Presunúť na hlavný obsah

Slovenka, ktorá získala prácu vo firme Adama Sandlera v Hollywoode: Ako sa jej to podarilo?

Zábava

Splnený americký sen, za ktorým sa skrýva odvaha, kúsok šťastia, ale predovšetkým tvrdá drina. Aj takto by sa dal momentálne opísať život Slovenky žijúcej v „mekke filmového priemyslu“, v Hollywoode a pracujúcej pre Adama Sandlera. Inšpirujte sa!

Predtým než sa Lea Vrábelová rozhodla odísť do USA, študovala médiá a psychológiu na americkej škole vo Viedni a okrem toho sa s nadšením venovala jazde na koňoch. Po viac ako ročnom naliehaní jedného jej učiteľa, ktorý v nej rozpoznal veľký talent a začal ju tlačiť do toho, aby prestúpila študovať film do Ameriky, sa mu Leu nakoniec podarilo presvedčiť. Tak sa ocitla v St. Louis, v Missouri, kde sa začal plniť jej sen, no len ona sama vie, že to vôbec nie je ľahké. Hoci jej najviac chýba slovenská kuchyňa a na tú americkú si doposiaľ nezvykla, sú tu dôležitejšie veci, s ktorými sa Lea každý deň pasuje. 

Mohlo by vás zaujímať: Českej topmodelke Zuzane Stráskej sa podaril úspech, aký sa len tak nevidí: Prezradila veľkú novinku!

S čím si sa musela vyrovnávať po príchode do USA? Aké boli tvoje začiatky v tejto krajine?

Keďže som nepoznala v Amerike vôbec nikoho, moje začiatky boli ťažké. Všetko som sa musela akosi naučiť sama, zo svojich vlastných skúseností. Američania rozmýšľajú úplne opačne ako my v Európe, čiže niekedy to išlo aj veľmi ťažko.

Žiješ v Amerike už cez dva roky... Vnímaš ju ako krajinu neobmedzených možností? 

Vôbec nie. Amerika je celkom komplikovaná krajina. Majú veľa čudných pravidiel a zvykov, trvalo mi dosť dlho sa prispôsobiť americkým spôsobom. Ale čo sa mňa týka ohľadom filmu, nie je lepšieho miesta na svete ako Los Angeles.

Študuješ na jednej z najprestížnejších filmových škôl na svete. Aké je podľa teba štúdium v USA v porovnaní so Slovenskom? 

Americké školy sú výborné. Sú veľmi náročné aj časovo aj finančne, ale neexistuje, že sa na vás niečo na takej škole nenalepí. Všetko je veľmi hands-on, stále musíte makať a skúšať, byť v škole celý deň bez prestávky, bez prázdnin a bez víkendov... Konečne si myslíte, že si môžete na jeden večer vydýchnuť, ale kdeže, nabalia vám ešte viac roboty ako dovtedy. 

Čítajte tiež: Ema Klein: "Chcem, aby odo mňa všetky moje zákazníčky odchádzali zmyselne príťažlivé"

Konkrétne študuješ filmový strih. Čím ti učaroval práve tento odbor? 

Strih ma začal baviť hneď pri prvých videách, čo sme vyrábali v škole. Ja som perfekcionista,  čiže som rada, keď sa môžem sama zavrieť v maličkej tmavej miestnosti bez okien a na niečom pracovať. Keď mám niečo pripravené, ukážem to režisérovi a ten mi dá spätnú väzbu a zase ma nechá si strihať. Nerada som pri natáčaní, keďže tam je veľa stresu a vždy niečo nie je tak ako má byť. Radšej pracujem v kľude a tichu bez 20 panikáriacich ľudí pobehujúcich okolo mňa. 

Popri štúdiu aj pracuješ v prestížnej spoločnosti Sony Pictures Studios, vo firme Adama Sandlera, Happy Madison... Ako sa ti podarilo dostať práve sem? 

Úplnou náhodou som bola v správny moment na správnom mieste. Prišla som sa stretnutie s jedným človekom, a keď som sa objavila vo dverách, sa ma (neskôr) môj šéf spýtal,  či mu neviem pomôcť s jedným programom, ktorý mu práve robil problémy. Pomohla som mu a na mieste mi ponúkol job.

V čom je táto práca zaujímavá či výnimočná? Čo ti dáva? 

Strih je jedna z najdôležitejších častí pri tvorbe filmu. Ja som posledný maliar, viem všetko zmeniť alebo vylepšiť, ale tak isto aj pokaziť. Veľa ľudí si neuvedomuje, aké dôležité je mať vo filme dobrý strih. 

Vďaka svojej práci stretávaš mnoho známych tvárí. Aké sú mimo filmového plátna?

Celebrity sa tu pohybujú často. Stretnete ich na párty alebo aj v reštaurácii. Zvyčajne sú veľmi milí a zapadajú medzi normálnych ľudí. Málokto je namyslený alebo drzý, takých som ešte zatiaľ nestretla, ale na druhej strane ich moc nevyhľadávam. Nakoniec, sú to tiež len ľudia...

Študuješ, pracuješ, máš aj nejaký voľný čas? 

Momentálne nemám ani minútu denne k dobru, som v škole od takej siedmej rána do polnoci, a to naozaj každý deň. Stále len strihám, po celom dni som taka unavená, že som rada, ak sa zvládnem čo i len osprchovať predtým ako vleziem do postele. Ked náhodou nájdem dve hodinky voľna (zvyčajne neskoro v noci), tak sa hneď snažím ísť do kina, nech nezaostávam, čo sa tu v tom našom filmovom svete deje.

Kde sa vidíš o pár rokov, možno desaťročí? 

Keď skončím štúdium, môj cieľ je, že by som chcela strihať pre firmu Marvel. Jedného dňa  chcem vyhrať Oscara za strih. Je mi jasné, že to bude ťažká cesta a chvílu to potrvá, ale dúfam, že keď neprestanem tvrdo makať, tak sa mi to jedneho dna podarí! 

Neprehliadnite: EXKLUZÍVNE: Vyspovedali sme Kateřinu Sokolvú. Čo prezradila o svojom hereckom debute a nadácii?

Tvoj osobný recept na úspech, ktorým by si motivovala ostatných, ktorí nemajú odvahu sa rozhodnúť alebo stále váhajú? 

Netreba váhať, treba makať! Pre nikoho to nebolo ľahké, každý jeden človek, čo je hore, sa tam dostal tvrdou prácou. Netreba plakať a sťažovať sa, ale tvrdo pracovať, neprestávať, kým sa vám to nepodarí. Žiaden sen nie je príliš veľký na to, aby sa dal dosiahnuť, keď sa naozaj chce. Work hard, Dream big!

Ďakujeme za rozhovor, želáme veľa úspechov a ak chcete sledovať život a prácu tejto nadanej Slovenky v zahraničí, navštívte jej snapchat či instagram: @tancosno. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe