Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Slovensko vymenila za slnečné Toskánsko: Umelkyňa Mária sa vďaka tomu naučila všímať si veci, ktoré nikto nechce

Feminity TV

Hektický život módnej redaktorky v našom hlavnom meste si začal vyberať svoju daň. Pracovná vyťaženosť a vyčerpanie Márie Mikloškovej sa začali podpisovať na jej zdraví. V tom čase jej do života vstúpila láska, ktorá ju zaviedla do Toskánska, kde v roku 2001 začala novú etapu svojho života.

„Žijem na farme, ktorá sa volá Oliwood a z toho môjho 18-ročného života na farme vznikla kniha Oliwood party. Je to kuchárska kniha o talianskych receptoch. Je to kniha so zážitkom, s príbehom. Okrem výroby jedla, samotnej kúpy mi vznikala akoby ďalšia pridaná hodnota, a to bol ten odpad,” popisuje úvodné fázy vzniku jedinečnej výstavy Oliwood compost jej autorka.

Neprehliadnite: Najznámejšie svadobné mýty a povery: Čo vám vo váš svadobný deň prinesie smolu a čo šťastie?

V štýle zero waste

Výstava Oliwood compost predstavila divákom 64 fotografií, tematicky rozčlenených do štyroch ročných období, ktoré zachytávajú farebný príbeh životného kolobehu. „Kompostujem, mám vlastnú záhradu, a to ma na tom začalo fascinovať, všímať si veci, ktoré už nikto nechce. To  bola prvotná myšlienka celého tohto projektu. Snažila som sa zachytiť krásu toho, čo by malo o chvíľu skončiť,” pokračuje Mária Miklošková.

Prečítajte si tiež: Najzmyselnejšia instagramová babička: Pri pohľade na ňu by ste jej skutočný vek naozaj netipovali

Bella Italia

Mária Miklošková začala v Toskánsku nový život nielen po kreatívnej stránke, no naučila sa spomaliť a vychutnať si život. Čo odporúča umelkyňa zažiť Slovákom, ktorí majú príležitosť malebné Toskánsko navštíviť? „Pre mňa osobne je to jednoznačne to talianské benessere, čo znamená také to dobré žitie. Uvedomovať si dobré jedlo, každodenú radosť zo života, slnko, spoločnosť priateľov, spoločnosť rodiny. Oni akoby žili z týchto malých momentov, a to ma aj veľa naučilo.”

Príbeh vizuálne šťavnatej recyklácie si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch bývalej tlačiarne Svornosť do 5. júna 2019.

Feminity TV: Umelkyňa Mária Miklošková hovorí o živote v Toskánsku a o tom, ako sa naučila všímať si veci, ktoré nikto nechce

- Najčítanejšie -