Presunúť na hlavný obsah

Tbilisi je mesto bohaté na architektúru i gastronómiu: Východná Európa sa stáva novým objavom pre turistov

Cestovanie

Hlavné mesto Gruzínska skloňujú connoisseurs, ktorí dávno objavili Berlín, Lisabon či Atény, a hľadali nový stimul. Gruzínsko bolo pre mňa doposiaľ miesto zahalené tajomstvom a tých pár náhodných stretnutí s jeho charizmatickými obyvateľmi sa prevažne venovalo oslave gastronómie a vína.

Tbilisi mi však pripravilo veľa prekvapení. Je napríklad jedným z mála z miest, kde sa kresťania, Arabi aj Židia modlia v spoločnom dištrikte, čo dokonale definuje harmóniu tohto miesta a v dnešnom rozpoltenom svete dáva nádej v mierovú oázu. 

Prečítajte si: TOP destinácie na nezabudnuteľnú dovolenku v roku 2020: Pozrite sa, kde to rozhodne bude stáť za to

ARCHITEKTÚRA

PRVÝ MRAKODRAP 

Cestou z letiska ma zaujal objekt, ktorý výrazne narušoval panorámu mesta. The Biltmore Hotel, ako som sa neskôr dozvedel, bol jednou z najväčších investícií Spojených arabských emirátov do turizmu mesta a taktiež prvým skleneným mrakodrapom v hlavnom meste, za ktorým stála skupina Dhabi. 
Situovaný je na bulvári Rustaveli a v jeho tesnej blízkosti stojí budova Národnej opery z roku 1851, ktorá bola prvou svojho druhu v oblasti Kaukazu, čo vytvára zaujímavý architektonický kontrast. Pokiaľ hľadáte 5-hviezdičkový servis a strategickú polohu v meste, určite si rezervujte izbu na 15. poschodí, odkiaľ budete mať panoramatický výhľad na celé Tbilisi. 

MOST NÁDEJE

Mesto má podobnú filozofiu ako Bilbao, kde súčasná architektúra priťahuje svetovú pozornosť a vytvára zaujímavý dialóg s históriou Tbilisi. Prehliadku mesta určite začnite na mieste zvanom Bridge of Hope (Most nádeje), ktorý bol navrhnutý a realizovaný ako zákazka radnice. 150 metrov dlhý objekt je určený pre chodcov a spája historické centrum hlavného mesta s novým dištriktom. Inaugurovaný bol v máji 2010 a okamžite sa stal dominantou rieky Kura, ktorá preteká mestom. Autorom diela je architekt Michela de Lucchi, ktorý sa podpísal aj pod rekonštrukciu Prezidentského paláca. Úchvatným sa objekt stáva po zotmení vďaka 1 200 LED žiarovkám inštalovaným na sklenenom povrchu. Light Design mal na starosti francúzsky dizajnér Philippe Martinaud a  zaujímavosťou je, že konštrukcia mosta bola vytvorená v talianskych dielňach a do Tbilisi ju priviezlo 200 kamiónov. 

TBILISI PUBLIC SERVICE HALL 

Jednoznačne najpútavejším elementom súčasného Tbilisi, ktorý demonštruje ambície mesta stať sa novou IT destináciou Blízkeho východu, je Public Service Hall. Miestni obyvatelia stavbe dali prezývku „hubový les‟, čo jasne odkazuje na štruktúru strechy, o ktorú sa postaral bývalý riaditeľ benátskeho Biennale Massimiliano Fuchas s manželkou Dorianou. Každý element je kotvený nezávisle od fasády samostatným stĺpom a tie sa v žiadnom bode neprelínajú. Stavba s plochou 42 000 metrov štvorcových otvorila občanom Gruzínska svoje dvere v roku 2012 a okamžite si získala pozornosť svetových architektonických médií. 

NÁRODNÁ BANKA GRUZÍNSKA

Táto extravagantná 18-poschodová budova oslava brutalizmu je povinnou zastávkou počas návštevy Tbilisi. Súčasné sídlo Národnej banky Gruzínska navrhli architekti George Chakhava a Zurab Jalaghania. Chakhava bol v sedemdesiatych rokoch ministrom dopravy a táto zákazka spadala pod jeho segment, takže projekt realizoval z pozície autora i klienta zároveň. 
Okolo návrhu koluje legenda, že sa autori inšpirovali konceptom, ktorý český architekt Karel Prager skicoval pre pražskú štvrť Košíře, no tá nebola nikdy realizovaná.  Návrh budovy nazvaný „Space City‟ je registrovaným patentom Gruzínska a poukazuje na ideu návratu k prírode. Vertikálne trakty slúžia ako kmeň stromu a tie horizontálne ako jeho koruna a vzdušný priestor, ktorý vzniká medzi nimi patrí živočíchom, ktoré dotvárajú kolorit mesta. 

ŽIVOTNÝ ŠTÝL

SPA DISTRICT 

Tbilisi vám za jeden víkend dokáže poskytnúť harmonický reset. Pokiaľ sa vyberiete na romantickú prechádzku po starom meste, začnite svoj deň lanovou smerom k vrcholu botanickej záhrady, smerujte k vodopádu, ktorý je situovaný v historickom centre mesta a určite nevynechajte zastávku v Abanotunami, čo je samostatná „wellness“ štvrť plná SPA procedúr na báze sírových prameňov. Miestni sa tu miešajú s turistami, čo vytvára autentický charakter. 

NOVÁ GENERÁCIA

Tbilisi na mňa osobne pôsobilo atmosférou ako mix Berlína, Atén a Izraela. V starom meste ma najviac očarila kaviareň Shemomechama, ktorá výrazne pripomína estetiku filmov Wesa Andersona a jej súčasného ducha odráža aj zaujímavé asian fusion MENU. 
Najväčšiu hipsterskú slávu však aktuálne zažíva koncept FABRIKA, ktorý sa pasuje do polohy nového alternatívneho ART centra, ktoré mieša street art s filozofiou SOHO HOUSE. Malé obchody lokálnych dizajnérov, grafiti, coworking space doplnený o služby dizajnového hostela a veľkorysé nádvorie vytvárajú originálny kolorit, ktorý odkazuje na tradície, no zároveň podáva svedectvo o progresívnej novej generácii Gruzínska. 

UMENIE

Do umeleckej agendy vašej cesty Gruzínskom by som odporučil 2 múzeá. Národné múzeum v Tbilisi má na prízemí úchvatnú zbierku historických klenotov, ktorá je veľmi inteligentne koncipovaná ako „kabinet kuriozít‟, ktorý vás úplne pohltí. 
Na výlete do mestečka Sighnaghi sa zastavte v Historicko-etnografickom múzeu, kde sa nachádza pozoruhodná zbierka diel maliara známeho pod pseudonymom Pirosmani. Mojou srdcovou záležitosťou sa však stal autoportrét Valeriana Sidamon-Eristaviho, ktorý je súčasťou permanentnej kolekcie múzea a jeho turbulentný osobný príbeh zaujímavo kopíruje dejiny krajiny. 

GASTRONOMICKÉ KLENOTY

Vychytený gruzínsky chef Ramaz Gemiashvili sa gastronómii začal venovať popri hereckej kariére. Jeden z jeho najúspešnejších konceptov je reštaurácia KETO AND KOTE situovaná vo štvrti Vera. Interiér je veľmi útulný a pohráva sa s vtipnými retro prvkami a unisexovými toaletami. Názov reštaurácie odkazuje na gruzínsku verziu Romea a Júlie a recenzie opakovane označujú toto miesto ako najlepší spot gruzínskej kuchyne. Rezervácia je nutná. 
Najkrajší večer však zažijete pri sviečkach pod holým nebom v reštaurácii SHAVI LOMI, ktorá je situovaná iba niekoľko desiatok metrov od dverí spomínanej FABRIKY. Nevľúdne pôsobiace plechové dvere vám otvoria skutočný poklad, ktorý poznajú prevažne domáci. 

Neprehliadnite: Airbnb využíva čoraz viac ľudí: Ako sa zvýšili nároky ľudí na cestovanie a s čím všetkým musia počítať?

 

NELKARISI – VÍNNA PIVNICA 

Opustiť Gruzínsko a neochutnať miestne víno by bolo smrteľným hriechom. Vinohrady tvoria významnú časť miestnej kultúry a víno je jedným z hlavných exportných tovarov krajiny. Milovníci dizajnu by mali absolvovať návštevu vínnej pivnice Nelkarasi, ktorá je situovaná 2 hodiny od Tbilisi. Severský dizajn s betónovými elementmi ukrýva nádhernú industriálnu pivnicu, odkiaľ si môžete odniesť suvenír v podobe vína IKANO, ktoré mieša gruzínske aj medzinárodné hrozno, čím vytvára originálnu chuť a jedným pohárom vás prenesie do slnkom zaliatych viníc tejto magickej krajiny