Presunúť na hlavný obsah

Pri tomto pohybe zapájame všetky svaly: Naša postava tak prechádza viditeľnou zmenou oveľa rýchlejšie

Fitness

Ak túžite po vyrysovanej postave skôr ako po drastickom chudnutí, vyskúšajte pohyb, ktorému prepadol aj náš fitness tréner Michael Achberger. Ste zvedaví, o čo ide?

Množstvo spálených kalórií samozrejme nehovorí nič o tom, koľko svalov sa pri tom ktorom športe zapája. Zatiaľ čo niektoré športy zaťažujú telo nerovnomerne, u iných je zapojenie svalov komplexné, a vymodelujú vám tak vysnívanú postavu. Z tohto hľadiska sa vo všetkých rebríčkoch vysoko umiestňuje napríklad lezenie na umelej stene aj po skalách v prírode. Pri ňom sa zapájajú všetky svalové skupiny a okrem sily si pri ňom zlepšujete aj koordináciu.

Vyskúšajte niečo nové – boulder.  Lezenie už nie je len výsadou podivných dobrodruhov a hazardérov so životom. Kúzlu lezenia podlieha čoraz viac obyčajných ľudí, ktorí sa vystavujú pocitu "nebezpečenstva" a prekonávania samého seba.

Čítajte tiež: Robte denne 5 minút tieto cviky: Uvoľnia vám krčnú chrbticu a už po týždni zbadáte rozdiel na tele

Nechajte sa pohltiť zdravým adrenalínom a napätím

Tradičné horolezectvo zaznamenalo niekoľko premien a vývoj rôznymi smermi. Z pôvodného extrémneho zdolávanie vrcholov, ktoré lákalo odvážneho jedinca už od pradávna, sa vytvorila široká paleta športových disciplín.  Tie sú dnes už bežne dostupné každému a prináša nádych dobrodružstva aj tým, ktorí neradi riskujú svoje životy na osemtisícovkách.

Bouldering – lezenie aj v zime

A čo je to vlastne za šport? Je to druh lezenia bez použitia lana na malých skalných blokoch alebo skalách len pár metrov nad zemou prípadne na malej lezeckej stene. Názov pochádza z anglického slova boulder, čo je balvan. Teraz získava lezenie veľkú popularitu, je to šport nenáročný na vybavenie i skúsenosti.  V nepriaznivom počasí ho môžete prevádzkovať pod strechou.
Okrem lezeckej obuvi nie je na boulder potrebné vôbec nič.  Snáď len pevná vôľa a chuť bojovať.

Boulder býva veľmi často tréningom alebo akousi prestupnou stanicou na lezenie s lanom na umelej stene do výšky niekoľkých desiatok metrov (obvykle okolo 12 m – 14 m).  Lezie sa vo dvojici, keď jeden vždy istí toho druhého. Preto je dobré vziať so sebou partnera, ktorému dôverujete. A hoci môže lezenie vyzerať zložito, nič zložité to nie je.  Ideálne je začať s niekým, kto už nejaké skúsenosti získal, väčšina lezeckých centier ponúka tiež inštruktorov, ktorí vysvetlia základy istenia, zvyšok je potom už na vás a na vašom odhodlaní vyliezť až hore, prekonať strach a námahu a stenu zdolať.  Umelé steny predstavujú spôsob, ako s lezením jednoducho a bez obáv začať a ako sa udržať v kondícii cez zimu.  Na výber je na stenách mnoho rôznych obtiažností, kde si svoje nájde naozaj každý, od úplných začiatočníkov až po profesionálov.

Od lezenia na umelej stene chýba už len krôčik k ceste do skál.  Aj v skalách bývajú jednoduché cesty pre začiatočníkov, takže nie je potrebné sa ničoho báť. Vhodné skaly možno nájsť po celom Slovensku i v zahraničí. Vládne na nich príjemné priateľské prostredie a každý vám prípadne rád poradí.  Pri lezení stopercentne zabudnete na všetky starosti, pretože zamestná vašu myseľ naplno.  

Dokonale sa tak očistíte od všetkého stresu. Pocit zdolávania skaly je navyše jeden z najkrajších pocitov, ktorý rozhodne stojí za to okúsiť.  Pokoriť horu, skalu alebo aj len vyliezť na umelej stene novú cestu je niečo, čo človeka vždy naplní množstvom energie. Človek musí prekonávať sám seba, bojovať so svojou vôľou, posúvať hranice svojich možností, a to je na tomto športe to najkrajšie.

Lezenie využijete aj na peších túrach vo vyšších horách, kde sa často môžete stretnúť s tzv. Ferratte.  Aj tu je nevyhnutné poznať techniku ​​istenia. Do skál a na vysokohorské výlety je už potrebné mať kvalitné vybavenie.

Na čom sa lezie?

Umelé lezecké steny nájdeme často v školských telocvičniach, vo väčšej veľkosti potom v špeciálnych fitness alebo lezeckých centrách v každom väčšom meste.  Umelá lezecká stena nahradzuje prírodné prostredie.  Na stene sú rozmiestnené tzv. chyty, ktoré majú napodobňovať rozličné skalné útvary.

Vyskúšajte toto cvičenie: VIDEO: 5 cvikov, ktoré vám vypnú brucho a vylepšia postavu: Pneumatika po nich bude len miznúť

Ako do toho?

Na lezeckú stenu vám zo začiatku stačí pohodlné športové oblečenie a topánky, a hlavne krátke nechty.  Na stene sa totiž používajú práve prsty a dlhé nechty by pri tom prekážali. Najlepšie je poznať základy lezenia s inštruktorom, ktorý vás naučí všetkému potrebnému. Môžete prihlásiť seba alebo svoje deti do lezeckých krúžkov s pravidelnými tréningami. Alebo sa môžete dať dokopy s partiou kamarátov a inštruktora si objednať.  Ak to zvládnete, môžete následne pokračovať v tréningu sami.

Priebeh tréningu

Pred samotným lezením je dôležité rozohriatie a rozcvičenie kĺbov a svalov. Poslúži k tomu klasická rozcvička alebo behanie či poskakovanie, nesmieme zabudnúť tiež na zahriatie rúk a prstov. Najviac sú pri lezení zapojené práve svaly na ruke a na zápästí. Pri samotnom lezení sa nielen posilňujú svaly, trénuje sa tiež dynamika a vytrvalosť.

Lezenie dobré pre telo

Lezenie je pre telo prirodzený pohyb, pri ktorom sa posilňuje celé telo, vrátane vnútorných svalov, o ktorých ani neviete, že ich máte. Dokonca ho pediatri často odporúčajú deťom ako vhodnú pohybovú aktivitu, pretože prispieva k celkovej telesnej zdatnosti. Môže pomôcť tiež pri vážnejších problémoch ako je napr. skolióza. Po skončení tréningu na stene je nutné svaly dôkladne pretiahnuť, aby nás potom zbytočne neboleli.

Je to pre mňa vhodné?

Lezenie na umelej stene je naozaj vhodné pre všetkých, pretože všetci v sebe máme základy lezenia z obdobia, kedy sme boli ešte deťmi a všade sme liezli.  Je to teda prirodzený pohyb, ktorému sa však kvôli nášmu modernému životnému štýlu vyhýbame, čo je rozhodne škoda. Navyše nemusíte byť vo vynikajúcej kondícii, aby ste mohli začať liezť, pretože obtiažnosť a lezecké profily sú prispôsobené ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých lezcov, takže každý si môže nájsť presne tú obtiažnosť, ktorú potrebuje.

Je to príliš nebezpečné!

Toto je bohužiaľ veľmi rozšírený mýtus o lezení na umelej stene, ktoré sa radia k veľmi bezpečným športom. K úrazom tu dochádza naozaj minimálne a v drvivej miere sú zavinené nedbanlivosťou.

Bojím sa výšok!

Pre veľa ľudí môže byť limitujúcim faktorom strach z výšok, ale ani to nie je prekážka. Priemerná výška lezeckých stien sa pohybuje okolo 10 metrov, ak je i toto prílišná výška, je tu stále možnosť boulderingu, čo je lezenie vo veľmi malých výškach nad silnými žinenkami pre mäkký dopad a prínos je tu rovnaký, ako pri lezení na vyššiu stenu.

Neviem ako na to!

V každom väčšom meste v dnešnej dobe môžeme nájsť lezeckú stenu, kde nie je problém sa dohovoriť s inštruktorom na začiatočníckom kurze, kedy vás v priebehu niekoľkých lekcií plne oboznámi s lezeckou technikou, istením a zásadami bezpečného pohybu na lezeckej stene.  Problémom nie je ani vybavenie, ktoré vám za rozumnú cenu zapožičajú na každej lezeckej stene.

Neprehliadnite: Aký ste metabolický typ? Nasledujúci vzorec odhalí, ako sa stravovať, aby ste zbytočne nepriberali

Prečo je lezenie vhodným športom?

Ako už bolo povedané, tak lezenie je pre človeka prirodzený pohyb, ktorý môžeme pozorovať hlavne u detí, ktoré stále majú tendenciu niekam vyliezť.  Skvelou vecou na lezení je, že sa pri ňom zapájajú úplne všetky svaly, či už ide o svaly končatín alebo napríklad o medzilopatkové svaly, ktoré patria k problémovým oslabeným svalom. Benefitom lezenia je, že sa tu neopakuje neustále ten istý pohyb, ale každý pohyb je špecifický a veľkú úlohu tu má tiež rovnováha, čím sa zapájajú aj svaly stredu tela. Lezením sa tiež výborne učíme ovládať svoje telo, pretože neustále skúšame nové pohyby a hľadáme optimálnu polohu nášho tela tak, aby sme sa udržali. Tým pádom sa dostávame do pozícií, ktoré by nám ani nenapadli a učíme sa spoznávať rozsah našich pohybov a učíme sa cielenému presnému pohybu za neustáleho hľadania rovnováhy. Môžeme si tým ušetriť zložité cviky v posilňovni, pretože tu efektívne zábavnou formou zapájame svaly, ktoré by sme napríklad zložito zapájali na bosu, TRX a množstvu ďalších pomôcok.  Pri lezení sa nám všetky tieto prvky kombinujú v samovoľnom pohybe.

Výhodou lezenia na umelej stene je, že možno tento šport robiť celoročne a nie sme ovplyvnení premenlivými vonkajšími podmienkami. Tiež sa tu tvoria veľmi pevné priateľstvá, pretože svojmu parťákovi, ktorý vás istí, musíte plne dôverovať, pretože môže mať doslova v rukách váš život alebo aspoň zdravie.

Lezenie je tiež výborným prvkom psychickej relaxácie, čo potvrdzujú skúsení lezci, pretože počas lezenia sa lezec dokáže plne koncentrovať iba na zdolanie cesty a nie je tu priestor na iné rušivé myšlienky a z nich plynúce chyby, čím si môžete krásne "vyčistiť" hlavu.

Nemusíte sa samozrejme lezeniu rovno venovať ako hlavnému športu, ale môžete ho využívať ako výborný doplnok k prakticky akémukoľvek inému športu, pretože pozitívne pôsobí na silu, koordináciu a pohyblivosť celého tela, čo je nesporným bonusom pre všetky športy. Môže sa tiež využívať ako čiastočnú náhradu cvičenia v posilňovni, ktoré môže byť pre niekoho málo zábavné a príliš umelé.

V neposlednom rade je výhodou lezenia fakt, že nemusíte liezť iba celý rok na umelej stene, ale mierne pokročilí lezci zvládajúci základy bezpečného lezenia sa môžu smelo odhodlať k lezeniu na skalách, kde ešte len spoznajú krásu lezenia. A priznajme si, že všetci sa chceme pozrieť na miesta, kam sa normálne nedostaneme a túžime po tom, aby sme zastali na nejakom krásnom prírodnom útvare v krásnej krajine s nádherným rozhľadom.