Presunúť na hlavný obsah

Knižné novinky, ktoré by ste nemali prehliadnuť: Vyberte si ich podľa typu osobnosti

Zábava

Ak budete pri výbere knihy prihliadať i na to, aká ste osobnosť, bude sa vám čítať o niečo jednoduchšie a oveľa ľahšie.

Výber knihy môže byť poriadne náročný. Najmä, ak neviete, čo presne by ste si prečítali. Môžete dosť množstvo odporúčaní od priateľov a známych, alebo si prečítať recenzie, ale ak si vyberiete knihy len na základe toho, tak je možné, že sa vám budú čítať ťažie. Veď predsa človek citlivý na všetko, asi ťakžo zvládne čítať Nabukovu Lolitu, obsahom ktorej je číra pedofília alebo človek, ktorý racionálne zmýšľa, si asi nebude chcieť úplne čítať román sladší ako veterník, kde jedinou reálnou vecou je možno meno autora... Ak však bude pri výbere knihy, či už pre seba alebo pre iného, prihladať aj na jeho osobnosť, je väčšia šanca, že trafíte klinec po hlavičke. 

Prečítajte si: Rodinný biznis založený na láske k remeslu: Manželský pár z Petinka Furniture vyrába učiaci nábytok a hračky

Neutorik

Čím zaujať neurotika? Možno niečim oddýchovým, so štipkou humoru a hlavne pohodovým. Nenásilné čítanie, ktoré je ľahké, no zaujímavé. Presne toto všetko nájdete v knihe Veselé a strašidelné poviedky z Jávy od autorky Zorice Dubovskej. Malý, ale dôkladne pripravený výber poviedok moderných autorov z Jávy zobrazuje duchovný a spoločenský život týchto ľudí. Niektoré príbehy sú naozaj veselé, iné strašidelné, až hraničiace s hororom, ale v každom prípade sú o obyčajných Jávanoch a ich životných problémoch, ktoré sú nám tak vzdialené a niekedy aj ťažko pochopiteľné pre nás. (Martinus)

Flegmatik

Keďže flegmatika len máločo dokáže rozladiť, pokojne môže siahnuť aj po literatúre, ktorú nezvládne hocikto. Čo takto skúsť krimi novinku Roberta Bryndzu Deväť brestov? Kate Marshallová bola pred šestnástimi rokmi vychádzajúcou hviezdou londýnskej metropolitnej polície. Bola mladá a ambiciózna, mala talent preniknúť do mysle zločinca a vyriešila niekoľko významných prípadov vrážd. Keď však Kate dostala za úlohu vypátrať brutálneho sériového vraha, pri hľadaní jej nepomohol inštinkt ani schopnosť ponoriť sa do sveta krutého násilia – a vrah si napokon našiel ju. Prešlo niekoľko rokov, odkedy ledva unikla z pazúrov smrti.  A keď jedného dňa dostane list, ktorý jej pripomenie minulosť, znovu ju to vtiahne do zvrátenej mysle vraha, ktorého pozná až príliš dobre, a do prípadu, ktorý môže vyriešiť len ona. (Martinus)

Neprehliadnite: Instagramový trend zo Slovenska: Gumičky z 90. rokov prebudia vo vás nostalgiu, skrývajú v sebe toto posolstvo

Racionalista

Títo ľudia milujú fakty. Všetko, čo je racionálne zdôvodnené, je pre nich zaujímavé. Pokiaľ ide o knihu, určite zabodujete nejakým životopisom. Zaujímavou novinkou v tomto žánri je kniha Kňaž prezidentom od Andrzej Krawczyka. Kniha je venovaná jednej z najvýznamnejších a tiež najrozporuplnejších postáv modernej slovenskej histórie, Jozefovi Tisovi. Autor analyzuje jeho životné osudy, nástup k moci, formovanie slovenského nacionalizmu „čiernu legendu“, ktorá neskôr okolo neho vznikla, i dnešné postoje historikov. Nejedná sa však o klasickú biografiu, je tu skôr široko pojatý obraz Slovenska v prvej polovici 20. Storočia. (Martinus)

Mohlo by vás zaujímať: Tieto 4 znamenia patria medzi najúspešnejšie: Koho čaká život presne podľa očakávania?

Precitlivený

A čo pre citlivé duše? Možno zbierka poézie, ktorou si môžu spríjemniť večer. Novinkou je kniha Kostol pre fajčiarov od Sylvie Fischerovej. Kaviareň je teda kostolom pre fajčiarov. To sa dočítate v jednej z básni. Autorka píše o meste, v ktorom žije už do doby, kedy tam začala študovať. V niektorých básniach sa meno vôbec neobjavuje, ale je jasné, že autorka píše o Prahe.  

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus