istria, kde je známe historické mesto Pula, v ktorom sa nachádza napríklad koloseum v menšej verzii.

Za seba môžem túto časť Chorvátska jednoznačne doporučiť. Nemusíte cestovať dlhé hodiny na juh a po okolí mesta Pula sú krásne pláže.

Je nejaké miesto, ktoré by si skutočne odporúčala navštíviť?

Dobrým príkladom je pláž Hawaii beach Verudela, na ktorej sme sa cítili naozaj ako na Hawaji. Voda je krásne priezračná, dá sa tu šnorchlovať, aj skákať zo skál.

Ako dlho sa oplatí v tej ktorej krajine ostať? Záleží to vôbec na tom, či viac milujeme hory alebo vyvaľovanie na pláži?

Určite záleží na krajine a lokalite, kam človek cestuje. Zatiaľ, čo niekde stačí predĺžený víkend, inde je aj mesiac málo. Osobne milujem pláž aj hory, tak sa to ideálne snažím kombinovať tak, aby som stihla obojo. Ale ležať týždeň na pláži by som nikdy nevydržala. Som aktívny človek a potrebujem niečo robiť.

Prečítajte si aj: Štokholm na jeden deň: Najnavštevovanejšie múzeum či Nobelova kaviareň pre intelektuálov

Čo je pre tvojím krédom pri plánovaní každej jednej cesty?

Keď niekam cestujem, chcem si to užiť na 100% a tomu prispôsobujem aj celý plán cesty. Snažím sa ju naplánovať tak, aby som toho čo najviac videla, ale nemusela sa ponáhľať.

- Najčítanejšie -