Presunúť na hlavný obsah

Krátko po svadbe sme sa s manželom hádali väčšinou pre peniaze: Mama mi však dala radu, ktorá problém vyriešila

Sex a vzťahy

Daniela bola samostatná a nezávislá žena ešte skôr než sa zoznámila so svojím manželom, Adriánom. Obaja mali už vybudovanú istú finančnú nezávislosť, ktorá nebola problém počas doby chodenia, ale v manželstva sa stala kameňom úraze už skoro po svadbe. Napokon jej mama jej svojou radou otvorila oči.

Nepokladali sme za dôležité pred svadbou viesť debatu o peniazoch 

Daniela (29) sa vydala za Adriána bez toho, aby si ujasnili aj také veci, ktoré možno s láskou nemajú až tak veľmi čo dočinenia, ale v bežnom živote sa s nimi stretne každý manželský pár, ktorý žije v spoločnej domácnosti. Či chceme alebo nie, týka sa to všetkých a preto by sme mali byť uzrozumení s tým, ako budeme spoločne viesť financie, účty za domácnosť a pod. Toto však čerství novomanželia akosi nepokladali za dôležité ozrejmiť si, preto už skoro po svadbe, keď začali spolu žiť v jednom byte, nastali hádky pre peniaze. 

Mohlo by vás zaujímať: Táto jediná vec dokáže zničiť vzťah, žiaľ pochopila som to príliš neskoro: Ruku na srdce, robíte ju aj vy?

Skoro po svadbe mi vyčítal veľa vecí ohľadom financií

„Adrián mi neustále vyčítal, že nepokladám za potrebné ho informovať o tom, že som už zaplatila splátku za byt. Alebo, že som schytila šek a zaplatila energie v daný mesiac. Ibaže ja som správala len tak ako aj predtým. Platiť vlastné účty bolo niečo, čo som robila už od mojich dvadsiatich rokov, kedy som sa osamostatnila. Nechápala som, čo také zlé som urobila a prečo nemôže byť len rád, že som ho odbremenila a nemusel to ísť platiť on,“ priznáva sa naša čitateľka Daniela. 

Strápnila som ho, hoci som si to neuvedomovala 

No nebolo to len platenie účtov. Raz, keď pozvali Danieliných rodičov na večeru k ich okrúhlemu výročiu svadby a malo dôjsť na platenie, Adrián povedal čašníkovi, že zaplatí, na čo mu Daniela pred jej rodičmi aj dotyčným čašníkom oznámila, že netreba, ona sa o to už postarala, keď si odskočila na toaletu. „Keď sme odviezli rodičov domov a ostali sami dvaja v aute, spustila sa poriadna hádka a ja som zase nechápala, o čo mu stále ide, že by mal byť rád, že neťahá od neho peniaze sa nespráva sa ako nejaká zlatokopka, že je schopná si veľa vecí zafinancovať, a že namiesto toho, že po nej jačí, by mal byť pyšný, že má po svojom boku nezávislú ženu,“ opisuje svoje slová Daniela. No to, akoby jej manžela nahnevalo ešte viac a potom mali pár nasledujúci dní tichú domácnosť. Tak sa rozhodla ísť Daniela na návštevu k svojim rodičom, kde sa mame vyžalovala. 

Čítajte tiež: Tieto veci vášmu manželovi ubližujú: Prestaňte s nimi ešte predtým, ako svoje manželstvo zničíte

Nečakaná, ale celkom pochopiteľná rada od matky 

Na jej prekvapenie sa mama začala smiať na jej manželských problémoch skoro po svadbe a odpovedala: „Vieš za našich čias to bolo celkom inak. Skoro sme sa vydávali, mali deti. Muži boli tí, od ktorých sme boli v podstate finančne závislé a neriešili sme to. Oni boli tí, ktorí nám dávali peniaze na nákup aj platili účty. Hoci sa doba zmenila, mužské správanie rozhodne nie. Tým všetkým, čo robíš, ho v podstate urážaš, ponižuješ, pretože on chce byť tým, kto má pocit, že sa o svoju ženu dokáže postarať. Hoci vie, že nemáš problém sa o seba postarať sama, chce, aby si mu to dovolila, napríklad aj takými vecami ako platenie účtov, alebo večere. Jednoducho sa potom cíti trápne a nie ako chlap. Ak chceš radu, pokojne ho nechaj platiť, čo platiť chce, necíť sa preto previnilo. Či ti to dáva alebo nedáva zmysel, jeho  to urobí spokojným, pretože bude vedieť, že sa o svoju ženu postaral.“

Neprehliadnite: Môj priateľ urobil najkrajšiu a zároveň najhoršiu vec: Neuveriteľne ma ponížil pred svojou bývalou

Ďalšie hádky pre peniaze nebudú

Keď sa Daniela potom nad jej slovami cestou domov v aute zamýšľala, pochopila, že jej mama má pravdu. Hoci sa doba zmenila, v mužoch je kdesi hlboko zakorenené, že sa musia vedieť o svoju rodinu postarať. „Preto som sa rozhodla viac neprotestovať, a keď som prišla domov, manželovi som sa ospravedlnila a povedala som mu, že pre peniaze sa už hádať nikdy nebudeme,“ uzatvára svoje rozprávanie naša čitateľka, ktorá ešte dodala, že hoci ju niekedy ešte svrbia ruky aj jazyk, nechce aby sa jej manžel viac cítil taký ponížený, ako v tej reštaurácii, ako sa jej aj sám priznal.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe