Väčšina žien robí chybu v tom, že sleduje svoju váhu: Jeden parameter je však v chudnutí oveľa viac rozhodujúci
Jeden z najčastejších problémov u žien pri chudnutí je, že si kontrolujú váhu a nie centimetre. Profesionálny tréner Michael Achberger vám vysvetlí, čím sa pri chudnutí treba riadiť.
Dodržiavate zásady zdravej stravy, pravidelne cvičíte, ale váha stále nejde dolu alebo neustále kolíše? Zvlášť u žien je tento jav úplne normálny. Prestaňte sa vážiť a namiesto toho vezmite do rúk krajčírsky meter. Prečo?
Už tri mesiace idem na 100 percent. Štyrikrát týždenne som v posilňovni a dvakrát týždenne behám. Pravidelne jem malé porcie, veľa ovocia a zeleniny, ale zhodila som len tri kilá. Akurát strácam motiváciu a mám chuť si namiesto toho sadnúť k televízii a zjesť celú čokoládu. V čom je chyba? Takto vyzerá väčina žien, ktoré sa začínajú snažiť cvičiť a zdravo stravovať...
Prečítajte si: 7-dňový jedálniček ako prechod pre život bez cukru: Takto sa mení vaša tvár a telo, keď ho prijímate veľa
Súboj tukov a svalov
Klásť si motivačné ciele je samozrejme nevyhnutné, ale pri chudnutí nemusia hrať kilogramy vždy hlavnú úlohu. Ak sa vám rovnako zdá, že vaše snaženie má minimálne výsledky, nezúfajte, dôležitejšie ako váha je najmä pomer tuku a svalov, poprípade stratené centimetre.
Jedným z častých dôvodov, prečo cvičiaci ľudia nezaznamenávajú úbytok na váhe, je súbežné budovanie svalovej hmoty. Ak nám tuk klesá a svalová hmota naopak stúpa, čo je žiaduce, nemusí sa to na hmotnosti príliš prejaviť, pretože svaly sú ťažšie ako tuk.
Viac prezradí smart váha
Spomínaný pomer svalovej hmoty, tukov i vody vo vašom tele môžete pozorovať aj doma, ak si zaobstaráte takzvanú smart váhu, ktorá je schopná rozoznať jednotlivé tkanivá. Využiť možno tiež meranie na špeciálnych prístrojoch vo fitness centrách, kde vám urobia celkový rozbor.
Ak vás váženie zbytočne stresuje, vezmite do ruky krajčírsky meter a zaznamenávajte stratené centimetre. Pri meraní nič nezaťahujte a robte ho najlepšie jedenkrát za mesiac. Na papier si tak môžete zapisovať úbytky cez hrudník, paže, pás, bruško, boky, stehná i lýtka. Dôležité je meter vždy prikladať na rovnaké miesto.
Ďalším ukazovateľom úspechov môže byť aj motivačné oblečenie z chudšieho obdobia. Meranie a pozorovanie v zrkadle vám najlepšie ukáže, ako sa vaše telo mení. Často sa stáva, že klienti píšu, že ich hmotnosť je stále rovnaká, ale aj napriek tomu oblečú džínsy, do ktorých sa nemohli pred mesiacom napchať.
Zradná voda
Svoju úlohu zohráva aj množstvo zadržiavanej vody, to môže byť obzvlášť u žien veľmi vysoké. Rizikové je najmä obdobie pred menštruáciou, kedy môže spôsobiť pokojne aj tri kilogramy navyše. Odporúčam vyvarovať sa kontrole hmotnosti bezprostredne po cvičení, kedy môže byť telo tiež viac zavodnené. Po cvičení začne telo svaly zásobovať množstvom glykogénu, na ktorý sa viaže voda.
Nadmerná aktivita
Rovnako ako s nadbytkom vody je tomu aj s nadbytkom cvičenia. Telo by malo mať čas na odpočinok a pri nadmernej námahe hrozí, že sa do tela začne vyplavovať tzv. hormón stresu, kortizol. Telo sa potom cíti v ohrození z neustáleho napätia a pripravené na boj začne ukladať tuky alebo len tuky presúva z miesta na miesto. Vo väčšej miere potom môže aj ničiť svalovú hmotu, odvápňuje kosti.
Akonáhle teda začnete pociťovať po nadmerných cvičeniach dlhší pocit únavy, nechuť k športovaniu, bolia vás svaly, šľachy a kĺby, je načase cvičenie obmedziť, viac oddychovať, dať si deň dva od cvičenia pauzu. (Niekde sa radí aj týždeň odpočinku od namáhavejších aktivít.)
Váha môže ísť paradoxne hore aj pri prechode na zdravý životný štýl. Vaše telo sa totiž zľakne prudkej zmeny a začne si ukladať tuky do zásoby. Je nutné vydržať, organizmus si nejakú dobu zvyká. Väčšinou sa to týka ľudí, ktorí v minulosti držali extrémne diéty alebo mali zlý pitný režim. Kvôli udržaniu motivácie je zo začiatku lepšie sa vôbec nevážit.
Ako správne na to?
Málokto však vydrží čas od času svoju hmotnosť neskontrolovať, aby boli výsledky čo najpresnejšie, je potrebné dodržiavať určité pravidlá a vždy rovnaké podmienky. Odporúčam sa vážiť maximálne jedenkrát týždenne a to najlepšie ráno, nalačno s vyprázdnenými črevami.
Dôležité je aj umiestnenie prístroja. Ak sa nevážite na rovnej podložke, ale napríklad na linoleu, tak mnohokrát stačí s váhou trošku pohnúť a hneď ukazuje iné čísla. Ja osobne ju odporúčam umiestniť najlepšie na pevnú a rovnú plochu a už s ňou nehýbať.
Neprehliadnite: VIDEO: Skúste tieto pohyby a z vašich bokov ubudne niekoľko cm: Už po mesiaci zbadáte rozdiel na svojom tele
Čo je rýchle, nie je dobré
Pri chudnutí samozrejme platí, že nič sa nemá uponáhľať. Síce sa dá skutočne odhadnúť rýchlosť, s akou pôjdu kilá dole, ale ono sa to aj napriek odporúčania WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), ktorá hovorí, že optimálne je chudnúť maximálne 1kg za týždeň, veľa mení. Človek od človeka, metabolizmus od metabolizmu. Je dôležité, či predo mnou stojí človek, ktorý ešte nikdy nedržal diétu, alebo ten takzvaný večný dietary, ktorého metabolizmus je zničený a bude primárne nutné sa zamerať práve na jeho nápravu, nie na chudnutie. Iné tempo chudnutia čaká človeka, ktorý nabral rýchlo - napríklad vinou choroby, úrazu, liekov. A iné zasa toho, ktorý priebežne naberal od puberty. Iné očakávania by mali mať tí, ktorí majú sotva pár kíl navyše, a iné zase tí, ktorí prichádzajú s vedomím, že im nadváha a obezita začali už komplikovať život po zdravotnej stránke. V každom prípade, v poslednej dobe môžem s úľavou konštatovať, že už sa nestretávam s nereálnymi očakávaniami, čo sa rýchlosti aj množstvo schudnutých kilogramov týka.
A ako to máte vy? Víťazí u vás váha, alebo krajčírsky meter?