Presunúť na hlavný obsah

Work life balance ako náboženstvo novej doby. Ako sa neprepracovať a milovať svoju prácu?

Kariéra

Ak máte už na začiatku týždňa pocit, že meliete z posledného, ak pociťujete bolesť brucha pri každej kontrole mailovej schránky, možno ste len krôčik od vyhorenia. Ako lepšie zvládať rovnováhu medzi prácou a súkromím?

Vorkoholizmus je choroba dnešnej doby. Mamy na trojročnej materskej dovolenke už neletia, jasle praskajú vo švíkoch a každá z nás má pocit, že musí byť superžena. Super-mama, super-kolegyňa, super-šéfka, super-manželka, super-milenka. Niet sa čo čudovať, že v snahe o dokonalosť občas vyhoríme.

8 tipov, ako lepšie zvládať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

 

1. Neporovnávajte sa s ostatnými

Každý človek funguje inak. Niekto pracuje 10 hodín v práci bez absolútneho stresu, niekto má pri myšlienke na pondelok kŕče v bruchu už od nedeľného rána. Niekto posiela dôležité maily o desiatej večer, iný potrebuje pracovný čas ohraničený striktnou pracovnou dobou. Každému človeku vyhovuje niečo iné, preto sa zbytočne neporovnávajte s kolegami a snažte sa zistiť, aký druh práce najviac vyhovuje vám.

Neprehliadnite: VIDEO: Petra svoje celoživotné hobby premenila na podnikanie: Štýlové pikniky vďaka nej ožívajú

2. Naozaj pracujete tak veľa?

Je rozdiel pracovať 12 hodín denne, pretože máte 12 hodín roboty, alebo pracujete 12 hodín denne, pretože štyri hodiny preklebetíte s kolegyňou na kávičke. Je rozdiel, či doma žehlíte dve hodiny preto, že máte plný kôš bielizne, alebo preto, že si popri žehlení štyrikrát skontrolujete novinky na Instagrame. Zamyslite sa nad činnosťami, ktoré každý deň robíte, určte si priority a snažte sa zo svojho života vyradiť činnosti, ktoré len odpútavajú vašu pozornosť. Nezabudnite aj na umenie delegovania úloh. Nielen v práci, ale aj doma zapojte do starostlivosti o domácnosť každého člena rodiny. 

3. Nepracujte na úkor spánku

Nech sa cez deň stane čokoľvek, nikdy si neskracujte svoj spánok. Nedostatok spánku zvyšuje stres a zhoršuje imunitu. Ak nebudete vyspatí, budete podráždení a menej výkonní. Ak má telo fungovať správne, musíte mu dožičiť kvalitný oddych.  

4. Nájdite si koníček

Život by nemal byť len o práci a spánku. Človek by každý deň mal prežiť niečo obohacujúce a príjemné. Spoločná večera s rodinou, rozhovor s kamarátkami, cvičenie v posilňovni či hodina tanca. Ako dlho odkladáte jazykovku alebo hodiny salsy? Prihláste sa hneď!  

5. Prestaňte používať vetu „Nemám čas“

Veta Nemám čas sa stala ospravedlnením na všetko. "Nemám čas zdravo jesť, nemám čas stretávať sa s priateľmi, nemám čas hľadať si novú prácu." Namiesto vety „Nemám čas“ však začnite používať o niečo úprimnejšiu verziu tejto vety: „Nie je to moja priorita.“ Nastaví vám to okamžité zrkadlo o stave vášho života a hneď zistíte, čo potrebujete napraviť. Takže namiesto: "Nemám čas na cvičenie," si priznajte: "Cvičenie nie je moja priorita." Účinok tejto vety pôsobí priam zázračne.

Neprehliadnite: Ako sa menili rokmi nároky žien? Na to, aby nám stačilo to, čo kedysi, potrebujeme v sebe znovuobjaviť cit

6. Spíšte si zoznam povinností

Vyzdvihnúť balík na pošte, zaniesť šaty do čistiarne, nakúpiť, uvariť a k tomu všetky tie pracovné povinnosti? Ak máte pocit, že vás čaká náročný deň, spíšte si jednotlivé úkony na papier a rozplánujte si ich do celého dňa aj s časovým harmonogramom. Chaos sa okamžite zmení na presný plán, pre ktorý si už nebudete vystresovane opakovať: "To nemôžem stihnúť!"

7. Zefektívnite svoj život

Začnite pracovať na drobných zmenách. Namiesto troch malých nákupov urobte jeden veľký nákup na celý týždeň. Spíšte si jedálniček. Čakanie v dlhom rade využite na čítanie noviniek na internete, cestou do práce si pustite audioknihu, počas pracovnej doby sa neprihlasujte na sociálne siete. Snažte sa postupne zefektívniť každú minútu svojho náročného dňa.

8. Odpojte sa

Svoje voľné dni si užívajte naplno, odložte počítač, mobil, vypnite internet a robte to, na čo počas pracovného týždňa nemáte čas. Trebárs nerobte vôbec nič! 

Neprehliadnite: Generačné hračky deti zabavia, ale majú aj emocionálnu hodnotu: Stoja za nimi mamy 4 detí