Presunúť na hlavný obsah

Cenné rady, ako ušetriť peniaze a cítiť sa bohatší: Vďaka týmto detailom zistíte, že máte oveľa viac

Zábava

Pomalými krokmi ďalej zájdeme. Platí to aj v prípade peňazí, stačí len pracovať s tým, čo máte a nehľadať nekalé úmysly.

Zatiaľ čo jedni sú šetrnejší, iní to nedokážu a vždy všetky peniaze, ktoré majú na účte minú do posledného centu. Sami si to aj uvedomujú, ale nevedia, ako to zmeniť. 

Niekedy však stačí pracovať s tým, čo máte a pozrieť sa na to trochu komplexnejšie. Po nejakom čase sami uvidíte, ako sa dá vyťažiť z toho, čo máte o niečo viac a cítiť sa lepšie. 

Čítajte tiež: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov

Neberte si z roztopašnosti za každú cenu úver, naučte sa našetriť si

Niečo sa vám zapáči, ale momentálne si to nemôžete dovoliť, a tak si „bezstarostne“ zoberiete úver. Najhoršie je brať si úver na dovolenky alebo cestovanie. Z psychologického hľadiska totiž máte zážitok, ale potom niekoľko mesiacov musíte splácať a to už aj zabudnete, že ste niekde boli. V prípade hmotných vecí, ktoré využívate každý deň je to iné a splácanie vám tak ani nepríde. 
Ak ide o veci, ktoré vyslovene nutne nepotrebujete k životu, naučte sa na ne našetriť a nejaký čas si počkať. Ten pocit, keď si danú vec budete môcť dopriať je skvelý a budete si ju vážiť oveľa viac. Navyše, počas týchto „sporiacich dní“ zistíte, či ju naozaj chcete, alebo išlo len o rozmach.

Založte si spoločný sporiaci účet

Spojte sa s finančným poradcom a založte si sporiaci účet, na ktorý si mesačne budete prispievať hoci aj maličkú sumu. S manželom alebo partnerom si vytvorte jeden spoločný (v prípade, že máte dieťa alebo deti, môžete šetriť na budúcnosť práve im). Z maličkej sumy sa rokmi a úrokmi dokáže nazbierať slušná suma. V prípade nepredvídateľných udalostí slúži tiež ako rezerva. 

Nateraz nekupujte nič nové, ale predávajte vy sami

Ak ste boli doteraz zvyknutí urobiť si radosť a vždy sa niečím potešiť, nie je to nič zlé. V čase, keď potrebujete znížiť svoje náklady na živobytie, skúste poupratovať svoje izby a šatník a zistíte, koľko vecí nepotrebujete. Najlepší čas využiť bazár a začať predávať svoje veci ďalej. Trend nakupovania z druhej ruky je veľmi populárny a nahrádza tak masový predaj v snahe o udržateľnosť, takže budete mať nielen zárobok, ale aj dobrý pocit, že daná vec poslúži niekomu ďalšiemu. Vy sami zase môžete nakúpiť nabudúce takýmto spôsobom a tiež ušetriť. Kým v minulosti sa za takéto niečo niektorí ľudia hanbili alebo skrývali, dnes sa z toho stáva postoj a životný štýl.

Využite svoj voľný čas

Žijeme v dobe, keď aj z malého nápadu dokáže vzniknúť veľký úžitok. Skúste svoj voľný čas investovať do sebarozvoja alebo sa učte jazyk, ktorý sa vám neskôr zíde a budete mať oproti konkurencii pridanú hodnotu. Ak vám v hlave víria nápady, snažte sa na nich pracovať, ale majte na pamäti, že predtým, než niečo rozbehnete – nikdy o tom nikomu nehovorte dopredu. Niektorí ľudia sú totiž šikovní, avšak v inom slova zmysle a mohlo by sa vám stať, že zrazu svoj nápad uvidíte v praxi ešte skôr, ako s ním vyjdete na trh vy sami. To by bola veľká škoda, nemyslíte? Hra ohľadom čestnosti vám, žiaľ, v tomto prípade nepomôže, niektorým ľuďom totiž nie je hanby a svedomia.

Neprehliadnite: Aký majú význam číslice vo vašom dátume narodenia? Zistite zo zvedavosti, čo o vás prezradia

Vážte si svoju prácu

Poznáte to, keď nám je príliš dobre, nevážime si, ako dobre nám je. Situácia pred koronavírusom ukázala, že nespokojnosť ľudí nemá hranice a stále si niektorí mysleli, že inde je vždy lepšie. Neustála zmena práce vám pritom vaše CV neobohacuje, aj keď v ňom máte kvantum firiem. Bohatý ste skúsenosťami a lojálnosťou voči firme. Tí, ktorí jej boli dlhé roky verní a poctivo pristupovali k svojej práci a šéfovi, v čase krízy patria medzi prioritu zamestnávateľa. Aspoň tak by to malo platiť. V konečnom dôsledku tak ďalej zájdu, ako tí, ktorí striedali jednu prácu za druhou.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus