Presunúť na hlavný obsah

Chcete schudnúť, no vynechávate jedlo? Toto s vaším telom robí prerušovaná hladovka

Chudnutie a diéty

Pokiaľ si myslíte, že schudnete tak, že budete vynechávať pravidelne počas dňa jedno jedlo, veľmi sa mýlite. Docielite tým presný opak. Pozrite sa, čo takto svojmu organizmu spôsobujete.

Obmedzená hladovka je druh prerušovanej hladovky, nazývanej aj intermittent fasting. Ide však o niečo, čo urobí v organizme oveľa viac škody ako prospešného, teda ak sa neriadite podľa rokmi overených pravidiel. Pokiaľ totiž napríklad zámerne vynechávate určité jedlo počas dňa a nie je to večera, jedno je isté. Dobehne vás to. Najmä v podobe stúpajúcej ručičky na vašej váhe. Čiže dosiahnete presne to, čomu sa chcete vyhnúť. 

Prečítajte si: Tieto jedlá pred spaním nejedzte: Práve tie sú zodpovedné za vaše priberanie a úbytok energie na ďalší deň

Toto robí prerušovaná hladovka s našim telom

V podstate je princíp IF (intermittent fastingu) veľmi ľahký. Ak naše telo dostane jedlo, začne ho samozrejme tráviť. Pomocou enzýmov v žalúdku ho rozkladá a následne v tenkom sa molekuly živín dostanú cez krvný obeh do buniek. Sacharidy, ktoré prijímame sa rozkladajú na cukor a ten na glukózu. Práve tú naše telo využíva na potrebnú  energiu. Určitú časť však nevyužije a odkladá si ju do tukových zásob. Inzulín - hormón, ktorý sa tvorí v pankrease, funguje ako nejaké kyvadlo. Pomôže dopraviť živiny k bunkám a nadbytočnú energiu samozrejme odprevadí k tukom.

Neprehliadnite: Čo je dymový bod tuku? Takto dochádza ku vzniku karcinogénnych látok v jedle, ktoré si pripravujete

No v prípade, že telo nemá čo tráviť, hladina inzulínu klesne a ustáli sa. Tukové bunky potom postupne uvoľňujú uloženú energiu. Funguje tu teda rovnica – nižšia hladina inzulínu vedie k tomu, že telo siaha na tukové zásoby. Avšak ak vzápäti, keď večer už bez jedla nevydržíte, doplníte telu potrebnú zásobu živín, ktorej sa dožaduje, docielite jediné. Ukladanie tukov. Pokiaľ teda nemáte pevnú vôľu a absolútne odhodlanie, máte problém. 

Tip ako sa udržíte fit a nebudete bojovať sami so sebou

Ak však chcete držať akýsi detox, ktorý je pre telo prospešný, dobré je vybrať si jeden deň v týždni, kedy nebudete jesť. Ideálne je dať si v pondelok o ôsmej ráno raňajky a až do ôsmej ráno v utorok nejesť. Prečístí to telo, pomôže mu spracovať potrebné živiny, vylúčiť z tela, to čo nepotrebuje a z dlhodobého hľadiska to má aj vplyv na udržanie si konštantnej hmotnosti. 

Základom efektívnej formy tohto detoxu bez následkov, je predĺžiť interval, kedy sa telo postí a dosiahnuť, aby hladina inzulínu ostala ustálená na dostatočne dlhý časNetreba však zabúdať, že tu to naozaj nemusíte preháňať a menej je občas viac.

Je podľa Vás prerušovaná hladovka pre telo prospešná?

spolu hlasovalo 151 ľudí

Áno
93
Nie
58

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe