Presunúť na hlavný obsah

Odpoveď na otázku, ktorá sa víri v hlave mnohým: Máme všetci na internete partnera číslo dva?

Partnerské vzťahy

Sociálne siete uľahčili paralelné vzťahy. Je možné, že má každý z nás na internete v zálohe ešte jedného partnera, vždy pripraveného na aktivovanie?

Smartfóny sa stali v 21. storočí takmer strážcami nášho „ja“. Nikam sa bez nich nepohneme, cez zorientovanie sa v cudzom meste a vybavenie mailov až po intímne fotky alebo nájdenie si nového partnera. Mobil je ako čarovný prístroj, ktoré rieši 90 % našich každodenných problémov. Doteraz napríklad nechápem, ako mohla moja mama s jej orientačným zmyslom prežiť bez internetu 80. roky. Alebo si predstavte taký zamilovaný pár z 90. rokov. Keď chcel muž poslať svojej milej z iného mesta fotku, musel sa odfotiť na film, nechať si fotku v miestnom obchodnom dome vyvolať, kúpiť obálku, známku, ísť na poštu, vystáť si rad a potom pár dní čakať na odpoveď. Nedajbože, ak to bola nejaká chúlostivá fotka, vtedy o vašich intímnych partiách vedela celá pobočka miestneho fotolabu. Flirtovanie predtým, než sme sa všetci stali súčasťou online sveta, muselo byť jednoducho zdĺhavé a vytrvalé. Paradoxne si však nemyslím, že by si ľudia pre to boli vernejší alebo mali krajšie vzťahy. 

Prečítajte si: Pozrite sa, ktoré znamenia sa k sebe vôbec nehodia: Ste vo vzťahu podľa hviezd kompatibilní?

Flirtovanie s neznámymi

Flirtovanie s neznámymi, podvádzanie a paralelné vzťahy tu sú jednoducho nadčasovou záležitosťou. Sociálne médiá to mileniálom len trocha uľahčili. Začalo sa to facebookovým flirtom typu „poke“, teda štuchnutie, ktoré určite doviedlo k rozchodom, ale aj k oltáru nejeden pár. Odkedy prišli na Facebook všetky tety a babičky, bolo jasné, že sexualita sa presunie niekam inam. Instagram sa stal predĺženou rukou zoznamiek a zároveň aj podvádzania. Myslím, že každému zadanému je jasné, že jeho partnerka alebo partner bude ešte počas svojho zvyšku života pokladať za veľmi atraktívnych aj iných ľudí okrem neho. Občasné flirtovanie je niečo, čo nezastaví ani najromantickejšia láska. Čo však vyvoláva skutočné otázky, je interakcia a konverzovanie na sociálnych sieťach. Vďaka emotikonom sú veci nejednoznačne dvojznačné. A to ešte viac komplikuje celú situáciu. Je možné, že má každý z nás na internete v zálohe ešte partnera číslo 2, vždy pripraveného na aktivovanie? Niekoho, komu sa zdôverujete, keď váš reálny partner nemá čas. Aký je rozdiel medzi jemným flirtom a čo vlastne znamená v preklade emotikon plameňa? „Si nesmierne príťažlivá?“ „Teším sa s tebou?“ „Vonku je teplo!“ A čo sa vlastne berie vo svete neustálej výmeny informácií za podvod? Je to lajkovanie obrázkov niekoho iného, komentovanie, priame správy alebo súkromné instastories? Je toľko možností, ako vnímať všetky tieto (ne)dôležité prejavy. Podľa niektorých vzťahových koučov by si mileniáli mali na začiatku každého nového vzťahu vyjasniť tieto nuansy, aby nedochádzalo k nedorozumeniu. Hlavne, ak sa aj váš vzťah začal cez sociálnu sieť. „Len čo vidím, že môj priateľ komentuje nejakej inej žene niečo na Instagrame, hlavou mi automaticky prebehne tisíc možných scenárov, tisíc možných konverzácií a významov, ktoré môže rozpútať jeden symbol,“ sťažuje sa mi Johana, ktorá svojho partnera spoznala práve cez messenger na Instagrame. Keď sa o tom bavíme v kruhu našich kamarátok, každá má iný názor a vtedy úprimne Johanku ľutujem. Štandard, podľa ktorého by sa mohla riadiť alebo sa cítiť aspoň menej paranoidne, jednoducho neexistuje. Každý má nastavenú hranicu niekde inde. Čo nevadí vám, by asi vaša kamarátka jednoducho neprežila a naopak. 

Neprehliadnite: Náš trojuholník lásky sa stal pre moje manželstvo osudovým: Milenec to zle pochopil a povedal manželovi všetko

Všetci chceme byť milovaní

Flirtovanie v súčasnosti je o intenzite. Stalo sa nonstop záležitosťou, kedy si tú druhú osobu nosíte pomyselne neustále vo vrecku. Pozornosť v akúkoľvek dobu, nech ste kdekoľvek – také sú sociálne siete, lebo taká je povaha ľudí. Všetci chceme byť milovaní, vedieť, že sa páčime – veď pre to aj vzniklo rozdávanie lajkov a srdiečok. Túžime byť vidieť a byť prijatí. Nebezpečné v dnešnej dobe je, ako si dokážeme vyvinúť city k niekomu, kto nám ukazuje z diaľky len jednu a poriadne „filtrovanú“ časť svojej reality. Online je vždy všetko jednoduchšie, muži sú zväčša vyšší a ženy majú pleť bez akné a vrások. Offline je však realita. A v nej tvoríme aj vzťahy, na ktorých skutočne záleží. Áno, všetci sme len pár klikov od nových potenciálnych partnerov, ale to neznamená, že pre to musíme začať podozrievať tých súčasných. Ako teda z toho von, keď máte pocit, že váš milovaný má online flirty? Je jedno, či to je len váš vnútorný pocit alebo realita. Základ ostáva rovnaký. 1. Rozhodne netreba stalkovať svojho partnera, ale pokojne mu radšej vyjadrite svoje pocity. 2. Povedzte mu to len raz a dôrazne. Neopakujte sa každý týždeň, počul vás a vie, čo si myslíte. 3. Budujte váš reálny offline vzťah. 4. Buďte šťastnou a vyrovnanou partnerkou, ktorá pozná svoju hodnotu, a preto si je vedomá, že nejaké online flirty ju nemôžu ohroziť. 5. Zároveň buďte dostatočne silná a pripravená opustiť niekoho, kto vám svojím správaním dlhodobo nevyhovuje. Nič nie je totiž viac sexi ako istota v samú seba – je to jednoduchá rada s komplikovanejšou exekutívou, ktorá by však zabrala aj v predinternetovej dobe a na mužov bude platiť asi navždy! 

Viac zaujímavých článkov nájdete v aktuálnom vydaní magazínu FEMINITY JAR 2019, ktorý je práve v predaji v stánkoch

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe