Presunúť na hlavný obsah

Život bez odpadu v réžii Ekoistiek: V skutočnosti toľko vecí nepotrebujeme, aby sme sa cítili slobodní, kde začať?

Lifestyle

Dve kamarátky, rovnaká motivácia a zapálenie pre udržateľný a zero waste život. To je to, čo spája Katarínu Peterovú a Martinu Levásovskú. Rozdielne sú len ich povahy, ale práve vďaka nim sa dokážu pozerať na veci a problémy z rôznych uhlov. Hovoria si Ekoistky a ich životný štýl im prináša pocit šťastia a slobody, ktoré sa snažia prostredníctvom svojich tipov vniesť aj medzi ostatných ľudí.

Keď zistíte, že menej je viac 

Ak sa odhodláte žiť udržateľný a zero waste život, hoci ste doposiaľ boli „klasickým konzumným človekom“ svojej doby či generácie, pre väčšinu ktorej je mať a zhromažďovať dnes prirodzenou súčasťou bytia, musí niekde nastať ten povestný zlomový moment, ktorý vás k tejto myšlienke privedie. Ten pre Maťku nastal, keď sa sťahovala do nového bytu a postupne si začala vybaľovať veci a zistila, že má toho neuveriteľne veľa, najmä kozmetiky, z ktorej polovicu ešte ani nepoužila alebo bola po záruke. Vtedy ju zamrzelo, že ich musela vyhodiť a uvedomila si, že spolu s nimi vyhadzuje do koša aj svoje peniaze. Rovnako to bolo aj s oblečením, z ktorého časť nechala v pivnici a po dvoch rokoch zistila, že jej ani nechýbalo. U Katky to išlo podľa jej slov postupne, ruka v ruke s uvedomovaním si globálnych problémov s módnym priemyslom. Svoj reštart prežila na Erasme v Nemecku, kde si každým dňom viac uvedomovala, že túži byť ešte zodpovednejšia vo svojom konaní. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Snažili sa ísť najjednoduchšou cestou, založili Instagram 

Vďaka týmto zlomovým momentom či postupným uvedomovaním si vecí a súvislostí, vzniklo ich spoločné dieťa, platforma Ekoistky. Hlavnou motiváciou bola snaha niečo zmeniť, aby inšpirovali ľudí k lepšiemu životu a rovnaké presvedčenie k udržateľnému a bezodpadovému životu: „Rozhodli sme sa ísť najjednoduchšou cestou pre mladých - založiť si Instagram a šíriť naše posolstvo prostredníctvom neho,“ hovorí Katka a Maťka dopĺňa, že sa obe snažia ľuďom ukázať, že je skutočne možné žiť udržateľnejšie: „Dávame teda ľuďom tipy, ako znižovať množstvo odpadu v domácnosti na základe našich vlastných skúseností.“ Na otázku, ako majú podelenú prácu, odpovedajú, že väčšinou je to vzájomná spolupráca, ale za fotoaparátom stojí vždy Maťka: „Jej fotky sú úžasné a ja sa veľmi teším, že vďaka nej vieme zachytiť všetky naše myšlienky. Ja sa často starám o grafiky a vizuály. Témy si delíme podľa toho, ktorú to zaujíma viac. A hlavne, vieme si navzájom pomôcť, vždy keď som v koncoch a neviem si dať rady, ako ďalej, Maťka ma nakopne,“ objasňuje Katka. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Myslíte si, že väčšina ľudí ešte stále vo všeobecnosti neregistruje hranicu medzi tým, čo skutočne potrebujú a čo len chcú? 

M: Myslím si, že ešte veľa ľudí ju naozaj neregistruje, ale zase vďaka tomu, že sa tejto téme venuje čoraz viac ľudí, tak to pomaly prichádza k nám všetkým. Už to len naozaj aplikovať do reálneho života, pretože je rozdiel si niečo uvedomiť a potom to aj naozaj robiť. 

K: Áno, ale je to prirodzená ľudská vlastnosť. Mať novú vec nás predsa napĺňa šťastím. Je ťažké presne určiť, kde je tá hranica. Každý z nás ju môže mať na inom mieste a každý z nás si ju môže posúvať. Ja som kedysi ,,potrebovala” všetko, pretože som nevedela, čo všetko moje rozhodnutie nakupovať ovplyvňuje :). Dnes som múdrejšia a snažím si ustrážiť svoju hranicu. 

Mohlo by vás zaujímať: Rodina z Oravy vyrába krásne veci z prírodných materiálov: Ich tvorbu si hneď na prvý pohľad zamilujete

Zero waste život ako blikajúca kontrolka ľudstva či pocit slobody 

O čom je podľa nich zero waste život v celej svojej podstate? Katka v ňom vidí blikajúcu kontrolku pre ľudstvo a šancu na záchranu zároveň:Zero waste začalo byť populárne preto, lebo situácia sa nám vymkla z rúk a dosť sme si zavarili. Zároveň je však riešením a pre mňa je radosťou tak žiť,“ objasňuje. Maťka dodáva, že najdôležitejšia vec je uvedomiť si, že nikto nemôže byť na 100% zero waste: „Keď si tento fakt človek uvedomí a začne sa postupne snažiť, tak sa začne cítiť neuveriteľne slobodne. Minimálne pri mne osobne to takto je.“

Mnohí ľudia sa však aj domnievajú, že zero waste život so všetkými svojimi eko vychytávkami je v skutočnosti nákladný... 

K: Ja to skôr vnímam, že je to len ich výhovorka. Vedia, že by museli niečo vo svojom živote zmeniť. A vôbec to nemyslím negatívne. Chce to len ten správny čas, kým si uvedomia, že udržateľným životom vedia v skutočnosti veľmi ušetriť. Ja to mám teraz tak s kváskovaním. Už rok sa „ukúňam“, že by som s tým mala začať. Nuž, ale nechce sa mi, lebo viem, že by som musela u nás doma niečo zmeniť. Vyhováram sa sama u seba a pritom som to vôbec neskúsila. Tak čakám, kedy sa to vo mne zlomí. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

M: O tomto zero waste vôbec nie je. ZW je o tom, aby sme vytvárali čo najmenej odpadu, je to o tom, aby sme využili všetko, čo doma máme. To neznamená, že si mám ísť nakúpiť všetky tie super nádobky do kuchyne, ale skúsiť najprv využiť zaváraninové poháre, do ktorých si uskladním potraviny. Keď toto začnete postupne aplikovať do života, tak zistíte, čo všetko nepotrebujete a zase sa budete cítiť slobodnejší. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Eko život vás naučí dívať sa na peniaze inak 

Obe sa zhodujú v tom, že pri ZW ide ruka v ruke so šetrením planéty aj šetrenie peňazí a eko život vás naučí sa aj inak dívať na peniaze. Katka vraj ušetrila veľa peňazí a hoci si netrúfa odhadnúť konkrétnu sumu, odkedy funguje ako „Ekoistka“ si prechádzala viacerými životnými situáciami aj finančne náročnými, no výrazne napríklad ušetrila, keď prestala nakupovať oblečenie. Rovnako je na tom aj Maťka a dodáva, že peniaze, ktoré kedysi míňala na oblečenie a kupovanie „serepetičiek“ do bytu radšej dávam do cestovania, športovania a kníh, ktoré jej dajú oveľa viac. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Ktorý priemysel podľa vás ešte stále vyprodukuje na svete najviac odpadu a čo by si ľudia mali v súvislosti s ním uvedomiť? 

K: Zdroje uvádzajú, že je to ropný a módny. To však nedokazuje, že ostatné ma nemá zaujímať. Podľa mňa je to začarovaný kruh, jednotlivé odvetvia sa navzájom ovplyvňujú a v každom priemysle je niečo, o čo by sme sa mali zaujímať. Stačí začať počúvať taký ten svoj vnútorný hlások… Prečo sú obchody stále plné oblečenia? Prečo si každý deň môžem v obchode kúpiť ovocie z druhej strany planéty? Prečo nám naša elektronika vydrží tak krátko a musíme si kúpiť novú?...

M: Stále sa hovorí o módnom priemysle, ktorý patrí medzi tie najšpinavšie. Tento priemysel ovplyvňuje obrovské množstvo životov. Či už ľudí, ktorí pracujú v hrozných podmienkach v továrňach či životné prostredie okolo tých tovární, cez prepravu, kedy sa to oblečenie musí k nám aj dostať a potom ovplyvňuje i naše životy. Veľmi veľa ľudí si ešte neuvedomuje aj ten fakt, že oblečenie, ktoré nosíme je často napustené rôznymi chemikáliami, ktoré nám môžu spôsobovať rôzne problémy. Ďalším priemyslom, ktoré by som rada spomenula je aj hospodárstvo, tu je to veľmi podobné ako pri módnom priemysle s tým rozdielom, že my to jedlo následne aj skonzumujeme. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Čítajte tiež: Spoločný biznis si manželia nevedia vynachváliť: Pustili sa do výroby doplnkov do interiéru, dnes sa tešia veľkej obľube

V čase koronavírusu aj kompostovanie vo vlastnom byte 

Pre mnohých z nás nezainteresovaných sú viaceré aktivity, ktoré sa týkajú každodenného života Ekoistiek len abstraktným pojmom... Pre nich sú však samozrejmosťou. V čase súčasnej koronavírusovej karantény riešia hlavne ako neplytvať jedlom. Ako hovorí Katka, varia zo zásob, upcyklujú všetko, čo sa dá, aby mohli šiť rúška či sa učia kompostovať v byte, čo doteraz nebolo zaužívané. Pre Maťku je momentálne naučiť sa kompostovať v byte tiež jednou z každodenných činností a okrem nej sa venuje aj pestovaniu byliniek a zeleniny, čo je možné aj v paneláku na balkóne, ako sa presvedčili už mnohí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Kde všade nakupujete či už oblečenie, potraviny alebo drogériu? Aké značky patria k vašim obľúbeným v rámci zero waste? 

K: Oblečenie si ja už prevažne šijem a prešívam sama, občas využijem nejaký secondhand, bazár alebo raz za čas podporím lokálneho predajcu. Potraviny najradšej nakupujem v Yeme, na tržniciach alebo U vážky a drogériu si čapujem všade, kde sa dá :). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

M: Kozmetiku najradšej nakupujem v Biokráse alebo Bylinke, prípadne na trhoch (momentálne som sa presunula na bio e-shopy, kde majú aj slovenskú kozmetiku, ktorá u mňa prevláda na 80%). Potraviny sa snažím kombinovať z bezobalových obchodov, normálnych supermarketov a potom trhov. Oblečenie si zas zháňam hlavne v secondhandoch alebo opätovne na trhoch. Čo sa týka obľúbených značiek, tak tých je na prekvapenie veľa, ale u mňa doma z kozmetiky nájdete hlavne Yemnu a potom Zao. Pri oblečení som prepadla láske značky Lull, ktorá má extrémne pohodlné oblečenie a je taktiež slovenská, taktiež ma vždy zahreje pri srdci, keď vidím výtvory Vivien Mihalish či Rivice!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Dá sa zero waste život pretaviť skutočne vo všetkých oblastiach života? Ako napríklad cestujete? Existujú aj v rámci cestovania pre vás eko kritériá, podľa ktorých vyberáte? 

K: Ak človeku na tom naozaj záleží, nájde si cestu v každej oblasti. A rovnako sa snažíme uplatňovať zásady slow travel. Napríklad dva roky dozadu sme si s priateľom dali takú cestu okolo Slovenska, kedy sme sa snažili nevyprodukovať žiadny odpad a odísť z každého ubytovania so zanechaním prázdneho koša. Snažíme sa vyhýbať lacným letenkám a výletom do cudziny na jeden deň. Taktiež vyhľadávame ekologicky zamerané dovolenky. Napríklad v marci sme mali letieť do Indonézie, kde sme chceli pomáhať kamarátom v ich organizácii, ktorá sa zameriava na podporu, pomoc a vzdelávanie ekológie miestnych na ostrove Lombok. Žiaľ, kvôli epidémii sme nemohli odcestovať. 

M: Ja osobne si myslím, že sa to dá pretaviť do všetkých oblastí života. Je však dôležité robiť všetko s mierou, keby ste chceli byť 100%-tný, tak to môžete rovno zabaliť. Minulý rok sme napríklad na dovolenky išli najďalej do Čiech a taktiež sme veľa času strávili na Slovensku. Tento rok sme mali letieť do Fínska, čo sa bohužiaľ vzhľadom na momentálnu situáciu asi nestane. Čo sa týka cestovania, vieme, že sú aj ubytovania, ktoré dbajú na to, aby ľudia u nich separovali a dokonca aj kompostovali. Takto sme boli v Banskej Štiavnici v Sade nad Klingerom, čo bolo zatiaľ najkrajšie ubytovanie, aké sme kedy navštívili. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Bezobalové obchody sú úžasným miestom, ale treba najmä ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť svet k lepšiemu 

Podľa Ekoistiek teda neexistujú výhovorky a s veľa zero waste vecami môžeme začať už dnes. Každý krok sa počíta. Napríklad je dôležité si uvedomiť pred alebo počas samotného nákupu, či danú vec skutočne potrebujeme. Teda rozlišovať medzi potrebou a chcením: „Toto je prvý bod, ktorý dokáže naozaj veľmi ovplyvniť redukciu odpadu. Následne je potom naučiť sa v kuchyni využiť každú jednu potravinu. Veľa odpadu v domácnosti pramení práve stadiaľto,“ dodáva Maťka. V tejto súvislosti sú významným krokom vpred nepochybne aj bezobalové obchody, ktoré sa postupne udomácňujú aj vo viacerých slovenských mestách. Pre ekoistky sú tieto obchody úžasným miestom s kvalitnými potravinami, ktoré robia svet lepším miestom. No obe sa zhodnú v tom, že len oni nestačia, v prvom rade treba viac ľudí, ktorí zmenia svoje myslenie, správanie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Nechcú, aby ich platforma bola len o značkách, chcú si zachovať svoj cieľ 

Netrvalo dlho a ich snahu ocenili a všimli si aj viacerí ďalší ľudia, ktorí ich oslovili o spoluprácu. Každú spoluprácu si však vyberajú precízne, často o nej diskutujú aj niekoľko dní. Posúvajú ich vpred za ich cieľmi a stretávajú pri nich veľa úžasných a dobrých ľudí. „Zároveň však nechceme, aby naša platforma bola iba o značkách. Nezabúdame na to, že v prvom rade si chceme zachovať náš cieľ,“ hovorí Maťka a Katka dodáva, že ju najviac teší to, že ak to, čo odporúčajú, si ľudia, ktorí ich sledujú aj vyskúšajú a následne sú spokojní. 

Za svoju prácu už stihli byť aj ocenené, čo je momentálne pre ne obrovskou motiváciou. No v každodennom živote je ich motiváciou aj prinášanie stále nových nápadov, aby sa netočili len okolo tých istých tém, ale išli do hĺbky a priniesli aj na svojom Instgarame trocha odlišné informácie: „Nerady by sme sa stále točili okolo kozmetiky alebo vlastných tašiek na nákup,“ objasňuje Maťka a Katka dodáva, že zároveň sú si jedna pre druhú veľkou motiváciou a podporou v každodennom živote. 

Môžem smelo povedať, že pre mňa sú už teraz vzorom... Kto je však tým ich? 

Pre Maťku sú to ľudia, čo ich sledujú a témy, ktoré ich zaujímajú. Motivuje ju, keď jej položia zaujímavú otázku a ona sa snaží ich zodpovedať. Katka sa rada učí od skúsených: „Na začiatku ma uchvátila knižka od Bei Johnson - Domácnosť bez odpadu a v mnohom mi je stále vzorom. Taktiež obdivujem Slovenky, ktoré sú odborníčkami v týchto témach - Peťku Slezákovú, Andreu Richardson, Peťku Csefalvayovú. Zároveň, čo sa udržateľnej módy týka, je pre mňa veľkou motiváciou Orsola de Castro, zakladateľka celosvetového hnutia Fashion Revolution, s ktorou som mala česť sa tento rok stretnúť osobne.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

Neprehliadnite: Dve mamy založili značku s detským oblečením: Potrpia si na ručnú prácu a udržateľný prístup, ktorý bude čoraz viac rásť

Keby ste mali porovnať život pred zero waste a dnes? V čom cítite najväčšiu zmenu? 

M: Sloboda. Cítim sa oveľa slobodnejšia. 
K: Našla som taký zmysel života, za ktorým si stojím a ktorý ma robí šťastnou :) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekoistky (@ekoistky),

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus